sedef.gen.tr https://www.sedef.gen.tr Sedef, Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sedef.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sedef Hastalığı Yan Etkileri https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-yan-etkileri.html Wed, 07 Nov 2018 07:17:25 +0000 Sedef hastalığı yan etkileri, deri hastalıklarının en önemlilerinden biri olup kronik, tekrar eden ve sık sık rastlanılan bir hastalıktır. Deri örtüsünün bulunduğu bütün kısımları kaplayabilir. Bol saçlı derilerde, Sedef hastalığı yan etkileri, deri hastalıklarının en önemlilerinden biri olup kronik, tekrar eden ve sık sık rastlanılan bir hastalıktır. Deri örtüsünün bulunduğu bütün kısımları kaplayabilir. Bol saçlı derilerde, tırnakların üstünde, ellerde, ayaklarda, gövdede, dizde veya dirsekte bulunabilir yani kısaca tüm vücudu etkileyebilir. Fakat şiddeti hastalığa kapılan kişiden kişiye göre değişebilir.  Bazı hastalarda hastalık, bir nokta ya da plakalar şeklide görülebilirken bazı hastalarda da vücudun belli bir bölgesine yayılarak çok geniş bölgeleri etkilemesi mümkündür. Sedef hastalığı bir cilt hastalığı olduğu için tekrarlanma olasılığı yüksektir. Kronik hastalıklarda olduğu gibi belirli aralıklarda tekrarlanabildiği gibi uzun süre boyunca hiçbir  etki de göstermeyebilir.

Bu son derece sık görülen hastalığa yakalanma ihtimali %1-4 arasında değişme göstermektedir. En sık görülen bölgeler diz, dirsek, bel, saçlı deri ve genital bölgelerdir. Tipik görünümünde kırmızı, net sınırlı deri üzerinde beyazımsı kabuklanmalar biçimindedir fakat sedefin kabuklaşma olmadan sadece kırmızı bölgeler ya da bu bölgelerin üstüne ilave edilmiş iltihaplı toplu iğne başının büyüklüğü kadar püstüllerle devam eden şekilde olabilir. 

Genetik bir sıkıntı olan sedef hastalığı genellikle 20-45 yaş aralığında daha fazla görülür. Ailesel özelliği olan bu hastalığın, ailedeki çocuklarda da görülmesi yüksek bir ihtimaldir. 

Sedef hastalığın yan etkileri belirli faktörler,

Bu faktörler hastalığın hızlanmasına ya da ilk atağın başlamasına sebep olabilir. Bu faktörlerin en başında ise fiziksel ve psikolojik stresler, fazlaca güneş ışığına maruz kalmak, doktor kontrolü olmadan alınan birtakım ilaçlar (ağrı kesiciler, hormon ilaçları ya da kortizon - tansiyon ilaçları) yer almaktadır. Hastaların rahat bir şekilde hayatlarına devam etmesi, aşırı yorgunluktan kaçması ve mümkün olduğu kadar az ilaç kullanması sedef hastalığının stabil kalmasını sağlayabilir. Sedefin belli belirtilerinden bir taneside kaşınan ya da yaralanan derilerde yeni sedef plaklarının büyümeye meyil göstermesidir. Meydana gelen bu olaya "Köebner favorisi" denilir
Tıbbi sonuçlara bakılarak teşhis konulan sedef hastalığında bazen egzema veya alerjik deri hastalıkları da görülebilir .Lokal bir sedef formu olan "palmoplanter psoriasis" (el ve ayak sedefi) ise el ve ayak bölgesinde su toplamaları, kaşıntı ve yaralanma şeklinde görülebilir. 

Kronik olan sedef hastalığı, herkesin sandığının aksine başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat kronik olduğu için zaman zaman hastalık nüks edebilir.  Bu tekrar ataklarının süresi ve aralığı kişiden kişiye değişebilir ve hasta yıllarca tedavi ihtiyacı duyabilir. 
]]>
Gözde Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/gozde-sedef-hastaligi.html Wed, 07 Nov 2018 17:11:48 +0000 Gözde sedef hastalığı, sedef hastalığının oluşma alanlarından biridir. Sedef hastalığı dünyada birçok kişiyi az yada çok şiddetli olarak etkilemektedir. Nedeni tam olarak belli olmadığı için tedavisi de net değildir. Has Gözde sedef hastalığı, sedef hastalığının oluşma alanlarından biridir. Sedef hastalığı dünyada birçok kişiyi az yada çok şiddetli olarak etkilemektedir. Nedeni tam olarak belli olmadığı için tedavisi de net değildir. Hastalığın meydana getirdiği semptomlar azaltılarak, hastanın yaşam kalitesi üst düzeyde tutulmaktadır. Hastalık inatçı bir seyir gösterebildiği gibi tamamen ortadan kaybolabilmektedir. Ancak bu tedavi olduğu manasına gelmemektedir. Yüksek kanı bağışıklık sisteminin zayıflığını işaret etmektedir. Vücutta genelde diz kapakları, dirsekler, koltuk altları ve saçlı bölgeler etkilenmektedir. 

Gözde sedef hastalığı gözün hangi bölgesinde ve neden oluşmaktadır

Gözde sedef hastalığı gözün içerisinde olmamaktadır. Gözün etrafında ortaya çıkabilmektedir. Yani kirpiklerin diplerinde yada göz kapağının çevresinde oluşabilmektedir. Görünümü aynı pullanma şeklinde olmaktadır. Dışarıdan bakıldığında karşı tarafı rahatsız edeceği düşüncesi oluşturabilmektedir. Bu durum hastayı sosyal yaşantısında olumsuz etkileyebilmektedir. Gözde sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerine nazaran daha az ortaya çıkmaktadır. Özellikle soğuk havalarda cildin kuruması yada yüz temizlemede kullanılan ürünler ortaya çıkış nedeni olabilmektedir. Az kaşıntı olsa da tedavi uygulanmaz ise etki alanı genişleyebilir. 

Gözde sedef hastalığı tedavi

Tedavide genellikle kortizonlu kremler kullanılmaktadır. Ancak göz ve yüz için kullanılan kremler daha az kortizon içermektedirler. Bu bölge diğer bölgelere göre daha ince deriye sahip olduğu için dozaj az olmaktadır. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkarken sürerseniz hem havanın etkisinden korumuş olursunuz hemde tedavi sürecini hızlandırırsınız. Gözde sedef hastalığı genelde diğer bölgeler kadar inatçı seyir göstermemektedir. Genelde 1 hafta içerisinde ortadan kaybolmaktadır.  

Gözde sedef hastalığı önlemler

Kaybolduktan sonra tekrar ortaya çıkmasını engellemek yada en aza indirmek için yüzünüzü yıkadığınız ürünleri iyi seçmelisiniz. Cildiye doktorunuzun tavsiye ettiği ürünler faydalı olacaktır. Kullandığınız makyaj malzemeleri de tetikleyici rol oynayabilmektedir. Ancak unutmamak gerekir hastalığın seyrini yavaşlatmak için sigaradan, stresten ve bazı yiyeceklerden uzak durmak ta sizin lehinize olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü https://www.sedef.gen.tr/ahmet-maranki-sedef-hastaligi-kuru.html Thu, 08 Nov 2018 03:02:19 +0000 Ahmet Maranki sedef hastalığı kürü sedef hastalığına karşı uygulanan ve olumlu sonuçları olan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Sedef hastalığı, süreğen bir deri hastalığıdır. Yüzeysel papüllerin patlaması ve süre Ahmet Maranki sedef hastalığı kürü sedef hastalığına karşı uygulanan ve olumlu sonuçları olan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Sedef hastalığı, süreğen bir deri hastalığıdır. Yüzeysel papüllerin patlaması ve süreğen inflamasyon hadiseleri ile karakterize olan hastalık tıp dilinde “psoriasis” olarak adlandırılır. Hem de ismini yunanca “kaşıntı” manasına “psora” teriminden almaktadır. Sedef hastalığının etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak detaylı incelemeciler hastalığın kaynağını tanımlamak amacıyla bir çok farklı kuram öne sürmektedirler. İncelemeciler hastalığın sinirsel kökenli olabileceği kuramını belirtmektedirler. Bu kurama göre sedef hastalığı, sinir sistemi fonksiyonlarında ortaya çıkan bozukluklar nedeniyle oluşur. Sedef hastalığında en iyi tanınan atak, psişik travmalar ya da zihinsel stres ardından geliştiği bilinmektedir. Genellikle kozmik vücut hijyenikliği amacıyla Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilen kırmızı pancar önemli mevsimlik sebzeler arasına yerleşti. Kozmik vücut hijyenikliği esnasında sabah içilecek olan karışımı hatırlamak için bakınız:
Kırmızı pancar, lahana, havuç, yeşil elma, bunlara ilaveten mevsime göre ıspanak ya da maydanoz suyunu içmek gerekiyor. Bu malzemeleri katı meyve sıkacağı ile sıkarak suyunu elde etmeliyiz. Bu sebzelerden çıkan suyu her sabah kahvaltı yerine içiniz. Sabah 2 bardak içilecek. Vücut ısısında içilmesi gerekiyor. Sebze suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökün ve yudum yudum için. Zeytinyağını katmadığımız zaman, bu karışımdan istediğimiz faydayı göremeyiz.

Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü

Sedef hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri mucizevi bitkilerden meydana gelen kürler, hastalıklı deri üzeride sarf edilen merhem tesiri gösteren bitkisel kremler ve içilmesi gereken birtakım bitkisel içeceklerden oluşmaktadır. Ahmet Maranki sedef hastalığı kürü ise kırmızı pancar kullanılarak oluşturulan bir kürdür. Ahmet Maranki bu kürü hastaların şu şekilde kullanmaları gerektiğini söylemektedir;

Kırmızı pancarı alın ve kürü yapmadan bir gece öncesinden kesinlikle sirkeli suda bekletin bu sayede pancarın üzerindeki kir ve mikroplardan arınmasını sağlayın diyor.

Daha sonra pancarı 1 lt kaynar su ile 3 dk kadar kaynatın, demlenmesine müsaade ederek biraz bekleyin, ardından da süzerek cam bir kaba alınız. Ahmet Maranki hastanın bu kürü her gün sabahları aç karnına olmak üzere gün üç defa programı gerekliliğini söylüyor. Üç hafta süreklilik sağlanarak uygulanacak bu tedavi tekniği ile hastalarda sedeflerin azalmaya, hem de şaşılacak derecede iyileşmeye başladıklarının görüleceğini de ilaveten belirtiyor. Ahmet Maranki sedef hastalığı kürü bu şekildedir.]]>
Sedef Hastalığı İbrahim Saraçoğlu https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-ibrahim-saracoglu.html Thu, 08 Nov 2018 18:33:24 +0000 Sedef Hastalığı İbrahim Saraçoğlu: sedef hastalığı çeşitli etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cilt hastalığı türüdür. Bu hastalığın ortaya çıkışında en fazla etkili olanın stres olduğu düşünülmekted Sedef Hastalığı İbrahim Saraçoğlu: sedef hastalığı çeşitli etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cilt hastalığı türüdür. Bu hastalığın ortaya çıkışında en fazla etkili olanın stres olduğu düşünülmektedir. Kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz bir şekilde etkileyen sedef hastalığında İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kürden yararlanılabilmektedir. Öncelik ile doğru beslenmenin, sakin ve huzurlu bir yaşamın tedaviyi destekleyeceğini belirtmekte olan Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, sedef hastalığını tetikleyebilecek etkenlerden uzak kalınmasını tavsiye etmektedir. Sedef hastalarının en önemli yakınması ciltteki lezyonlarda oluşan kaşıntılardır. Yapılacak olan bu kür sayesinde kaşıntılara karşı etkili bir tedavi uygulanmış olacaktır. Bunun için kullanılacak malzemeler sadece çekirdekli siyah kuru üzümdür.

İbrahim Saraçoğlu Sedef Hastalığı Kürünün Hazırlanışı 

Çekirdekli siyah kuru üzümlerden 10 ila 15 adet havanda iyice dövülür. Bu üzümlerin çekirdekleri ezilinceye kadar dövülmeli dir. Sedef hastaları günde 2 defa bu kürü tüketmelidir. Sedef hastalarında oluşan kaşıntı bu sayede önemli oranda iyileşme gösterdiği gözlemlenmiştir. Şeker hastası olan sedef hastalarının bu kürü uygulamaları kan şekeri bakımından sakıncalı olabileceği için, bu hastalar için tavsiye sadece siyah üzümüm çekirdeğini kullanmaları yönündedir. 20 ila 25 adet siyah üzüm çekirdeğini havanda ezerek, şeker hastaları da bu kürü uygulayabilmektedirler. 

İbrahim Saraçoğlu Sedef Hastalığı İçin Tavsiyeleri,

Çörek otu kürü: Havanda 3 çay kaşığı çörek otunu iyice eziyoruz. Ezilen çörek otunu 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırıp, sabah ve akşam tüketilmelidir. Devamlı olarak uygulandığı zaman sedef hastalarındaki olumlu etkisi en kısa sürede görülmektedir.

Lavanta çayı kürü: 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı lavantayı 10 dakika kadar kaynatılır. Lavanta çayını akşam yatmadan önce içilmelidir. Hem sedef hastalığını iyi eden etkisi, hem de rahat bir uyku uyumayı sağlayacak bir çaydır. Bunu 1 ay süre ile içtikten sonra, 1 ay süre ile karabaş otu ile hazırlanan çayı tüketilmelidir.

Sedef hastalığı İbrahim Saraçoğlu kürü sayesinde hem kaşıntılara hem de hastalığa karşı fayda sağlamaktadır.. Bu bitkisel kürler uygulanırken hastaların greyfurt suyu, sarımsak, turşu, , portakal suyu, acı baharatlar, domates gibi sedefi tetikleyen besinlerden uzak kalınması, stresli ortamlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

]]>
Psoriasis Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/psoriasis-sedef-hastaligi.html Thu, 08 Nov 2018 22:27:52 +0000 Psoriasis sedef hastalığı; nedeni tam olarak belirlenemeyen bir cilt hastalığı çeşitidir. Halk arasındaki adı sedef hastalığı olarak kullanılır. Sedef hastalığı ciltte meydana gelen renk değişikliği şeklinde seyreder Psoriasis sedef hastalığı; nedeni tam olarak belirlenemeyen bir cilt hastalığı çeşitidir. Halk arasındaki adı sedef hastalığı olarak kullanılır. Sedef hastalığı ciltte meydana gelen renk değişikliği şeklinde seyreder. Her iki cinste de yaygın olarak görülen bu hastalık için en riskli yaş ise gençlik çağıdır. Sedef hastalığının bebeklerde görülme sıklığı ise yok denecek kadar azdır. Sedef hastalığı hastaların yaşam kalitesi ve sosyal hayatını oldukça fazla etkilemektedir. Özellikle gençlerde görüldüğü dikkate alındığında bireylerin kendilerine olan güvenleri ve sosyal hayata karışma isteğinde ciddi azalmalar yaşanabilir. Sedef hastalığı ile mücadele etmek çok zor olmasa da psikolojik izleri nedeniyle hastaya destek sağlanması gerekmektedir. Ayrıca sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığı konusunda da çevremizdeki insanların bilinçlendirilmesi faydalı olacaktır. 

Psoriasis sedef hastalığının altında yatan nedenler nelerdir 

Çağımızda sedef hastalığının meydana gelmesinin nedenleri tam anlamıyla tespit edilememiş ise de bir takım nedenlere bağlı olarak oluşabileceği yönünde bazı kanıtlanmış çalışmalar bulunmaktadır. Buna göre bazı insanlar risk grubunda yer alır. 
 • Pek çok hastalıkta olduğu gibi aşırı strese maruz kalan insanlar,
 • Ailesinde hastalık geçmişi bulunanlar,
 • Lityum, beta blokerler içeren bazı ilaçlar ile kanser ilaçlarını kullananlar,
 • Bazı enfeksiyonlara bağlı olarak hastalık geçirenler,
 • Büyük tramva atlatanlar risk grubunda yer alan bireyler arasında sayılabilir. 
Sedef hastalığının temel belirtileri nelerdir

Sedef hastalığının belirtileri yaş gruplarına göre farklılık arz edebilir. Hastalığın gene belirtilerine bakıldığında gözle görülebilen deri renginde değişme şeklinde geliştiği görülür.
 • Sedef hastalığının çocuklardaki belirtisi ciltte kızarıklık meydana gelmesi ve bu kızarıklığın üzerinde döküntülü bir dokunun bulunmasıdır.
 • Yetişkinlerde ise sedef hastalığının belirtilerinin hepsi aynı anda görülebilir. Örneğin sedef hastalığına yakalanan yetişkinin dersinde kalınlaşma meydana gelir. Ayrıca cilt yüzeyinde kabarma oluşur ve zamanla üzeri kabuklanmaya başlar. 
 • Bu belirtiler daha çok diz, dirsek, bel, bölgesi ile tırnaklarda ve saçlı deri yüzeylerinde meydana gelir. 
Psoriasis sedef hastalığı teşhisinin konulması ve tedavi süreci:

Yukarıdaki belirtilerin yaşanması halinde vakit kaybetmeden bir cildiye doktoruna başvurulmasında yarar bulunmaktadır. Hastalığın teşhisi daha çok gözlem ve bedensel muayeneye dayanır. Ancak bazen tam olarak tanı konulamaz ya da emin olunamazsa hastalıklı bölgeden doku örneği alınarak incelenir ve teşhis konulur. 

Psoriasis sedef hastalığının teşhisi konulduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Uygulanacak tedavi hastalığın seviyesi, hastanın genel sağlık durumu ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Hastalara özellikle sürülebilir ilaçlar tavsiye edilir. Bunlar losyon ya da krem şeklindedir. Diğer bir yöntem ise ışın tedavisidir. Hastalığının bulunduğu bölgeye ultraviole B ışını uygulanır.
]]>
Sedef Hastalığı Işın Tedavisi https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-isin-tedavisi.html Fri, 09 Nov 2018 02:18:54 +0000 Sedef Hastalığı Işın Tedavisi, yani fototerapi güneşin sedef hastalığı üzerindeki iyileştirici etkisini kopyalayıp özel cihazlarla uygulamak esasına dayanır. Sedefin üzerinde etkili olan morötesi ışık güneşte bulunan b Sedef Hastalığı Işın Tedavisi, yani fototerapi güneşin sedef hastalığı üzerindeki iyileştirici etkisini kopyalayıp özel cihazlarla uygulamak esasına dayanır. Sedefin üzerinde etkili olan morötesi ışık güneşte bulunan bir ışık türüdür. UVA ilk keşfedilen mor ötesi ışık türüdür, UVB ve Dar Bant UVB ise sonradan keşfedilmiştir ve UVA tedavisine nazaran yan etkileri daha azdır. Işın tedavisinde en korktulan yan etki cilt kanseri gelişimidir. Oysa yakın zamanda yapılan bir araştırmalar sonucunda tedavi gören sedef hastalarında cilt kanserine tedavi süresince rastlanmamış sadece zararsız güneş lekeleri gözlenmiştir.

İlerleyen teknoloji sayesinde fiberoptik sistemlerle morötesi ışın sadece sedef yaralarının üzerine verilebilmektedir. Bu şekilde tüm cilt ışın almadan sadece hasta bölge tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi ise diğer tedavilere göre biraz daha etkilidir ancak uygulama giderleri çok fazladır. Işın tedavileri kabin, el-ayak üniteleri, saç tedavi ünitesi ve hedeflenmiş fototerapi şeklinde uygulanır.

Sedef Hastalığı Işın Tedavisi Nasıl Yapılır

Puva: Fototerapiler içinde ilk kullanıma gireni olan Puva tedavisi, kabin şeklinde uygulanan bir tedavidir. hasta solaryuma benzer bir kabin içine alınır ve kabin kapatılıp içerideki floresan lambalarla hastaya belli bir süre morötesi A ışığı verilir. Puva tedavisi sırasında morötesi A ışığının sedef yaraları tarafından daha iyi emilmesi için hastaya bir ilaç verilir ya da yaralara özel bir ilaç uygulanır. Hap şeklindeki ilaçla tedavi sonrası hasta güneş gözlüğü, şapka kullanarak ve güneş koruyucu sürerek dışarı çıkmalıdır. İlaçların etkisi bir süre sonra geçecektir.

Tedavi haftada 2-3 kez uygulanır. Genellikle 20 seans ile tedaviye başlanır ve hastanın tedaviye yanıtına göre devam edilir. Yan etkileri diğer ışık tedavilerine göre daha fazladır ama başarılı olunan vakalarda sedefin ortaya çıkması uzun süre baskılanır.

UVB-Dar Bant UVB Tedavisi: Bu tedavi Puva'ya benzer fakat floresanlar farklı olduğundan ürettikleri ışın da farklıdır. Bu tedavide önceden hap almaya veya cilde ilaç sürülmesine gerek yoktur.

Hedeflenmiş Fototerapi, Mikrofototerapi: Ülkemizde yeni uygulanmakta olan bu fototerapi yönteminde operatör cihazın özel başlığıyla problemli cilt bölgelerine direkt ışın verebilir. Daha kısa sürede daha yoğun ışın uygulanabildiğinden özellikle sınırlı bölgedeki sedefte haftada 2-3 kez uygulanarak ilaç sürmeden iyileşme mümkün oluır. Sedef hastalığının tedavi sonrası sessiz kalma süresi 2-3 aydan başlar. Bu tür tedavinin avantajı ise hastada yaygın sedef olmasa dahi fototerapinin uygulanabilmesidir. Kabine giremeyen hastalar ve kalp hastalarında da bu tedavi rahatlıkla uygulanabilir. Bu tedavi ile uzun dönem krem tedavisi uygulamış, kortizon direnci gelişmiş ve bu tedaviden bıkmış hastalara yeni bir alternatif sunulmakta ve uzun süre hastalığın tekrarlamaması sağlanmaktadır.

Lazer Tedavileri: Sedef hastalığı ışın tedavisinde morötesi ışığın yoğunlaştırıldığı excimer lazerler ya da sedefi besleyen damarları yakan lazerler de kullanılmaktadır. Diğer tedavilere nazaran biraz daha uzun süre sedefin tekrarlamadığı zaman sunsalar da tedavi maliyetleri oldukça fazladır.
]]>
Sedef Hastalığı Beslenme https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-beslenme.html Fri, 09 Nov 2018 08:59:37 +0000 Sedef hastalığı beslenme, sedef, ciltte kalın pulsu plaklar ve kaşıntıyla görünen yangılı, iltihaba sebep olan otoimmün bir deri rahatsızlığıdır. Bazı ilaçlar, genetik yatkınlık, duygusal dalganlanmalar ve bazı gıdalar Sedef hastalığı beslenme, sedef, ciltte kalın pulsu plaklar ve kaşıntıyla görünen yangılı, iltihaba sebep olan otoimmün bir deri rahatsızlığıdır. Bazı ilaçlar, genetik yatkınlık, duygusal dalganlanmalar ve bazı gıdalar hastalığı ortaya çıkarabilir ya da tetikleyebilir. En fazla dirsek, diz, kafa derisi, avuç içi, sırt ve ayaklarda görülmekle beraber tüm vücudu etkileyebilmektedir. Güneşli mevsimlerde daha az  görülürken kışın şiddetlenir. Tedavi süreci, ışınla, ilaçla, biyolojik ajanlarla, strese dayalı durumlarda psikolojik yardım sağlanarak ve doktor kontrolündeki diyetler yardımıyla sağlanabilir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada sonucunda kilo alma ve sedef hastalığı arasında güçlü bir bağ olduğu meydana çıkmıştır. Çalışma sırasında tedavi için hastaneye yatırılan sedef hastalarının önemli bir bölümünün yüksek kilolara sahip bireyler olduğu görülmektedir. Kilo alımı ve sedef hastalığı arasındaki ilişki sebebiyle ideal vücut ağırlığının üzerinde kiloya sahip kişilere kilo vermeleri önerilmektedir. Obezite sedef hastalığını tetikleyerek iltihabı arttıran bir faktördür. 

Sedef hastalığı tüketilmesi gereken besinler

A ve D vitamini açısından zengin gıdalar sedef hastalığında diyete eklenebilir, bilhassa D vitamini kış mevsiminde tetiklenen sedefin tedavi sürecinde iyi bir destekçi gıda türüdür. Yapılan çalışmalar sonucunda topikal tedavi almayan 30 yaş ve civarı sedef hastalarına verilen D vitamini hapının hastalığın etkilerini azalttığı görülmüştür. 

Balık: Balık tüketmek de sedef hastalığı anında bağışıklığı güçlendirici etki yapmaktadır.  Bazı araştırmacılar balıkta bulunan omega 3'ün bağışıklık sisteminin düzenlenmesi bakımından en güçlü etkinliğe sahip gıdalardan biri olduğunu söylemektedir. Rutin olarak somon, uskumru, sardalya, ringa gibi balıkları tüketmenin sedef hastalığındaki kaşıntı ve pullanmanın engellemede olumlu etkileri olduğunu belirtmektedir. 2006 yılında yapılan bir çalışma sonucunda 15 hafta boyunca balık yağı takviyesi alan hastalarda sedefli vücut bölgesinde azalmalar gözlenmiştir. 

Elma: İçerdiği kuersitin ile sedef hastalığında yangıya sebep olan faktörlerin etkisini azaltmaya ve sedefle ilgili olan kaşıntı ve yangıyı almaya yardımcı olmaktadır. Sedef hastalığı anında diyete günlük en az bir elma eklemek de sedefin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Sedef hastalığı sırasında taze meyve suları tüketmek, taze mevsim meyveleri ve sebzelerine yönelmek de vücudun antioksidan ihtiyacını gidermek ve hastalığa karşı bedeni kuvvetlenmesi bakımından destekleyici olur. Antioksidan diyetler cildinizi serbest radikallere karşı koruma altına alan, deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan diye tipleridir.

Zeytinyağı: Temel yağ asitlerini içeren doğal yağları tüketmeye itina gösterilmelidir.

Bu diyetlerin tamamen tedavi edici ve hastalığı ortadan kaldırıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek diyetlerdir. Kişinin hassasiyetleri önemlidir. 
]]>
Sedef Hastalığı Karaciğer https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-karaciger.html Fri, 09 Nov 2018 18:37:36 +0000 Sedef Hastalığı Karaciğer: deri hastalıkları içerisinde, halk arasında en çok konuşulan hastalık Sedef hastalığı (Psoriasis)dır. Sürekli Sedef sohbetleri ile birbirlerine tedavi ya da şifalı yerler ve bitkiler önerilir Sedef Hastalığı Karaciğer: deri hastalıkları içerisinde, halk arasında en çok konuşulan hastalık Sedef hastalığı (Psoriasis)dır. Sürekli Sedef sohbetleri ile birbirlerine tedavi ya da şifalı yerler ve bitkiler önerilir. Sedef hastalığının gündemde oluşunun sebebi, göze batan belirti ve tedavisindeki zorluklardır. Sedef ismini almasına neden belirtileri; pembe - kırmızı, hafif kabarık bir zemin üstünde yerleşik olan, irice, beyaz, parlak ve kuru beklenmediktir. Bu belirtiler 1-2 mm.'den 30-40 santime kadar büyüklükte, çok farklı biçimlerde ve bir ya da daha fazla olabilir. Nadir olarak vücudun çok geniş kısımlarını kapsayan türleri de vardır.

Sedef Hastalığı Belirtileri: 

Sedef hastalığı çocuklarda daha az görülmekle beraber, tipik belirtileri daha çok beden, kol ve bacaklarda görülür ve bu sedef hastalığı, doktor olmayanlar tarafından bile çok kolayca tanınır. 

Sedef hastalığının kesin sebebi belli değildir. Kalıtım etkisinin %60 - 70 oranında olduğu kabul edilir. Kalıtımsal olsun veya olmasın, hastalığa yatkın olan bir zemin vardır ve çevre etkenleri de bu zemin üzerinde tesirli olur. hastalığa sebep olan faktörler arasında en iyi bilinen etken, psikolojik durumlardır.  Sıkıntı, gerginlik, ani şoklar, sevgi eksikliği, anne - çocuk ilişkisi bozukluğu önemli bir tetikleyici faktör olup; bu hastalığı başlatabilir veya alevlendirebilir. İdrar yolları iltihabı gibi mikrobik odaklar ve sürtme, Diş çürüğü, bademcik iltihabı, çarpma, kaşınma gibi zedelemeler de etki yapabilir. 

Uzmanlar Sedef hastalığı ile ilgili olarak; bunlardan ayrı, bilinen ciddi bir faktörün bulunmadığını, Sedef Hastalığının karaciğer veya başka bir organla ilgisinin olmadığı, yenilen yiyeceklerle alaka bulunmadığı, ancak çok canı çekip de yenilemeyen yiyeceklerin bu hastalık için etkili olma olasılığı daha fazla olduğunu belirtiler.

Sedef Hastalığı Karaciğer İlişkisi: 

Makalemiz için internet üzerinde yaptığımız araştırmalarda sedef hastalığının karaciğerle alakası olduğunu belirten ciddi bulgular görülmemiştir.  Bununla beraber konuyla alakalı olarak, rastladığımız bazı yazıları aşağıya aktarıyorum:  

Sedef hastasının görüşü; “sekiz senedir sedef hastası olduğumdan ve bir çok şeyi deneyen birisi olarak söylüyorum; sedef hastalığı karaciğerde bir arıza olması halinde ortaya çıkan bir rahatsızlık, öyle biliyorum ve mantık olarakta karaciğerle alakalı olduğu düşünüyorum”
Diğer bir sedef hastasının görüşü; “İnsanoğlu aşık oluyorsa, üzülüyorsa, gülüyor ve ağlıyorsa, bunların hepsini karaciğer salgısına borçludur. Sedef hastalığı karaciğerde bir problem oluştuğunda ortaya çıkıyor.”

Metabolik Sendrom çokluğu sedef hastalarında toplumun geneline göre daha yüksek oranda vardır. Türkiye’de yapılan bir araştırmada sedef hastalığı olan insanlarda Metabolik sendrom oranı %62 olduğu görülmüştür Metabolik sendromun karaciğer için ifadesi; Yağlı Karaciğer Hastalığıdır. Sedef hastalığında ise Yağlı Karaciğer hastalığı” görülme sıklığı %59’dur.

]]>
Sedef Hastalığı Kaşıntı https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-kasinti.html Sat, 10 Nov 2018 18:08:33 +0000 Sedef Hastalığı Kaşıntı, Normal bir sedef rahatsızlığında ciltte oluşan sedefin görüntüsünde ya da şeklinde bozukluk oluşmasının yanı sıra pek bir sorun olmaz. Aynı zamanda da bu durum hasta kimsenin yaşam süresin Sedef Hastalığı Kaşıntı, Normal bir sedef rahatsızlığında ciltte oluşan sedefin görüntüsünde ya da şeklinde bozukluk oluşmasının yanı sıra pek bir sorun olmaz. Aynı zamanda da bu durum hasta kimsenin yaşam süresini de etkilemez. Yani kişi bu hastalığa yakalanmasıyla birlikte hayatının daha da azalacağını ya da erken öleceğini iddia etmek zordur. Bununla birlikte sedef hastalığının bireylerin çok zor duruma düşürmesi söz konusudur. Çünkü sedef hastalığı kaşıntı sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sedef rahatsızlığını diğer bulaşıcı hastalıklar gibi mikrop yayması da söz konusu değildir. Aynı şekilde sedef hastalığının herhangi bir ağrısı bulunmamaktadır. Yalnızca sedef hastalığı kaşıntı sorunu nedeniyle kişinin hayatını zehir etmesi söz konusu olabilir.

Sedef Hastalığı Kaşıntı Durumu

Her tür sedef rahatsızlığında kaşıntı durumunun yaşandığını söylemek de yanlış olacaktır. Fakat sedefin bazı türleri için çok nadir de olsa bir takım sorunların meydana gelmesi mümkündür. Bu sorunların başında ise sedef hastalığı kaşıntı problemi gelmektedir. Kişi dayanılmaz bir seviyede geldiğinde kendini kaşımaktan alıkoyamaz. Bu sebepten ötürü sedef rahatsızlığı daha da büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü bu sorun daha da farklı bir boyuta ulaşmadan önlem almakta fayda vardır.

Sedef hastalığı ile birlikte yaşanan kaşıntı sorunu kişinin kendisine hakim olmadan gerçekleşen bir sorundur. Kişi sedeflerine dokunmaktan kendisini alamaz. Hatta bu durum belirli bir süreden sonra psikolojik bir hal alarak kişinin hasta ister istemez kaşınır.. Bu yüzden de en yakın zamanda erken tanısının konulması  ve bu sayede oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilmesi şarttır..

Sedef Hastalığı Kaşıntı İçin Alınacak Önlemler

Sedef hastalığı kaşıntı sorununa karşı hastaların yapması gereken en temel konu bu durumu doktoruna bildirmek olacaktır. Bununla birlikte hastanın tüketmiş olduğu besinlere de dikkat etmesinde fayda vardır. Aksi takdirde bu sorunun çözülmesi gecikebilir. Bu yüzden de bu sorunun detaylı bir şekilde araştırmak ve sağlığımızı tehlikeye atmamak gerekir. Bunun yanı sıra kişi bir takım egzersizleri de yapması şarttır. Zira hareketsiz bir yaşam süren kişilerin bu soruna daha fazla muhatap olması söz konusudur. Bu yüzdende sedef hastalığından kaşıntı sorununa karşı dengeli beslenme ve spor oldukça önemli hususlardır.

Derinin sürekli olarak nemli tutulması halinde kaşıntının ilerlemesini önleyecek etkileyecek kolay ve yararlı bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanabilirliği oldukça kolay olması sebebi ile sedef hastalığı kaşıntı sorunu bulunan hastalara sık sık önerilmektedir. Aynı zamanda da derinin hava almasını sağlamakta bu sayede kaşıntıyı önleyici etkenlerin başında gelmektedir. Derinin sürekli olarak hava almasını sağlamak ve nemli tutmak için bir takım kremlerin kullanılması mümkündür. Ancak bu kremlerin uzman bir doktor tarafından önerilen kremler olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

 

]]>
Sedef Hastalığı Sülük Tedavisi https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-suluk-tedavisi.html Sun, 11 Nov 2018 16:54:30 +0000 Sedef hastalığı sülük tedavisi, Sedef hastalığı ciltte deri renginin değişmesi şeklinde meydana gelen bir çeşit deri hastalığıdır. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yine d Sedef hastalığı sülük tedavisi, Sedef hastalığı ciltte deri renginin değişmesi şeklinde meydana gelen bir çeşit deri hastalığıdır. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yine de her hasta tamamen bu hastalıktan kurtulamamaktadır. Ancak günümüzde alternatif tıbba olan güvenin merakın da artmasının etkisiyle farklı tedavi alternatifleri de uygulanmaktadır. Bu tedavi alternatiflerinden bir tanesi de sülük tedavisidir. 

Sedef hastalığı sülük tedavisi nasıl uygulanır

Sülük tedavisi son yıllarda pek çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Özellikle estetik uzmanları kırışıklık tedavisinde bu yöntemden oldukça fazla istifade etmektedir. Sülük tedavisini yapan bir çok merkez açılmıştır. Ancak günümüzde bu sektörde merdiven altına düşmüş bulunmaktadır. Sülük hayvanı hastalıklı bölgeleri tutar ve buradaki kirli anı emer. Sülük hayvanı eğer yanlış damarları tutarsa kanama durmayabilir. İşte bu nedenle bu işin eğitim ve sertifikasını almış uzman kişilere yaptırılması gerekmektedir. Sülük kanı emerken vücuda hasta için faydalı pek çok enzim verir. Sülükler tek kullanımlıktır. Yani bir kere sedef hastasına uygulanmışsa artık o sülük tekrar kullanılmaz. 

Bazı yörelerde şifalı olduğuna inanılan su ve hayvanlar bulunmaktadır. Bu suların içerisinde yaşayan sülüklere de sedef hastaları çok büyük rağbet göstermektedir. Piyasada sülük hayvanı satılmaktadır. Hastalar genellikle bu satış merkezlerinden sülük alarak sedef hastalığının bulunduğu yerlerde hayvanın gezmesini sağlarlar ve hayvan sıkıntılı bölgeyi kendisi tutar. Ancak bu kadar basit görünen bir işlem olsa da kendi başınıza yapmamanız sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Sülüğün belirli tutma noktaları bulunmaktadır. Bu noktaları çok iyi bilen uzmanların yardımına başvurun. Sedef hastalığının tedavisinde sülük tedavisine ya da alternatif başka tedavi yöntemlerine başvursanız dahi doktorunuz ile irtibatı kesmeyin ve ilaçlarınızı lamaya devam edin. Hatta doktorunuz ışın gibi bir tedavi de önermiş ise onu da sülük tedavisi düşündüğünüz için sakın terk etmeyin. 

Ayrıca bazı uzmanlar tarafından sedef hastalığında sülük tedavisi uygulanmasının bir fayda vermeyeceği yönünde düşünceleri de bulunmaktadır. Bu nedenle bu tedaviye başlamadan önce çok iyi bir araştırma yapılmalı ve paranızın zor durumda kaldığınız için boş yere harcanmasına izin vermeyin.

Sedef hastalığı sülük tedavisi uygulanamayacağı bazı özel durumlar nelerdir
 • İleri derecede anemisi bulunan hastalar,
 • Akabinde cerrahi müdahale uygulanması düşünülen hastalar,
 • Kan sulandırıcı nitelikte ilaç kullananlar,
 • Hamile ve emziren bayanlar,
 • Kanama riski olan hastalar da sedef tedavisi amacıyla sülük tutulması tavsiye edilmez. 
]]>
Ellerde Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/ellerde-sedef-hastaligi.html Mon, 12 Nov 2018 00:07:54 +0000 Ellerde Sedef Hastalığı, Ellerde sedef hastalığı tanısı doğru ve kesin konulması için öncelikle cilt hastalıkları uzmanına başvuru yapmanız gerekir. Sedef hastalığı nedenleri genetik yatkınlık, geçirilen boğaz en Ellerde Sedef Hastalığı, Ellerde sedef hastalığı tanısı doğru ve kesin konulması için öncelikle cilt hastalıkları uzmanına başvuru yapmanız gerekir. Sedef hastalığı nedenleri genetik yatkınlık, geçirilen boğaz enfeksiyonları, aşırı sigara ve alkol tüketimi, deri hasarı yaralanmalar gibi dış etkenler. Doktorunuz yapacağı fizik muayanesi ile hastalığın tanısı konulur. Eğer muayane yeterli gelmezse hastanın derisinden bir parça örnek alınır incelenir ve sedef hastalığı tanısı konulur. Ellerde öncelikle kızarıklık olarak beliren zamanla ortaya çıkıp daha sonra kaybolan bir deri hastalığıdır. Ellerde parmakların üzerinde kalınlaşarak büyür sedef renginde kabuklara dönüşür. Bazı sedef hastalıkları hafif derecede bazıları ise şiddetli devam etmektedir. Ellerde sedef hastalığı hafif mikroplardan kaynaklanmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Genel olarak orta yaşa bakarak genç yaştak kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişinin ailesinde sedef hastalığı varsa bu hastalığa yakalanma riski daha çoktur. Normalde 4 hasta süre ile cildiniz kendini yenilerken sedef hastalığı olan kişiler cildi birkaç gün ara ile kendini yeniler. Hızlı yenilenen deri sağlıklı değildir. Bunun yanında kuru kaşıntılı ve kızarık ile birlikte sedef renginde pullanmalar oluşur. Alerjik bir hastalık değildir. Sedef hastalığı kronik bir cilt hastalığı olur ve uzun seneler sürmektedir. 

Ellerde Sedef Hastalığı Belirtileri: Birçok çeşidi görülen sedef hastalığı her yaşa göre değişik belirtiler gösterir. Çocuklarda yalnızca kırmızı renkli kepekler bulunur. Yetişkinlerde hastalığın çok belirtisi görülebilir. Yetişkinlerde ellerde oluşan kabarcıklar zamanla büyür ve kabuklaşır. Ellerde sedef hastalığı yaşlılarda belirtisi ellerde derinin kalınlaşmasına neden olur. Sedef hastalığı ellerin bazı yerlerinde pembe renkli tabaka ve üzerinde gümüş renginde olan kabarcıklar kazandığı zaman kan akabilen noktalar haline dönüşmektedir. Kaşındığında toz şeklinde ufalanmaktadır. Ellerde sedef hastalığı görülen kişilerde eklem iltihaplanması da görülmektedir. Bazı kişilerde ise iltihaplanmadan kaynaklanan hareket zorluklarına neden olur. Sedef hastalığı olan kişiler eklem ağrıları da görülmektedir. Bulaşıcı değildir fakat kaşıntılı ve ağrılı geçer ellerde kuruluk hissi sürekli olur. Zamanla hastalık kaybolabilir fakat tekrar ortaya çıkmaktadır.

Ellerde Sedef Hastalığı Tedavisi: Sedef tedavisi uygulanacak kişi öncelikle hastanın yaşına ve hastalığın durumuna ve şiddetine bağlıdır. Ellerde sedef hastalığı tedavi amacı cilt hastalığı uzmanının önereceği krem ve losyon sayesinde ellerin üzerinde oluşan kabarcıklar ve kaşıntıların giderilmesini ortadan kalkmasını sağlamaktır. Ayrıca ellerinizde oluşan sedef hastalığının iltihap oluşmasını engellemek ve deride dökülmelerin durdurulmasıdır. Hastalığın durumuna göre deri üzerine uygulanan bu ilaçların yanı sıra fototerapi ismi verilen güneş ışığı uygulanır. 


]]>
Ayakta Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/ayakta-sedef-hastaligi.html Mon, 12 Nov 2018 09:17:59 +0000 Ayakta sedef hastalığı, gümüş rengine benzeyen pullarla kaplı olan kırmızı lekeler halinde çıkan bir deri hastalığıdır. Kaşıntı yapmaz ancak görüntüsü itibariyle hastayı rahatsız edebilir. Ayakta çıkan sedef kalp has Ayakta sedef hastalığı, gümüş rengine benzeyen pullarla kaplı olan kırmızı lekeler halinde çıkan bir deri hastalığıdır. Kaşıntı yapmaz ancak görüntüsü itibariyle hastayı rahatsız edebilir. Ayakta çıkan sedef kalp hastalarında, şeker hastalarında ve obezite olanlarda daha sık rastlanır.İlk başta bir cilt lekesi gibi gözükse de zamanla tüm vücuda yayılabilir. 3-4 cm'den 30-40 cm'ye kadar büyüyebilmektedir. Ancak organları etkileyen bir durum söz konusu değildir. Sadece bir deri hastalığıdır ve deride gözükür. Çocuklarda ender gözükmesinin yanı sıra genellikle yetişkinlerde gözükür. 
Ayakta çıkan sedef sıklıkla strese bağı olarak çıkmaktadır. Stres gibi sonradan gelen etkiler haricinde genetik olarakta rastlanmaktadır. Ailede bu  hastalığa yakalananların olması ileride sizlerinde yakalanacağınıza işaret eder. 

Ayaktaki sedef hastalığı sıklıkla ayak tabanında görülür. Kabarcıklar oluşturur. Bu sebepten dolayı da yürümeyi zorlaştırır. Normal derecede oluşan kabarcıklarda hasta acı hissetmez ve krem yada solüsyon kullanarak sedefin yayılmasına engel olunabilir.

Ayakta sedef hastalığını geçirmek için uygulanacak yöntemler
 • Topikal tedavi
 • Topikal kortikosterodiler
 • Sistemik tedavi
 • Katranlar 
Bunlar hastalığın tedavi yöntemleridir ancak bu tedaviler esnasında hastanın aynı zamanda psikiyatristler tarafından da yardım alması gerekmektedir. Hastalığın tekrarlamaması açısından bu önlem oldukça önemlidir. 
]]>
Kulakta Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/kulakta-sedef-hastaligi.html Mon, 12 Nov 2018 16:23:54 +0000 Kulakta sedef hastalığı, sadece ülkemizde değil birçok dünya ülkesinde meydana gelen bir durumdur. Genel olarak bu hastalık tıbbi olarak alışılmış bir hastalık olduğu için bu hastalığa özel olarak geliştirilmiş olan bir Kulakta sedef hastalığı, sadece ülkemizde değil birçok dünya ülkesinde meydana gelen bir durumdur. Genel olarak bu hastalık tıbbi olarak alışılmış bir hastalık olduğu için bu hastalığa özel olarak geliştirilmiş olan birçok tedavi yöntemi olumlu sonuçlar sağlar. Bu nedenle kulakta sedef hastalığının gerekli önlemlerin alınması durumunda basit bir hastalık olduğu söylenebilir. Sedef hastalığı kulağa özgü bir hastalık değildir. Bu hastalık direk olarak bir cilt rahatsızlığı olduğu için vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle kulakta bu hastalığın görülmesi bizleri şaşırtmamalıdır. Kulakta sedef hastalığı birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu hastalık için muayeneler yapılmadan herhangi bir şey söylenemez. Bunun için en yakın salık kuruluşuna gitmeniz sizler için yeterli olacaktır. Kulakta sedef hastalığı olan insanlarda bu rahatsızlık kontrol altına alınmadığı sürece hızlı bir şekilde yayılarak kulaktan boyuna ve boyundan diğer bölgelere ulaşabilir. Bunun için hastalık daha da büyümeden önce gerekli olan önlemleri alarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bilinmelidir ki bu hastalık bazen önlem alınmadığı için farklı cilt rahatsızlıklarının ve hastalıklarının da çıkmasına neden olabilir. Örneğin orta kulakta meydana gelen iltihapların bir nedeni de meydana gelen sedef hastalığı ve diğer cilt hastalıklarıdır. Son olarak belirtmek isterim ki kulakta sedef hastalığı insanlarda genellikle kulak kepçesi ve kulak arkasında etkili olmaktadır.

Kulakta sedef hastalığı neden ortaya çıkar
 • İnsanların kullanmak zorunda kaldığı ya da diğer nedenlerden dolayı kullandıkları birçok ilaç direk olarak yan etki şeklinde bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum her ne kadar az görülen bir etki olsa bile ara ara kulakta sedef hastalığına neden olabilir.
 • Bazen aile içerisinde kalıtımsal olarak kişiden kişiye sedef hastalığı geçmektedir. Bu durumda aile içerisinde özellikle anne ya da babada belli bir dönem kadar etkisini göstermiş olan sedef hastalığı çocuklarda da meydana gelebilmektedir. 
 • Bilindiği gibi insanlarda kulak temizliğine gerekli önem verilmediğinde direk olarak enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu enfeksiyonlar başta kulakta sedef hastalığı olmak üzere birçok rahatsızlığını ortaya çıkarabilmektedir. 
 • Kulak bölgesine ya da bu bölgelere yakın yerlerde meydana gelen travmalarda bu cilt hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle direk olarak kulak bölgesine müdahale edilmelidir. 
 • Bazen internet kafelerde bazen iş nedeniyle bazen de diğer yerlerde kullanılan kulaklık ya da kulak koruyucu gibi malzemeler bu rahatsızlıklara neden olan mikropların ve virüslerin hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle bu malzemeler tam olarak temizlenmeden kullanılmamalıdır. 
 • Bunların haricinde karaciğer hastalıkları, kalsiyum düşüklüğü, streptokok infeksiyonlar gibi durumlar direk olarak bu probleme neden olur.
Kulakta sedef hastalığı  tanısı ve tedavisi: 

Kulakta sedef hastalığı, insanlarda daha çok klinik bulgulara bakılarak bulunabilmektedir. Bu durum için bazen doktorun fiziki tedaviler yapması bile yeterli olabilmektedir. Çünkü birçok zaman bu hastalık dışarıdan anlaşılabilecek derecelere ulaşabilir. 
Tedavi aşamasında ise öncelikle hastalığın şiddeti belirlenmelidir. Daha sonra başta merhem uygulamaları olmak üzere çeşitli ilaçlarla bu sorun ortadan kaldırılır. 
]]>
Avuç İçi Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/avuc-ici-sedef-hastaligi.html Mon, 12 Nov 2018 17:29:38 +0000 Avuç içi sedef hastalığı, Sedef hastalığı deri hastalıklarının en önemlilerinden biridir. Kişide kronik ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Kişilerde sık rastlanan deri hastalıkları arasında yer almaktadır.sedef hastalığ Avuç içi sedef hastalığı, Sedef hastalığı deri hastalıklarının en önemlilerinden biridir. Kişide kronik ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Kişilerde sık rastlanan deri hastalıkları arasında yer almaktadır.sedef hastalığı daha çok dirsek ve diz bölgelerinde saçlı deride var olmaktadır. Bazı kişilerde avuç içinde de sedef hastalığına da rastlanmaktadır. Avuç içi sedef hastalığında en belirgin şikayet kaşıntı oluşmasıdır. Deride dökülmeler kızarıklık ve kabarmalar oluşmaktadır. Sedef hastalığı vücutta bir çok yerde var  olmaktadır. Bazı hastalarda ise vücudun sadece bir kaç yerinde var olmaktadır. Avuç içi sedef hastalığında var olan kaşıntı, pullanma ve kızarıklığın şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Genetik bir hastalık olan sedef hastalığı 20 ile 40 yaş arasındaki kişilerde yaygın olarak gözlemlenmektedir. 

Avuç içi sedef hastalığı tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer bölgelerinde de oluşmaya başlayabilir. Bu nedenle sedef hastalığının tedavisi ihmal edilmemelidir. Avuç içi sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Başka bir bedene aynı havuza girildiğinde veya yakın ilişkide bulunulduğunda bulaşma yaşanmaz. Fakat sedef hastalığının bulunduğu kişide deri hücrelerinin bağışıklık sistemindeki yanlış sinyaller nedeni ile çok hızlı çoğaldığı bir hastalıktır. Avuç içi sedef hastalığı yıllarca devam edebilen bir hastalıktır. Fakat çoğu zaman ve çoğu hastada hafif bir şekilde seyretmektedir. Avuç içinde var olan yara eşliğinde kaşıntı, pullanma, kabarık bir görünüm kızarık bir deri oluşumuna rastlandığında zaman geçirmeden doktora gidilmelidir. 

Avuç içi sedef hastalığı nedenleri 
 • Kişinin hastalığa fiziksel yatkınlığının olması
 • Kişinin devamlı olarak psikolojik stres yaşaması
 • Aşırı yorgunluk ve devamlı olarak kişinin yoğun bir yaşam sürmesi
 • Kişinin aşırı güneş ışığına maruz kalması
 • Kişinin kullandığı bir takım ilaçlar
 • Genetik ve kalıtsal nedenler
Avuç içi sedef hastalığı tedavisi

Çoğu zaman tedavide kortizonlu kremler kullanılmaktadır. Kortizon içeren doktor tavsiyeli kremler hastalığın şikayetlerini en aza indirmekte hatta yok etmektedir. Kortizonlu kremin kullanılmadığı dönemlerde hastalık tekrar avuç içinde belirmekte ve aynı şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır.

]]>
Sulu Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/sulu-sedef-hastaligi.html Tue, 13 Nov 2018 00:19:17 +0000 Sulu sedef hastalığı,üzeri gümüş renginde pullarla kaplı olan kırmızı lekelerle oluşan, altta yatan nedeni tam olarak bilinmeyen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığın lezyonları hafif kabarık pembe kırmızı zeminde yerle Sulu sedef hastalığı,üzeri gümüş renginde pullarla kaplı olan kırmızı lekelerle oluşan, altta yatan nedeni tam olarak bilinmeyen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığın lezyonları hafif kabarık pembe kırmızı zeminde yerleşmiş, beyaz renkli iri, parlak şekildedir. Vücutta en fazla dizleri ve dirsekleri, kulak arkasını, beli ve göbeğin etrafını etkiler. Etkilediği alanları simetrik şekilde tutar. Önceleri küçük plaklar şeklinde olup, sonradan geniş plaklar oluşabilir, hatta bazı hastalarda lezyonlar harita gibi genişler. Genellikle kaşıntısız olan lezyonlar, estetik bakımdan hastanın rahatsız olmasına neden olur. Tam olarak tedavi edilemediğinden, ilaçlarla kontrol altına alınır. Fakat bir süre sonra lezyonlar yeniden etkili olmaya başlar. Bazı hastalarda yaşam boyu az miktardaki lezyonla ilerleme gösterse de, bazılarında tüm vücuda yayılma eğiliminde olabilir. Vücutta cilt ve eklemler dışındaki organlara herhangi bir etkisi olmaz. Kişilerde obezite, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi bazı hastalıklar olursa, sulu sedef hastalığı görülme riski de artar. Hastalık zaman zaman iyileşme, zaman zamanda aktivasyon dönemleriyle etkisini gösterir.

Sulu sedef hastalığı belirtileri

Hastalığın neden olduğu lezyonlar kabarık, pullu, sulu, oval ya da daire biçiminde olup, sınırları keskindir. Beyaz ya da gümüş renkte pullanmalar olur. Yaranın üstündeki pullar tabaka şeklinde kalkar ve beyazlaşma olur. Buna mum lekesi belirtisi denilmektedir. Pullanma olunca altında ufak kanama odakları ortaya çıkar. Bu tür yaralar hastalığın tipik belirtisi olduğu için tanısı rahat konur. Hastalığın şiddeti, ortaya çıktığı bölgeler, görünümü ve türüne göre farklılık gösterebilir. Oluşan lezyonların büyüklüğü ufak bir su damlasından başlayarak farklı boylarda olabilir. Bunların birleşmesiyle bütün vücudun etkilendiği sulu sedef hastalığı oluşur.

Sulu sedef hastalığı nedenleri

Toplumda % 1-2 oranında insanları etkileyen sedef hastalığının en yaygın nedenleri arasında genetik yatkınlık ve çevresel etkenler gelmektedir. Hastalığın belirleyicisi olarak genetik etkenler kabul edilmektedir. Genetik yatkınlığı olan kişiler stres gibi etkenlerin olmasıyla daha kolay sedef hastası olabilirler. Sulu sedef hastalığının oluşmasında stres başta olmak üzere, kullanılan bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, travmalar, kalsiyum eksikliği, güneş ışığı gibi çevresel etkenler rol oynamaktadır. Bu hastalık herhangi bir yiyeceğin tüketilmesinden dolayı oluşmaz. Bu alerjik kökenli bir hastalık değildir. Kişinin bağışıklık sisteminin verdiği anormal bir tepki sonucunda oluşur. Sulu sedef hastalığında ciltte hücrelerin yenilenme hızında artış olur. Normalde 28 günde bir cilt hücreleri yenilenirken, sedef hastalarında bu süre 3-4 güne düşer. Bu yüzden ciltte kalınlaşma ve pullanma oluşur. Bu hastalarda dermiste bulunan damarlarda da kıvrılma ve genişleme olur. Sedef lezyonlarının kırmızı görünümü de bundan olur.

Sulu sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığının bulaşma özelliği yoktur. Bu nedenle hastaların diğer kişilerden soyutlanmasına gerek olmaz. Tedavide kullanılan yöntemler hastalığın şiddetine göre farklı olur. Tedavi belirtilere yönelik uygulanır. Bunun yanında sulu sedef hastalığının kişinin yaşamındaki etkileri de göz önüne alınır. Fakat hastalığın kalıcı bir tedavisi yapılamadığı için, lezyonlarda yeniden tekrarlama eğilimi olur. Tedavide hedef lezyonların sınırlı şekilde tutulması, yayılımının engellenmesi ve hastanın iyilik halinin devamının sağlanmasıdır. Her hastada farklı tedavi yolları kullanılır. Hasta ve doktor arasındaki güvende iyileşmede önemlidir. Tedavi sürecinde hastanın dışarıdan duyduğu farklı metodları doktoruna danışmadan uygulaması da uygun değildir. Sulu sedef hastalığı tedavisinde en yaygın olarak topikal tedavi uygulanır. Lezyonlara nemlendirici, pullanmayı azaltıcı merhem şeklinde ilaçlar tatbik edilir. Hastanın durumuna ve yaşına uygun ilaçlar tercih edilir. Hastalığın]]> Ciltte Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/ciltte-sedef-hastaligi.html Tue, 13 Nov 2018 19:29:41 +0000 Ciltte sedef hastalığı, normalde ortalama ayda bir defa kendini yenileme özelliği olan cilt, sedef hastalarında nedeni tam olarak bilinmese de birkaç günde bir kendini yenilemeye çalışır. Fakat birkaç günde bir kendi Ciltte sedef hastalığı, normalde ortalama ayda bir defa kendini yenileme özelliği olan cilt, sedef hastalarında nedeni tam olarak bilinmese de birkaç günde bir kendini yenilemeye çalışır. Fakat birkaç günde bir kendini yenilemeye çalışan cilt normal ciltler gibi sağlıklı olmaz. Cilt yüzeyinde yama şeklinde, sınırları belli olan, kuru ve kaşıntılı kızarıklıklar oluşur. Beraberinde kepeklenme görülür. Ciltte sedef hastalığı neden olur diye sorulduğunda bu sorunun henüz net bir cevabı bulanamamıştır.

Ciltte sedef hastalığı, kaşıntı ve ağrıyı beraberinde getirir. Sedef hastalığı halk arasında bir alerjik hastalık olarak bilinse de aslında alerjik bir hastalık değil, bağışıklık sistemine bağlı gelişen bir hastalıktır. Hastada şikayetler belli zamanlarda diner. Ancak hastalık ataklar şeklinde tekrarlayarak yeniden oluşur. Ciltte sedef hastalığı, kronik gelişimli ve yaşam boyu süren bir hastalıktır. Dünya genelinde %1-3 arasında görülür. Bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Tıp dilinde psoriasis olarak tanımlanan hastalığın farklı türleri vardır. En fazla karşılaşılan sedef ise plak tipi sedeftir. Bu sedef türünde yama şeklinde, sınırları belirgin kabarıklıklar ve pullanma görülür.

Ciltte sedef hastalığı, tüm ciltte hakim olabilir. En fazla dirsekleri eller, ayaklar, bel gibi bölgelerde hakim olsa da tüm ciltte de görülebilir. Ciltte sedef hastalığı yaygın şekilde görülen egzama hastalığıyla sıkça karşılaştırılabilir. Ancak sedef eklem dışında etkili olurken, egzama eklem içlerinde etkili olur. Her iki hastalık bu özelliklerinden ayrıştırılabilir.

Ciltte sedef hastalığı neden olur

Ciltte sedef hastalığı bağışıklık sisteminin vermiş olduğu bir tepki nedeniyle ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi, vücudu virüs, bakteri ve farklı hastalıklardan korumak amacıyla görevlidir. Bağışıklık sisteminin tepki vermesi için ortada bir neden yokken bağışıklık sistemi deri hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırır. Ciltte biriken bu hücreler pullanmaya sebep olur. Sedef hastalığının neden bağışıklık sistemini harekete geçirdiği günümüzde henüz kesin olarak bilinmemektedir. Fakat hastalığı tetikleyen ve risk altında olan gruplar hakkında uzmanlar bilgi verebilmektedir. Ciltte sedef hastalığını tetikleyen durumlar;

 • Kanda alyuvar eksikliği anormalliği
 • Genetik yatkınlık
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
 • Stres ve depresyon
 • Bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonlar
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Cilt tahrişi
 • İklim geçişleri

Ciltte sedef hastalığı tedavisi nasıl yapılır

Ciltte sedef hastalığını tamamen iyileştirecek henüz bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat hastaları deri hücrelerinin büyümesini yavaşlatacak ve yaşanan belirtileri hafifletecek şekilde tedaviler bulunmaktadır. Hastada uygulanacak tedavi yöntemlerinin işe yarayıp yaramadığını görmek için deneme yanılma yöntemine başvurulur. Şampuanlar, nemlendirici kremler, iltihap önleyici kremler, yağlar, sentetik D vitamini gibi sedefli cilde uygulanacak ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar ciltte kuruluğu ve deri artışını engeller. Hastalığın seyri ve nerede etkili olduğuna bağlı olarak reçete edilen ilaçlarda farklılıklar olabilir.

Kortizon içerikli ilaçlar sedef hastaları için tavsiye dilmez. Çünkü kortizonlu ilaçlar ciltte sedef hastalığı belirtilerini bir süre bloke ettikten sonra belirtilerin daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Fakat, kortizonlu ilaç kullanması gereken sedef hastaları da olabilir. İlaç doktor hangi dozda ve sürede kullanılması gerektiği söylemişse o şekilde kullanılmalıdır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak ışık tedavisi, ağız yoluyla kullanılan ilaçlar, iyilik sürecini arttıran iğneler ciltte sedef hastalığı tedavisinde kullanılabilir.

]]>
Sedef Hastalığı Diyeti https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-diyeti.html Tue, 13 Nov 2018 21:58:02 +0000 Sedef Hastalığı Diyeti, hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Sedef, ciltte kalın pulsu plaklar ve kaşıntıyla görünen iltihaba yol açan bir deri rahatsızlığıdır. Bazı ilaçlar, gıdalar, genetik yatkınlık ve duygusal Sedef Hastalığı Diyeti, hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Sedef, ciltte kalın pulsu plaklar ve kaşıntıyla görünen iltihaba yol açan bir deri rahatsızlığıdır. Bazı ilaçlar, gıdalar, genetik yatkınlık ve duygusal dalganlanmalar sonucu ortaya çıkabilir. Sıklıkla dirsek, diz, avuç içi, kafa derisi, sırt ve ayaklarda görülür. Güneşli mevsimlerde daha az  görülürken kış aylarında şiddetlenir. Tedavisi ilaçla, ışınla, biyolojik ajanlarla, psikolojik yardım sağlanarak ve doktor kontrolündeki diyetlerle sağlanır. Kilo alma ve sedef hastalığı arasında güçlü bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Tedavi için hastaneye yatırılan sedef hastalarının büyük bir bölümünün yüksek kilolara sahip bireyler olduğu görülür. Kilo ve sedef hastalığı arasındaki ilişki nedeniyle kilo fazlası olan kişilere kilo vermeleri tavsiye edilir. Obezite iltihabı arttıran bir etkendir.   

Bilimsel çalışmalar su toplamayan sedef tiplerinde düşük kalorili ve glütensiz vejetaryen diyetlerin sedef belirtilerinde düzelme sağladığını göstermektedir. Düşük yağlı ve düşük kalorili diyetlerin sedef hastalığının şiddetini azaltacağına dair çalışmalar yayınlanmıştır. 

Bazı durumlarda maya içeren gıdaların hastalığı tetiklediği düşünülmektedir bu yüzden doktorlar tedavi sürecinde maya içeren gıdalar tüketilmesini önermez. Buğday, arpa ve çavdar gibi gıdaların da sedef hastalığını tetiklediği düşünülmektedir. Tüketilmemesi gereken diğer besinler ise tam yağlı süt ve peynir türleri olarak sayılabilir. İşlenmiş rafine gıdalar, şeker, kahve ve beyaz unda hastalık süresince uzak durulması gerekenler arasındadır. Özellikle alkol ve sigara kullanımı da sedef hastalığını tetikleyici etki yapmaktadır. 

Sedef Hastalığı Diyeti Nasıl Olmalıdır

Sedef hastalığında diyete A ve D vitamini açısından zengin gıdalar öncelikle eklenmelidir. Özellikle D vitamini kış aylarında tetiklenen sedefin tedavi sürecinde destekleyici etki yapar. Yapılan araştırmalarda topikal tedavi almayan 30 yaş civarı sedef hastalarına uygulanan D vitamini hapını takviyesinin hastalığın etkilerini azalttığı izlenmiştir. 

Balık tüketimi de sedef hastalığına karşı bağışıklığı güçlendirici etki yapar. Araştırmacılar balıkta bulunan omega 3'ün bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından en güçlü etkiye sahip maddelerden biri olduğunu savunmaktadır. Özellikle somon, sardalya, uskumru, ringa gibi balıkları tüketmek sedef hastalığının ortaya çıkardığı kaşıntı ve pullanmanın önüne geçmede olumlu katkı sağlar. Yapılan bir araştırmada 15 hafta süreyle balık yağı takviyesi alan hastaların sedefli vücut alanında azalma görülmüştür. 

İçerdiği kuersitin ile sedef hastalığında yangıya neden olan etmenlerin etkisini azaltan elma sedefle ilgili olan kaşıntıyı almaya da yardımcı olur. Sedef hastalığı diyeti süresince günde en az bir elma emek sedefin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Taze meyve suları tüketmek ve taze mevsim meyveleri ve sebzelerine yönelmek de vücudun antioksidan ihtiyacını gidererek hastalığa karşı bedeni güçlendirmek açısından destekleyici olacaktır. Antioksidan besinler cildi serbest radikallere karşı koruma altına alan ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan besinlerdir. Temel yağ asitleri içeren zeytinyağı gibi doğal yağlar özellikle tüketilmelidir. 

Sedef Hastalığı Diyetinin Etkileri

Bu tür diyetlerin tamamen tedavi edici ya da hastalığı ortadan kaldırıcı bir etkisi yoktur. Bunlar etkileri kişiden kişiye değişen diyetlerdir ve kişinin hassasiyetleri önemlidir. Bu nedenle sedef hastalığının seyri süresince küçük bir günlük tutarak hastalığın rehavetinin arttığı durumları kaydetmek bünyenin nelere tepki verdiğini anlamak açısından ve doktorun hastayı daha iyi tanıyarak tedaviyi yönlendirmesi için önemli bir yardımcı olacaktır.
]]>
Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavisi https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-bitkisel-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 00:22:06 +0000 Sedef hastalığı bitkisel tedavi, sedef hastalığı, toplumda oldukça yaygın görülen ve tam bir tedavisi olmayan bir cilt hastalığıdır. Ciltte yama görünümünü andıran, sedef renginde kabuklanma oluşur. Kabuklu a Sedef hastalığı bitkisel tedavi, sedef hastalığı, toplumda oldukça yaygın görülen ve tam bir tedavisi olmayan bir cilt hastalığıdır. Ciltte yama görünümünü andıran, sedef renginde kabuklanma oluşur. Kabuklu alanda kaşıntı ve ağrı yaşanır. Kronik bağışıklık sistemi hastalığı olan sedef hastalığında yaşanan şikayetler belli dönemlerde dinse de ataklar şeklinde yeniden alevlenir. Çoğu sedef hastası, hastalığın iyilik dönemini uzatabilmek amacıyla bazı bitkilerden yardım alır. Sedef yaraları daha çok, dirsekler, bel, kafa derisi ve dizlerde görülür. Hastalık genellikle stres ve genetik yatkınlığın bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Hastalığın tedavisinde şikayetleri azaltmak amacıyla kremler, losyonlar, şampuanlar reçete edilebilir. Ayrıca farklı ışık tedavileri ve iğne tedavisi de hastalığın durumuna göre uygulanabilir.

Sedef hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir

Aloe vera: Aloe vera bitkisi cilt yanıkları, kesikleri çizikler için halk arasında yaygın şekilde kullanılan ve bu alanda oldukça başarılı olan bir bitkidir. Bitkinin yaprağından elde edilen jel sedeften etkilenen bölgeye günde 3 defa sürüldüğünde hastalığın belirtileri hafifler. Bitkiden elde edilen jel haricinde sedef hastalığı için aloe vera içeren kremler de kullanılabilir.

Elma sirkesi: Dezenfekten aracı olarak kullanılan elma sirkesi sedef dahil olmak üzere pek çok hastalık için bitkisel tedavi olarak kullanılabilir. Sedef hastalığı nedeniyle oluşan kaşıntı hissini azaltır. Kafa derisinde oluşan sedef için organik elma sirkesi oldukça faydalıdır. Saçlı deriye haftada birkaç defa uygulanabilir. Açık yaralarda elma sirkesi tahriş edici özellik sağladığı için kafa derisinde ve ciltte oluşan sedef yaralarında kanama ya da açıklık varsa kullanılmamalıdır.

Zerdeçal: Antioksidan etkisiyle zerdeçal de birçok hastalıkta alternatif olarak kullanılmaktadır. Zerdeçal sedef için tablet şeklinde kullanılabilir. Ayrıca yemeklere de ilave edilebilir. Zerdeçal çayı hazırlanarak da sedef şikayetlerini hafifletmek için tüketimi yapılabilir.

Çay ağacı yağı: Avrupa'ya has bir bitki olan çay ağacı yağı sağlık için faydalarından dolayı tüm dünya genelinde kullanılmaktadır. Cilt sağlığı için uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen bitkilerden biri olan çay ağacı yağı, sedef şikayetlerini de hafifletir. Saçlı deride oluşan sedef için çay ağacı yağı içerikli şampuanlar düzenli kullanılabilir.

Kapsaisin: Acı biberlerde bulunan bir bileşen olan kapsaisin bibere acılığı veren bir maddedir. Ağrı kesici, iltihap önleyici özelliği vardır. Piyasada satışa sunulan birçok krem içinde de bulunmaktadır. Cayenne biber ve zeytinyağı harmanlanarak bir karışım hazırlanır ve karışım sorunlu bölgeye sürülür.

Zeytinyağı: Hakiki zeytinyağı sedefli bölgeye sürüldüğünde anlık rahatlama sağlar. Zeytinyağı ciltte oluşan kuruluk, kaşıntıyı azaltır. Sedeften dolayı ciltte oluşan inatçı kabuklaşmalar için mükemmel bir çözümdür.

Devedikeni: Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan devedikeni, sedef nedeniyle ciltte oluşan problemlere karşı iyi gelir. Hastanın devamlı kullandığı bir ilaç yoksa ve doktoruna danıştıktan sonra devedikeni tablet şeklinde alınabilir.

Sedef hastalığı bitkisel tedavi için, 1 çay bardağı çörekotu, karabiber ve 1 su bardağı havlıcan bir kavanozun içinde buluşturulur. Malzemeler un haline gelene kadar ezilir. Malzemelere macun kıvamı alana kadar bal eklenip karıştırılır. Karışım sedef hastalığı için günlük tüketilir.

]]>
Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligina-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 14:10:22 +0000 Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir, Sedef hastalığı çok yaygın bir hastalıktır. Henüz tam bir tedavisi olmayan cilt hastalığına bazı bitkiler iyi gelmektedir. Sedef hastalığı olan kişide, deride kabuklanma, deri de yanma ve ka Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir, Sedef hastalığı çok yaygın bir hastalıktır. Henüz tam bir tedavisi olmayan cilt hastalığına bazı bitkiler iyi gelmektedir. Sedef hastalığı olan kişide, deride kabuklanma, deri de yanma ve kaşıntı gibi durumlar görülür. Sedef hastalığı kronik, bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bazen bu hastalıktaki belirtiler ortadan kaybolsa da zaman zaman tekrar belirti göstermeye başlamaktadır. Sedef hastalığı genellikle, dizde, belde, dirseklerde ve saç bölgesinde çok sık görülmektedir. Sedef hastalığında kremler, ışın tedavisi, iğne gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunun dışında kişilerin reçetesi arasında sedef hastalığına iyi gelen bitkilerde tüketilmektedir. Bunun için ilk olarak doktor muayenesinden geçilmeli ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Her hasta için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. 

Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler

Aloe Vera, kaktüsle akraba olan bir bitki türüdür. Bu bitkiden bir jel elde edilir ve günlük bu jel 3 kez sedef hastalığı olan bölgeye sürülür. Ağızdan alınan aloe vera tabletleri sedef hastalığını ortadan kaldırmaz, hatta bir tehlikeye yol açabilmektedir. 

Kapsaisin, biberlerin içinde biberlerin acı olmasını sağlayan bir maddedir. Bu madde bir çok ağrı kesicilerin, kremlerin içerisinde bulunmaktadır. Cayenne biberi ile zeytinyağ karışımı cilde sürüldüğünde ağrıyı ve kaşıntıyı bir süreliğine ortadan kaldırmaktadır.

Elma sirkesi, dezenfektan olarak kullanılan bir maddedir. Sedef hastalarının kaşıntısını ortadan kaldırmak için elma sirkesi kullanılmaktadır. Yanma şikayeti, kaşıntı şikayetlerini azaltmaktadır. Eğer ciltte açık yara varsa sirke kullanılmamalıdır. Sirke ara olan deriyi tahriş edebilmektedir. 

Zerdeçal, Hemen hemen her sağlık sorunu için zerdeçal çok tüketilen bir bitkidir. İyi bir antioksidandır. İltihap giderici özelliği vardır. Yemeklere katıldığında yada tablet olarak tüketildiğinde sedef hastalığına iyi gelmektedir. 

Deve dikeni, sedef hastalığına iyi gelir ve pullamayı önler. Kronik bir hastalığı olmayan kişi, devamlı kullandığı bir ilacı olmayan kişi doktor tavsiyesi ile bu bitkiyi tüketebilmektedir. 

Zeytinyağı, sedef hastalığı olan bölgeye zeytin yağı sürüldüğü zaman kuruluk ve kaşıntı ortadan kalkar ve kişiyi rahatlatır. Kabuklardan kurtulmak için zeytin yağı ile cilde masaj yapılabilir.

Sedef hastalığına ne iyi gelir
 • omega 3 içeren balıklar haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Uskumru, somon balığı, ton balığı, alabalık, sardalye, çiroz gibi.
 • Yemeklerde acı biber, biberiye ve zerdeçal kullanılmalıdır.
 • Kara buğday, darı, kinoa, esmer pirinç gibi gulutensiz besinler tüketilmelidir.
 • Sıcak su yerine ılık su ile duş alınmalıdır. Duş ve banyo sonrası nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Güneş banyosu sedef hastalığına iyi gelmektedir. 
 • Kırmızı et ve yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Çikolata, soya ve küçük taneli meyveler tüketilmelidir.
 • Boya ve parfüm gibi maddeler cilde uygulanmamalı ve kullanılmamalıdır.
]]>
Kafada Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/kafada-sedef-hastaligi.html Wed, 14 Nov 2018 14:32:59 +0000 Kafada sedef hastalığı, saç diplerinde grimsi ve pul pul dökülen yaraların oluşması, saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı, derinin pembemsi renkte olması, kabarık Kafada sedef hastalığı, saç diplerinde grimsi ve pul pul dökülen yaraların oluşması, saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı, derinin pembemsi renkte olması, kabarık bir deri, üzeri pul pul kurumuş ve dökülen parlak kepeklerin oluşmasıdır. Sedef hastalığı saç diplerinde kaşıntı, kan toplanması sebebiyle kolay kanamalara ve saç diplerinde kuruluk olup pul pul dökülme belirtileri gösterir. Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalığının saç derisinde yayılması hasta deriyi kaşımak güneşte fazla durmak gibi yan faktörler yayılmasına sebep olmaktadır.

Kafada sedef hastalığı sadece kafada değil, kol dirseklerinde, diz kapaklarda ve kollarda sırt bölgesinde de görülmektedir. Vücutta görülen sedef hastalığının pek zararı olmaz fakat görüntü bozukluğu rahatsız edici boyutlarda olmaktadır. Görüntü bozukluğu nedeniyle hastanın sinir bozukluğu ve depresyon gibi rahatsızlıklara yakalanmasına neden olmaktadır. Sedef hastalığı bazı hastalarda eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda da ortaya çıkabilir. Sedef rahatsızlığına yakalanma yaş ortalaması 30-50 yaş arasındadır. Hastalık genetik olup, çocuklarında, akrabalarında görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Kafada sedef hastalığı nedenleri

Sedef hastalığının sebepleri bilinmemekle beraber, sedef hastalığı bazı cilt hastalıklarına neden olan karaciğer yenen acı veya baharatlı yiyeceklerle hiç bir alakası bulunmamaktadır.
 • Sedef rahatsızlığı genetik olarak düşünülse de başlıca nedenlerinden biride psikolojiktir.
 • Aşırı stres, günlük yaşam tarzı, çevresel dış etkenler başlıca sebeplerdir. Sedef hastalığı ile ilgili bir çok neden öne sürülse de kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Derinin değişimi bu değişim ile birlikte nükleoprotein sentezlilerinin yıkımı ortaya çıkması sonucu derinin etkilenip bozulmasına sebep olmaktadır.
 • Aile içi sevgisizlik, kavgalar, ilişki bozuklukları öfke gibi etkenler sedef rahatsızlığını tetikleyen faktörlerdir.
 • Kafada saç derisinin kaşınması sonucu hasar görmesi ve daha sonra kanama olması ile o bölgenin mikrop kapması sonucu hastaya büyük sıkıntı yaratmaktadır.
Kafada sedef hastalığı tedavisi

Semptomlar uzun süredir devam ediyorsa ve cildinizde oluşan rahatsızlık yayılma gösteriyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Kaşınan ve pul pul dökülen kırmızı, kuru bir cilt var ise, cilt üzerinde yaralar meydana gelmişse mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir.

Sedef rahatsızlığını kesin tamamen iyileştirecek tedavisi yoktur. Bunun nedeniyse hastalığın kesin sebeplerinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar deri ve cilt uzman doktorlarına gidip tedavi yöntemleri uygulansa da kesin tedavisi bulunmamaktadır.

Saç derisindeki pullanmayı ortadan kaldırmak amaçlı katran içerikli kremler, deri içine verilen enjeksiyon ile kortizon verilmesi, kortizonlu kremlerle sedef oluşturan hücrelerin azda olsa ilerlemesinde durdurulma sağlanmış olur. Kuruyan cildi nemli, yumuşak tutmakla azda olsa fayda sağlanmaktadır. Böylece hastalarda kaşıntı engellenerek ciltteki tahrişin daha fazla olması engellenerek, hasta rahatlamış olur.

  ]]>
  Sedef Hastalığı İçin Krem https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-icin-krem.html Thu, 15 Nov 2018 06:46:41 +0000 Sedef hastalığı için krem: Sedef hastalığı günümüzde birçok kişinin yaşadığı bir hastalıktır. Deri üzerinde kırmızı renkli beyaz kepeklenmelere neden olan döküntülerle kendini gösteren sedef hastalığı, özellikle d Sedef hastalığı için krem: Sedef hastalığı günümüzde birçok kişinin yaşadığı bir hastalıktır. Deri üzerinde kırmızı renkli beyaz kepeklenmelere neden olan döküntülerle kendini gösteren sedef hastalığı, özellikle diz ve dirsek bölgelerinde görülmektedir. Saçlı deride de sıklıkla rastlanan sedef hastalığı zaman zaman kişilerde kaşıntıya neden olmaktadır. Sedef hastalığı var olan kişinin yaşadığı kaşıntı rahatsızlığı kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve zor anlar yaşamasına neden olmaktadır. 

  Tekrarlayıcı bir hastalık olan sedef hastalığı dünyada yaklaşık 125 milyon kişide bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu oran yaklaşık 700 bin kişidir. Sedef hastalığının kişide oluşma nedenlerinin başında stres ve sıkıntı yer almaktadır. Sedef hastalığı tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük problemlere neden olmaktadır. Sedef hastalığının tedavi yöntemleri arasında krem tedavileri de yer almaktadır. Özellikle sedef hastalığında kullanılan kremler kortizon içeren kremlerdir. Hastalığın iyileşmesinde veya etkilerinin azaltılmasında kullanılan kortizonlu kremler sedef hastalarının şikayetlerini en aza indirmek için üretilen kremlerdir. Sedef hastalığında uygulanan krem tedavisi özellikle bir kaç bölgeyle kısıtlı sedefi olan cilt hastalarına uygulanmaktadır. Yarada bulunan kabukların dökülmesi ve pullanma oluşmaması için kullanılan sedef hastalığı kremi oldukça etkilidir. Yara bölgesindeki kızarıklığın geçmesine yardımcı olan bu krem hastalık belirtilerini neredeyse yok edecek derecededir. Fakat kişi sedef hastalığı için krem kullanımını bıraktığında sedef hastalığı ve belirtileri bir süre sonra tekrarlar. Tedavi yöntemlerinin sık sık tekrarlanması gerekmektedir. Sedef hastalığı için krem kullanımı ile kişilere kolay bir şekilde hastalığı atlatmaktadır. Bu nedenle krem kullanımını ihmal etmemekte fayda vardır.

  Sedef hastalığı için krem kullanımının faydaları:
  • Yaraya yani kabuk halinde bulunan beyaz kepeklerin üzerine krem sürülmesi yarada oluşan kaşıntıyı en aza düşürmekte hatta yok etmektedir.
  • Bunun yanı sıra yara çevresinde oluşan ağrıları ve acı hissini de ortadan kaldırmaktadır.
  • Sedef hastalığının daha fazla ilerlemesini engellemektedir.
  • Yara üzerinde ve çevresinde bulunana kabarıklıkların giderilmesinde etkilidir.
  • Sedef hastalığının hafif bir şekilde atlatılmasına fayda sağlamaktadır.
  • Kullanılan kremin içeriğinde  olduğu için yaranın iyileşmesinde ihtiyaç duyulan tüm değerleri taşımaktadır.
  ]]>
  Sedef Hastalığı Nasıl Bulaşır https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-nasil-bulasir.html Fri, 16 Nov 2018 06:45:50 +0000 Sedef Hastalığı Nasıl Bulaşır; Sedef hastalığı, deride kırmızı renkli zemin üzerinde kepeklenmelere neden olan ve döküntülerle kendini gösteren sedef hastalığı özellikle dirsek ve kıllı bölgelerde görülen zaman zaman Sedef Hastalığı Nasıl Bulaşır; Sedef hastalığı, deride kırmızı renkli zemin üzerinde kepeklenmelere neden olan ve döküntülerle kendini gösteren sedef hastalığı özellikle dirsek ve kıllı bölgelerde görülen zaman zaman çok şiddetli kaşıntı ve kendini tekrarlayan bir hastalıktır. Sedef hastalığını en önemli etkileyen faktör ise sıkıntı ve strestir. Aynı zamanda deriyi zedeleyen yanık ve travmalar gibi çeşitli faktörler sedef hastalığını uygun bünyeli kişilerde tetikler.

  Sedef hastalığı, toplumda sedefli hastalara bulaşabilir endişesi ile mesafeli durulduğu ancak bunun yanlış bir bilgi olduğunu belirtebiliriz. Çünkü sedef hastalığı hiçbir şekilde bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalarına toplum arasında iğreti gözüyle bakılması çok yanlış bir davranıştır. Sedef hastalığı dokunmayla, cinsel yolla, aynı ortamlarda bulunmak ya da temasla bulaşan bir hastalık değildir.  Bunu toplum içinde bilgilendirmemiz gerekmektedir. Toplumumuzda bulaşıcı olarak bilindiği için sedef hastası olan insanları görünce mesafeli durmak yanlış bir harekettir. Özellikle toplumdaki kişilerin soru ve yorumları hastayı daha fazla yorar ve içine kapanık hale getirir. Hastalık kolaylıkla gözle görülebildiği için hastalar toplumdan uzaklaşarak kısır bir döngüye girebiliyorlar. Bu durum da hastalığı daha çok şiddetlendiriyor. Bu nedenle çoğu hastaların psikolog desteği almaya ihtiyaç duymaktadır.

  Sedef hastalığı, normal koşullarda cildin her otuz günde bir yenilendiğini, sedef hastalığında bağışıklık sistemindeki hatalı olan sinyallerin süreci hızlandırılır. Yeni cilt hücrelerinin bir hafta içerisinde oluşmasına neden olduğunu belirten cilt hücresi fazlalıklarını dökemediğinden bunlar cilt yüzeyinde birikerek plaklar oluşturmaktadır. Sedef hastalığı el ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir.

  Sedef hastalığının zararları ise, araştırmalara göre kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, kolesterol, damar tıkanıklıkları, diyabet ve obezite gibi kansere yakalanma olasılıkları artmaktadır.

  Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değil ama toplum önünde bulaşıcı gözüyle bakıldığından kaynaklı kişiler arasında yaygınlaştırılarak bulaşabilir düşüncesini yaratabiliyorlar.  Buda sedef hastası olan bir kişinin aktivitelerini sınırlamasına, ailelerden, arkadaşlardan ve toplumdan uzaklaşmasına yol açmaktadır. Sedefli olmak insanların kariyerlerini, ilişkilerini ve zihinsel sağlıklarını yüksek oranda etkilemektedir. Sedef hastalığı ile ilgili nadir bir hastalık olduğu, tedavi edilemeyeceği, sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz üzerine kendi kendine geçebileceği, bulaşıcı olduğu ve yalnızca deri hastalığı olduğuna dair yanlış olan inanışlar vardır. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalara dokunmakla, aynı havluyu kullanmakla, aynı eşyaları giymekle yada sedefli bir kişinin hazırladığı yemekle bulaşmaz. Sedef hastalığı çok daha karmaşık bir hastalıktır. Hastalığın nedenleri tam olarak saptanmamıştır. Sedef hastalığı alerjik bir durum yada mikrobik bir hastalık değildir.
  ]]>
  Tırnakta Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/tirnakta-sedef-hastaligi.html Fri, 16 Nov 2018 09:19:01 +0000 Tırnakta Sedef Hastalığı, Tırnakta sedef hastalığında el ve ayak tırnakları önemli tutulum bölgelerindendir. Aslında bir deri hastalığı olan sedef hastalığına sahip hastaların %10-78 oranında tırnaklarında sedef Tırnakta Sedef Hastalığı, Tırnakta sedef hastalığında el ve ayak tırnakları önemli tutulum bölgelerindendir. Aslında bir deri hastalığı olan sedef hastalığına sahip hastaların %10-78 oranında tırnaklarında sedef hastalığı görülebilmektedir. Vücudun başka yerleriyle birlikte görülebileceği gibi sadece tırnaklarda da görülebilir.Genellikle 45-65 yaşları arasında daha sık karşımıza çıkmaktadır.

  Tırnakta Sedef Hastalığı Nedenleri;

  Genetik Faktörler:Tırnakta sedef hastalığının görülmesinde genetik yatkınlık önemli bir yere sahiptir. Kalıtsal olabilir ancak bulaşıcı değildir.

  Çevresel Faktörler: Tırnağı irrite eden ajanlar, enfeksiyonlar, katiküllerin koparılması, tırnakları uzatmak, protez tırnak kullanmak, tırnak mantarı vb. tırnağın yapısına zarar veren faktörlerde önemlidir.

  Ayrıca diyabetin de sedef hastalığına neden olabileceği düşünülmelidir.

  Tırnakta Sedef Hastalığı Belirtileri;
  • Tırnak renginde farklılaşma (beyaz, sarı, kahverengi) gözlemlenir.
  • Tırnakta ve tırnak kenarlarında şiddetli kızarıklıklar oluşur. Bu kızarıklıklar gün geçtikçe artar ve kabarabilir.
  • Parmaklarda kaşıntıya neden olabilir.
  • Tırnak üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde oluşmuş çukurlar meydana gelir. Birden fazla çukurcuğun oluşumunda tırnağın görünümü terzilerin parmaklarına taktıkları yüksüklere benzer. Bu görünüm yüksük tırnak belirtisi olarak adlandırılır.
  • Tırnak üzerinde beyaz uzunlamasına ya da yatay çizgiler gözlemlenir.
  • Tırnak kökleri zayıflığını kaybeder ve tırnak kökünden ayrılabilir.
  • Tırnakta ufalanma sonucu küçük plak tarzında döküntüler meydana gelebilir. Bu durum tırnak erimesi olarak bilinir. 
  • Tüm bunların yanında tırnaklarda dokunulduğu zaman ağrı hissedilir. 
  Bu hastalarda tırnak mantarı da görülebilmektedir. Tırnak mantarıyla karıştırılabilmektedir. Ancak tırnakta sedef hastalığının tedavisiyle mantar tedavisi tamamen farklı olduklarından teşhis iyi konulmalıdır.

  Tırnakta Sedef Hastalığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler;
  • Tırnak boyutuna, temizliğine ve bakımına önem verilmelidir.
  • Tırnaklar olabildiğince kuru tutulmalıdır.
  • Tırnaklar çok uzamadan kesilmelidir.
  • Mümkün olduğunca ellerin kullanıldığı işleri yaparken eldiven kullanılmalıdır.
  • Tırnakların enfeksiyon kapmasını engellemek amacıyla manikür ve pedikürden uzak durulmalıdır.
  • Tırnakların  hava almasını engellediği için oje ve türevlerine dikkat edilmelidir.
  • El hijyenine çok dikkat edilmelidir.
  • Tırnakları su ve sabunla yıkanmalıdır.
  • Tırnakları nemlendirmek amacıyla uygun krem ve losyonlar kullanılabilir.
  Tırnakta Sedef Hastalığı Tedavisi;

  Tırnakta sedef hastalığında tedavi için en uygun başlangıç öncelikli sebebin belirlenmesi ve neden olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi de nedene yönelik uygulanır. Tırnakta görülen bu anomaliler enfeksiyon kaynaklı ise tedavide uygun antibiyotikler kullanılır. Doktorun yazdığı özel krem ve nemlendiriciler sedef hastalığının tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Tırnakta sedef hastalığının tedavisinde tıbbi tedaviyi destekleyici doğal bitki ve yöntemler de uygulanabilir. Uygulanan tedavi sonrası bile bazı hastaların tırnaklarındaki izler geçmeyebilir. Bu izlerin giderilmesinde en etkin yöntem ise lazerle tedavidir. Tüm bunları biliyor olsanız bile asla doktora başvurmadan hiç bir işlem yapmamanızda fayda var. Hastalığınızın en iyi tedavi şeklini doktorunuz belirleyecektir.
  ]]>
  Sedef Hastalığı Tırnak https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-tirnak.html Fri, 16 Nov 2018 22:07:47 +0000 Sedef Hastalığı Tırnak, Tırnakta oluşan sedef hastalığı, insanlar için oldukça rahatsızlık veren bir haldir. Bu sorun meydana geldiğinde tırnak üzerinde renk değişimi ve beyazlıklar göze çarpar. Bu durumda  kişin Sedef Hastalığı Tırnak, Tırnakta oluşan sedef hastalığı, insanlar için oldukça rahatsızlık veren bir haldir. Bu sorun meydana geldiğinde tırnak üzerinde renk değişimi ve beyazlıklar göze çarpar. Bu durumda  kişinin el veya ayak tırnakları çukurlaşıp kalınlaşmaya başlar. Hatta sedef hastalığı tırnak ilerlediği vakit tırnak üzerinde pullu oluşumlar meydana gelir. Sedef hastalığı tırnakta oluşmasının birçok farklı sebebi vardır. Ancak hastalık olan kişilerin geneline bakıldığı zaman, bu sorunun enfeksiyonlar ve bakteri nedeni ile meydana geldiği anlaşılmaktadır. Hastalarda tırnak sedefinin oluşması bazı zamanda kişinin yaşam şekline bağlı olarak değiştiği görülür. Bu durumlarda kişinin hayatında hijyen kurallarına uyup, uymadığına bakılır. Kişinin yaşam tarzında temizliğin önemi varsa o zaman sorun, daha çok başka sorunlara bağlı olarak gelişmiş olabilir. Şayet kişi hijyen kurallarına önem vermiyorsa böyle bir durumda bakterilerin tırnakla et kısımlarında birikmesi halinde meydana gelmesi ihtimali yüksektir. Tırnak sedefi insanlarda, en fazla tırnak temizliğinin yanlış veya eksik yapılması nedeniyle oluşur. Bu durum, bilhassa çocuklarda mesele haline gelir. Zira çocuklardaki hijyen, yetişkin insanlara göre daha azdır. Bu hastalık tırnaklar üzerinde yayılan bir etki gösterebilir. Bundan dolayı, tırnak sedefinin geciktirilmemesi ve erken tedavi edilmesi şarttır. Ayrıca sedef hastalığı tırnak bulaşıcı değildir. Bu sebeple hastalığı taşıyan kişilerden kaçmaya ya da uzak kalmaya gerek yoktur.

  Sedef Hastalığı Neden Tırnakta Olur Sedef hastalığı, vücudun öbür bölgelerinde oluştuğu gibi tırnaklarda da oluşur. Sedef hastalığında en büyük etken kişilerin hijyen eksikliğidir. Bundan dolayı hijyen şartlarına çok dikkat edilmelidir.

  Sedef hastalığı tırnakta oluşmasının bir nedeni de, kişilerin çalıştıkları işle alakalı olabilir. Özellikle ellerin veya ayakların büyük zarar gördüğü işler, tırnak hastalıklarına sebep olan en önemli faktörlerden biridir.

  Vitamin eksikliği de sedef hastalığına sebep olur. Özellikle D vitamini eksikliği olan insanların tırnağında sedef hastalığı görülme riski daha fazladır. Son olarak, vücudunda şeker hastalığı olan özellikle yüksek şeker oranı olan insanların, vücutlarda sedef hastalığı görülme ihtimali çok yüksektir.

  Sedef Hastalığının Tırnaktaki Belirtileri: Tırnağında bu hastalığı taşıyan insanlarda, sedef hastalığının en büyük belirtisi tırnak üzerinde oluşan kızarıklıktır. Bu bazen kişinin parmak uçlarında da tesirini gösterebilir. Oluşan bu kızarıklık sorunları kısmi kabarıklıklara neden olabilir. Ayrıca bazı insanlarda sedef hastalığı, hafif ağrılara da sebep olmaktadır. Bu ağrılar tırnak üzerinde yalnızca dokunmalar esnasında hissedilir. 

  Sedef Hastalığı Tırnak Tedavisi: Tırnağında sedef hastalığı olan insanlar için yapılan tedavi, direkt olarak bu hastalığa sebep olan virüsleri uzaklaştırmaktır. Şayet mesele kişinin tırnağında bulunan enfeksiyonlardan kaynaklıysa, bunun için kişiye antibiyotik önerilir. Ayrıca kişide kullanılan diğer ilaçlar ve kan yoluyla sedef hastalığına sebep olan enfeksiyonlar yok edilmeye kaldırılmaya çalışılır. Sedef hastalığı tırnağında olanlar için ayrıca krem tedavileri uygulanır. Bilhassa nemlendirici ve losyon kullanımıyla, bu hastalığın gücü çok azaltılır. Tırnakta meydana gelen, sedef hastalığı iyileştikten sonra bu bölgelerde yine de izler, kalabilir. Bu kalan izler için de yapılacak iş, lazer tedavisidir. Sedef hastalığı için, bazı kişilerde yoğun bir vitamin kullanımı gerekebilir. Bunun için başvurulan doktor gereken önerileri size verir.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-kirmizi-pancar.html Sat, 17 Nov 2018 03:59:03 +0000 Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar, Ciddi cilt hastalıklardan biri olan sedef hastalığı tedavisi hem zor hem de imkansızdır ve tam bitti derken tekrar ortaya çıkar. Beyaz renkli kepeklenme ve döküntüler ile kendini g Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar, Ciddi cilt hastalıklardan biri olan sedef hastalığı tedavisi hem zor hem de imkansızdır ve tam bitti derken tekrar ortaya çıkar. Beyaz renkli kepeklenme ve döküntüler ile kendini gösteren sedef hastalığı, özellikle dirsek ve saçlı deride ortaya çıkan kaşıntılı ve tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığı vücut savunma mekanizmasındaki bir bozukluk nedeniyle deri yenilenme sürecinin neredeyse yedi kat hızlanması sonucu ortaya çıkar. Kalıtımsal yatkınlığında sedef hastalığında önemli bir rolü vardır. Fakat kesinlikle insandan insana bulaşma olmamaktadır. Sedef hastalığını tetikleyen en önemli şey stres ve sıkıntıdır. Geçirilen enfeksiyonlar, ağır hastalıklar, diş çürükleri, kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen ameliyatlar, deriyi zedeleyen yanık ve travmalar gibi nedenler sedef hastalığını tetiklemektedir. Nasıl olsa sedef hastalığının çaresi yok diye düşünüp hastalığı geçiştirmek ve buna dair hiç bir şey yapmamak yanlış bir düşünceden başka bir şey değildir. Sedef hastalığına doğal ve bitkisel yöntemlerle çare bulabilmek mümkündür.

  Sedef hastalığına kırmızı pancar iyi gelir mi

  Sağlık açısından çok fazla faydası olan şeker pancarının sedef hastalığına çok iyi geldiği ve olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Şifalı bitkiler ile ilgilenen uzmanlar, sedef hastalığı tedavisinin kırmızı pancar ile mümkün olduğunu belirtiyorlar. Kırmızı pancar, içerdiği A, B, C, P vitaminleri ve fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve potasyum mineralleri ile  cilt ve deri hastalıkları için son derece etkili bir besindir. Ayrıca vücutta ki kaşıntıların önlenmesi için inanılmaz faydalıdır. Kırmızı pancar tam bir karaciğer dostudur. Sedef hastalıklarında yanlış bilinen bir gerçek şudur ki sedef hastalığı bir karaciğer hastalığı değildir. Bazı yiyecekler karaciğeri son derece yorarak sedef hastalığını tetiklemektedir. Ve sedef hastalığının artmasına neden olmaktadır. Oysa şeker pancarı Karaciğerin düzenli ve sistemli çalışmasını sağlayarak sedef hastalığının nüksetmesini sağlayıp kaşıntıları azaltır ve deride rahatlama meydana gelir.

  Sedef hastalığı için kırmızı pancar nasıl tüketilmelidir

  1-2 adet orta boy kırmızı pancar bir akşam önceden sirke ilave edilmiş su ile bekletilir. Böylece kırmızı pancarın üzerinde bulunan kalıntı ve kirler arınacaktır. Ertesi gün kırmızı pancarlar doğranarak 1 litre kadar kaynatılmış suda 4-5 dakika kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra aşağı yukarı 10 dakika kadar iyice demlenmesi beklenir. Kırmızı pancar suyu süzülerek cam bir kavanoza alınır.

  Sedef hastalığı için kırmızı pancar suyu günde 3 defa olmak üzere özellikle bir bardağı sabahları aç karnına, 3 hafta boyu tüketilmesi gerekir. Ve kırmızı pancar suyu her gün mutlaka taze olarak hazırlanmalıdır.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Sabunu https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-sabunu.html Sun, 18 Nov 2018 03:30:15 +0000 Sedef hastalığı sabunu, uzmanlarımızın araştırmalarına göre sedef hastalığı cildimizin birçok yerinde olabilir. Bir tip cilt hastalığıdır. Geçmişe dayalı kronik bir hastalığın sebebi olabilir. Bu hastalık en çok dirse Sedef hastalığı sabunu, uzmanlarımızın araştırmalarına göre sedef hastalığı cildimizin birçok yerinde olabilir. Bir tip cilt hastalığıdır. Geçmişe dayalı kronik bir hastalığın sebebi olabilir. Bu hastalık en çok dirsek, dizler, kafa tası ve bel ve sakrum bölgelerde meydana gelir. Bu bölgeler lezyonlarda kaşınmaya neden olur. 4 gün süren yenilenme, keratinlenme döngüsünü tamamlamış olan, hiper atışı tanımlanmaktadır. Bu durumda deri durumunu dışarı kızarıklık olarak belirtmektedir. Kızarıklık olduğunda deri kendini yenilemeye başlar. En alt tabakadaki hücre üste doğru çıkmaya başlar. Bu durumdan etkilenen vücudun % 35 kısmıdır. Sedef hastalığı olan hastaların tırnaklarında da %15-55 arası sedef etkilidir. 

  Sedef hastalığı sabunu, sedef için oldukça etkisi vardır. Sabunda olmakla birlikte birçok tedavi yöntemi vardır. Bu tedaviler; uvb, puva, sistemik, fototerapi, mevzi, kortikosteroid, calcıprotiol, retinoid, anthralin, siklosporin, metotreksat, toksisine artışı gibi mevcut yöntemler vardır. Kafa derisindeki sedef için bir çok şampuanlar üretilmiştir. Sedef hastalığından kaynaklanmış olan ardıç katranın %2.15 oranında kullanıldığı dermabon sabunun klinik olarak araştırmalarla tedavi ettiği öğrenilmiştir. Hastalığın büyüklüğüne göre derinliğini azaltan bir keratolitik madde olduğu bilinmektedir. Sedef hastalarının deri lezyonlarına sahip olduğu belli bir durumdur. Bu hastalığı tedavi etmek için dermabon sabun kullanılmaktadır. Sedef hastalığının belirli evreleri vardır. Bu evrelerde deri lezyonlarının günlük dermabon sabun kullanmaları hastalık sürecini kısaltacaktır. Tedavi edecektir.

  Sedef hastalığı sabunu kullanımı; lezyonların büyüklüğüne göre günde iki kez sabunla yıkanmalıdır. Sabun sadece yaranın üzerine sürülmelidir. Eğer bu lezyonlar vücudumuzun bütün kısmını kaplamışsa vücudumuzun her yerini bu sabunu uygulayabiliriz. Fakat sabun çok etkili olduğu için gözümüze kaçmamasına dikkat etmeliyiz. Gözümüzü çok sıkı kapatmalı ve dikkatli olmalıyız. Sedef hastalığı çok ağır ve fazla ise lezyonun olan kısımlarında sabunu yarım saat tutmamız gerekir. Sabunun üzerinde ne kadar kalması gerektiği mutlaka belirtilmiştir. Kullanımı tarifine bakarak sürmeliyiz. Belirtilen dakikadan fazla tutmamalıyız. Sabunun kullanımı diğer ilaçlara göre daha kolay olduğu için kullanan hastalarda kullanımının çok kolay olduğunu belirtmektedirler. Sedef hastalığı sabununun klinik olarak araştırmalarına göre lezyonlara etkili olduğu kanıtlanıp doğrulanmıştır. Lezyonun büyüklüğüne göre iyileşme süreleri değişmektedir. Orta büyüklükte bir lezyon da üç hafta kadar, çok büyük lezyonda ise sekiz hafta iyileşme süreci tespit edilmiştir.

  Sedef hastalığı sabunu, kullanıldığında kaşıntı olmaktadır. Bu durumda banyodan sonra yağlı bir krem kullanılarak o bölgenin yumuşaması hastayı dahada rahatlatacak ve kaşıntısını azaltacaktır. Sedef hastalığının tedavisi sırasında çok iyi sonuçlar alınacağı kesinleştirilmiştir.
  ]]>
  Sedef Hastalığı Yüzde Çıkarmı https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-yuzde-cikarmi.html Sun, 18 Nov 2018 20:11:13 +0000 Sedef hastalığı yüzde çıkarmı, sedef hastalığı vücutta her bölgede etkili olabilir. Genellikle dışarıdan fazla görünmeyen yerlerde lezyonlar ortaya çıksa da, yüz bölgesinde de görülme olasılığı vardır. Sedef hastal Sedef hastalığı yüzde çıkarmı, sedef hastalığı vücutta her bölgede etkili olabilir. Genellikle dışarıdan fazla görünmeyen yerlerde lezyonlar ortaya çıksa da, yüz bölgesinde de görülme olasılığı vardır. Sedef hastalığı yüzde çıktığı zaman bunun gizlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle hem sağlığı olumsuz etkiler, hem de estetik görünümü bozar. Tedavi edilmediği takdirde sedef hastalığı ilerleyerek başka bölgeleri de etkilemeye başlar. Bu hastalığın ortaya çıkmasına bazı etkenler etki eder. Bunların en önemlisi genetik yatkınlıktır. Ailede sedef hastalığı varsa kişide görülme olasılığı yükselir. Sedef hastalığı yüzde her yaşta çıkabilir. Başlangıçta kırmızı lezyonlar şeklinde görülen sedef hastalığı giderek kabarık lezyonlara ve pullanmaya neden olur. Daha sonra lezyonlarda soyulma ve dökülmeler ortaya çıkar. Sedef hastalığı ilerleyen aşamalarda cilt dışında eklemleri de etkisi altına alabilir. Kişideki diyabet, obezite gibi etkenlerde hastalığın ortaya çıkışı konusunda risk faktörü olarak kabul edilir. Ancak sedef hastalığının oluşma sebebi günümüzde bile kesin olarak bilinmemektedir. Cildin periyodik yenilenme süresinin kısalması sonucunda ortaya çıkan lezyonlar, kişiyi oldukça rahatsız edici hale gelir.

  Sedef hastalığı yüzde çıkarmı, nedenleri nelerdir

  Sedef hastalığının yüzde çıkmasına neden olan çeşitli etkenler vardır. Kişinin alkol ve sigara kullanma alışkanlığı bunlardan biridir. Vücutta organ ve dokulara zarar veren bu maddeler, cildi de olumsuz etkiler. Özellikle sigara dumanı en fazla yüzde zararlı etkiler yapar. Cildi etkileyerek sedef hastalığının ortaya çıkışına uygun zemin hazırlar.

  Günlük yaşamın giderek daha stresli hale gelmesi nedeniyle, insanların sağlığı da bozulmaya başlamıştır. Vücuttaki bu etkiler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Sedef hastalığının oluşmasına etken hale gelir. Çünkü sedef hastalığı bağışıklık sistemi sorunlardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Alerjik kökenli bir cilt rahatsızlığı değildir.

  Kişilerdeki bakteri ve virüs kökenli enfeksiyonlarda sedef hastalığının yüzde çıkmasına etki eder. Özellikle faranjit ve diğer boğaz enfeksiyonları yüzde çıkan sedef lezyonlarının nedeni olabilir.

  Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlarda yan etki olarak yüzde sedef lezyonlarının oluşmasına neden olabilir. Bu ilaçlar arasında tansiyon ilaçları, kalp ilaçları gibi ilaçlar bulunmaktadır.

  İklim koşulları da sedef hastalığının yüzde çıkmasına etki edebilir. Hastalarda yapılan araştırmalara göre soğuk havaların etkisiyle cildin tahriş olmasının sedef hastalığı oluşumunda önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Nemli havalar ise, sedef hastalığından korunma için önemlidir.

  Sedef hastalığı yüzde çıkarmı, nasıl tedavi edilir

  Sedef hastalığı yüzde çıkarsa, tedavide lezyonların hafifletilmesine yönelik yöntemler uygulanır. Hastalığın tam olarak tedavi edilmesi oldukça güçtür. Lezyonların oluşmasın neden olan hücrelerde birikmeye engel olunmaya çalışılır. Yüzdeki lezyonlar estetik olarak hoş olmadığından, öncelikle nemlendirici kremlerle, sentetik D vitamini alımı, özel şampuanlarla iyileştirilmeye çalışılır. Cildin kuruluğu giderilmeye çalışılır. Tedavide kortizonlu ilaçlarda kullanılabilir. İlaç tedavisi başlangıçta lezyonları bastırsa da, daha sonradan şiddetlenmesine neden olabilir. Bu nedenle hastaların sürekli doktor kontrolünde olması önemlidir. Tedavide gerekirse iğneyle enjeksiyon, fototerapi gibi yöntemlerde kullanılabilir.

  ]]>
  Kuru Sedef Hastalığı Nasıl Geçer https://www.sedef.gen.tr/kuru-sedef-hastaligi-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 01:37:54 +0000 Kuru Sedef Hastalığı Nasıl Geçer; Kuru sedef hastalığı, kronik, tekrarlayıcı, yangılı, nedeni tam olarak belirlenemeyen bir deri hastalığı olup dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2'sini etkiler. Dermatolojik muayene sonucunda t Kuru Sedef Hastalığı Nasıl Geçer; Kuru sedef hastalığı, kronik, tekrarlayıcı, yangılı, nedeni tam olarak belirlenemeyen bir deri hastalığı olup dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2'sini etkiler. Dermatolojik muayene sonucunda tanı konulur. Klinik olarak diğer hastalıklar karıştırılıyorsa periden küçük bir parça alınarak gerekli incelemeler yapılır. Kuru sedef hastalığı ile birlikte eklem tutulumu, dolaşım sistemi hastalıkları ile kalp damar hastalıkları, psikolojik/psikiyatrik hastalıklar, bağırsaklarda tahriş ve yaralanma gibi hastalıklar birlikte görülebilir.

  Kuru sedef hastalığı tanısı nasıl konulur; Hastalık ilk süreçte deri yüzeyinde kızarıklıklar ile kendini gösterir. Zaman içinde derinin üst tabakasında kalınlaşma, kabuklaşma ve ve pul pul dökülmeler görülür. Derinin üst yüzeyinde ölü hücre tabakası artar. Şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Saçlı deri, dirsekler, dizler, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkabilir. Sıklıkla aynı bölgede tekrar eder, bazı durumlarda tüm vücuda yayılabilir. Dermotolojik muayene, doku örneği incelemesi, tırnak bulgusu, aile öyküsü ve histopatolojik muayene ile kesin tanı konulur. 

  Kuru sedef hastalığı nasıl geçer, tedavisi nasıl olur; Hastalığın şiddetine ve yayılım gösterdiği alanlara göre topikal ve sistemik birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi yönteminin seçiminde hastanın yaşı, hayat şekli, hastalığın ilk defa mı ortaya çıktığı yoksa tekerrür mi ettiği gibi unsurlar da temel alınmaktadır. Bazı kişilerde hastalık kendi kendine geçerken bazı kişilerde kronikleşerek dönem dönem tekrarlayabilir. Tedavinin amacı, deri dökülmesinin önüne geçerek iltihap oluşumunun azaltılmasıdır. Çoğu durumda topikal etkili losyon ve kremler tedavi de başarılı sonuçlar vermektedir. Ağır ve orta vak'alarda topikal kremler ile birlikte sistemik ilaç tedavileri uygulanır. Kılsız derilerde pomat, kıllı cilt yüzeylerinde ise losyon türü ilaçlar kullanılır. İlaçla tedavinin yanında hastanın psikolojik destek alması da yardımcı tedavi yöntemleri arasında sayılmaktadır. Hatalığın iyice kronikleştiği durumlarda PUVA uygulanmaktadır. 

  Günlük hayat içerisinde dikkat edilmesi gerekenler
  • Kış aylarında deride nem oranının azalması, cildin kuruması sedef hastalığını tetikler, bu aylarda nemlendiriciler kullanmak, krem ve losyonları cilde uygun şekilde seçmek ve kaşıntı önleyici bazı haplardan yardım almak kış aylarını atlatırken yardımcı olur. 
  • Banyo sonra cildi nemlendirmek cildi rahatlatmaya yardım ederek ciltte kuruma ve ona bağlı tahriş ile zedelenmeleri engeller. 
  • Stres, üzüntü, kıskançlık, kendini küçümseme gibi duygular atakları şiddetlendirebilir. Psikolojik destek almak, kişiyi mutlu eden aktivitelerde bulunmak hastalığın tetiklenmesini önler. 
  • Katı yağ içeren beslenme tarzı yerine omega 3 yağlarından zengin bir beslenme diyeti uygulamak, akşamları bir kase yoğurt yemek atakları azaltır. 
  • Güneşlenmenin hastalığın etkileri azalttığı bilinmektedir. 
  ]]>
  Saçta Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/sacta-sedef-hastaligi.html Mon, 19 Nov 2018 23:29:42 +0000 Saçta Sedef Hastalığı, saç diplerinde grimsi pul pul dökülen yaraların meydana gelmesi saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla meydana gelmektedir. Sedef hastalığı derinin hafif pembemsi renkte kabarık üzeri Saçta Sedef Hastalığı, saç diplerinde grimsi pul pul dökülen yaraların meydana gelmesi saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla meydana gelmektedir. Sedef hastalığı derinin hafif pembemsi renkte kabarık üzeri pul pul parlak kepeklerin oluşması sonucudur. Sedef hastalığı saç diplerinde belirti olarak kan toplanması, kaşıntı sebebi ile kolay kanamalara ve saç diplerinde kuruluk olup pul pul dökülmeye neden olur. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalığının etrafa yayılması hasta deriyi aşırı kaşınmak güneşte fazla durma gibi etkenler etrafa yayılmaya neden olur. Sedef hastalığı sadece saç diplerinde değil kol dirseklerinde kollarda ve diz kapaklarında sırtta görülür. Vücutta görülen sedef hastalığının pek zararı olmaz rahatsız edici görüntü bozukluğu rahatsız edici boyutlarda olmaktadır. Görüntü bozukluğu nedeniyle hastanın sinir bozukluğu ve depresyon gibi hastalığına yakalanmasına sebebiyet olur. Sedef bazı hastalarda eklemlerden oluşan iltihaplanmalar neticesinde ortaya çıkabilir. Sedef hastalığına yakalanma yaş ortalaması 30 ile 50 yaş arasıdır. Hastanın çocuklarında akrabalarında görülme olasılığı çok fazladır.

  Saçta sedef hastalığı nedenleri

  Sedef hastalığının sebebi pek bilinmiyor. Sedef hastalığı bazı cilt hastalıklarına neden olan karaciğer yenen acı veya baharatlı yiyeceklerle hiçbir alakası olmadığı bilinir.

  • Saç derisinin sürtünme sonucunda zedelenmesi o bölgenin mikrop kapması sonucu olarak gerginlik sıkıntıya sebep olur.
  • Sedef hastalığı irsi olacağı düşünüldüğü zaman başlıca nedenlerden biri psikolojik sebeplerdir.
  • Sedef hastalığına yatkın olan deri aşırı sıkıntı sonucunda kaşınmayla meydana çıkabilir, kavgalar, aile ilişki bozukluğu, aile içi sevgisizlik bu hastalığı tetikleyen etkenlerdir.

  Aşırı stres günlük yaşam tarzı çevresel faktörler baş sebeplerdir. Sedef hastalığıyla ilgili birçok sebep öne sürülmüş olsa da kesin nedeni bilinmiyor. Derinin metabolizmasında gerçekleşen değişimler bu değişimle beraber nükleoprotein sentezlilerinin yıkımı meydana gelmesi sonucunda derinin etkilenip bozulmasına sebep olur.

  Saçta sedef hastalı tedavi

  Sedef hastalığının kesin iyileştirecek tedavisi bulunmamaktadır. Sebebi ise hastalığın kesin nedenlerinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar cilt ve deri doktorlarına gidip çare aransa da doktorların uygulayacağı kesin tedavisi bulunmamaktadır. Derideki pullanmayı ortadan kaldırmak maksatlı katran içeren kortizonlu kremler, kremler, derinin içine uygulanan enjeksiyon ile kortizon verilmesi sedef oluşturan hücrelerinden nadir de olsa ilerlemesinde durdurulma sağlanmış olmaktadır. Kuruyan saç diplerini nemli yumuşak tutmakla azda olsa fayda sağlanmaktadır. Zamanımızda deri hastalıkları için modern aletler çıkmasına rağmen, pahalı oldukları için henüz deri hastalıkları bölümlerinde, merkezlerinde kullanılmıyor.

  ]]>
  Bebeklerde Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/bebeklerde-sedef-hastaligi.html Tue, 20 Nov 2018 23:09:40 +0000 Bebeklerde sedef hastalığı, en fazla görülen sedef hastalığı plak tipinde olan hastalık türüdür. Çoğu zaman bebeklerde ve çocuklarda saç derisi bölgelerinde görülmektedir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde sedef hastalığı ek Bebeklerde sedef hastalığı, en fazla görülen sedef hastalığı plak tipinde olan hastalık türüdür. Çoğu zaman bebeklerde ve çocuklarda saç derisi bölgelerinde görülmektedir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde sedef hastalığı ekseriyette idrar bölgesi çevresinde başlamaktadır. Bunun nedeni ise bebeğin dışkının ve idrarın sedef hastalığının tetikleyici bir faktör olarak görmesidir. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu gibi nedenlerden dolayı sedef hastalığının başladığı görülmüştür. Çocuklarda daha fazla görülen sedefler karşısında bu oluşan yaraların kabuklarını kavlatma olmaması için güneşten uzak kalması sağlanabilir. Böylece hastalığın çoğalması engellenmiş olur. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde erkek çocuklarına oranla kız çocuklarında sedef hastalığının görülme riski daha fazladır. Sedef hastalığı bebek ve çocuk çağındaki kişilerde psikolojik açıdan da yıpratıcı etkiler doğurabilir. Çünkü görünümü açısından yüzlerde veya el ve ayak kısımlarında döküntüler, kaşıntılı kabarıklıklar oluşması nedeniyle diğer bebek ve çocuklardan farklı bir görünüm sergilemektedirler. Bu sebepten dolayı duygusal bir sorun ve çöküntü yaşayarak psikolojik açıdan olumsuz etkilenirler. 

  Bebeklerde sedef hastalığı için dikkat edilmesi gerekenler

  Sedef hastalığı çoğu zaman bebeklerde simetri kızarıklıklar, kaşıntılı lezyon yaralar, el ve ayak tabanlarında sedefler ile kendini gösterir. Kimi bebeklerde ise daha hafif belirtilerle sedef hastalığı kendini gösterme durumu olabilir. Bazı durumlarda ise daha ağır aşamada gösteren sedef hastalığı görülebilir. Bu nedenden dolayı bebeklerin hareketlerini kısıtlayacak etkiler meydana çıkabilir.

  Kimi çocuklarda tırnaklara yerleşen lezyonların sarı lekeler, iltihaplanma ve kalınlaşma, yara gibi sonuçlar gösterdiği görülmektedir. Ayrıca sedef hastalığı bulunan bebeklerin vücut bölgelerinin tamamı gözlem altına alınarak takip edilmesi gerekir. Ayrıca tırnaklarda oluşan sedef romatizması gibi ağır seyreden sedefe çevirme ihtimali olabilir. Bebeklerde görülen saç derisindeki lezyonlar sonucu kabuklanmalar ve kaşıntı meydana gelmektedir. Bu hastalık çoğu zaman egzama ile karıştırıldığından dolayı tedavi edilmede gecikmeler görülmektedir. Sedef hastalığının cilt hastalıkları sorunlarından farklı olduğunu, bu hastalığın kırmızı zemine yerleşen kabuklanmalar ve pullanmalar halinde olması durumunda, ailenin de geçmişinde kronik sedef hastalığı olup olmadığının dikkatle takip edilmesi çok önemlidir.  ]]>
  Sedef Hastalığı Neden Olur https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-neden-olur.html Wed, 21 Nov 2018 13:18:04 +0000 Sedef Hastalığı Neden Olur, Halk arasında çok sık konuşulan rahatsızlıklardan birisi olan sedef hastalığı bir çeşit doku hastalığıdır. Deride belli bölgelerde ya da tüm vücutta görülebilir. Pembemsi ve kır Sedef Hastalığı Neden Olur, Halk arasında çok sık konuşulan rahatsızlıklardan birisi olan sedef hastalığı bir çeşit doku hastalığıdır. Deride belli bölgelerde ya da tüm vücutta görülebilir. Pembemsi ve kırmızımsı kızarıklıklarla beraber, beyazımsı parlak kepeklenmelere neden olan bir hastalık çeşididir. hastalığı taşıyan kişilerin büyük ihtimalle kalıtsal bir sebebi bulunmakla beraber bazı hastalıkların ya da bazı durumların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. 

  Sedef Hastalığı Neden Olur

  Sedef hastalıklarının aileden geçebilen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Eğer aile içerisinde bu şikayetler varsa, çocuklarına da geçebilir. Aynı zamanda çocuklarda az görülmesine karın yetişkinlerde görülme oranı daha fazladır. Yetişkin bireylerde yaşanan psikolojik sıkıntılar, üzüntü, gerginlik, birden yaşanan acılı haber, stres gibi depresif sıkıntılarda sedef hastalığını tetikleyen durumlardır. Bademcik iltihabı ve ya idrar yollarındaki enfeksiyonlar, dişteki çürümeler de sedef hastalığının ortaya çıkabileceği durumlardır. Aile bireyleri arasında anne ve çocuk arasında yaşanan sıkıntı ve stresli durum, olumsuz iletişim bu hastalığın birden şiddetlenmesine sebep olabilir. 

  Sedef Hastalığı Neden Olur
  Kiilerin tıbbi müdehale yardımı almalarıyla beraber yine psikolojik sıkıntıların var olması ve karamsarlıklar hastalığın sürekli yenilenmesine sebep olacaktır. Temel nedeni psikolojik bir rahatsızlık olması nedeniyle kişinin çevresinin de duyarlı olması gerekmektedir. Sedef hastalığı olan bir kii tedavi süresi boyunca şifalı yiyecekleri ve besinler tüketerek, kaplıcalara vs, giderek de hem vücudunu hemde dinlendirmeli, hem de moralini yüksek tutmalıdır. Düşük moral ve üzüntü hastalığın iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda sağlığınıza dikkat ederek de bu hastalığa karşı önlem almanız son derece önemlidir. Ciddi rahatsızlıkların bu hastalığı tetiklediğini unutmamalısınız. 
  ]]>
  Sedef Hastalığı Nedir https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-nedir.html Thu, 22 Nov 2018 09:05:29 +0000 Sedef hastalığı nedir, sedef hastalığı toplumda sıkça görülen cilt hastalıklarından biridir. Rahatsızlığın iyileşmesi  hem uzun süre sürmekte, hem de kronik şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda devamlı tekra Sedef hastalığı nedir, sedef hastalığı toplumda sıkça görülen cilt hastalıklarından biridir. Rahatsızlığın iyileşmesi  hem uzun süre sürmekte, hem de kronik şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda devamlı tekrarlayıcı özelliği vardır. Özellikle dirseklerde, dizlerde, tırnaklarda, saç diplerinde, ayaklarda daha fazla görülmekle birlikte, vücudun her yerinde de görülebilir. Ciltte kırmızı zeminde beyaz kabuklanma şeklinde oluşan kabarıklıklar devamlı olarak tekrarlama özelliği gösterir. Bazı sedef hastalarında sadece kırmızı renkte iltihaplanmalar izlenebilir. Özellikle genetik yatkınlık bulunuyorsa, çocuklarda sedef hastalığının görülme riski yüksek olur. Bunun dışında stres altında olma, güneş ışığına maruz kalma ve bazı ilaçların kullanılması sedef hastalığının oluşmasında etkili olabilir. Toplumda görülme sıklığı yaklaşık % 2 oranında olan bu rahatsızlık genç yaştaki kişileri daha fazla etkiler. Kadınlarda erkeklere göre göre sedef hastalığına yakalanma konusunda daha risklidir. Bu rahatsızlığın oluşumu mikrobik etkenlere dayanmadığından, başkalarına bulaşma özelliği de yoktur. Hastalığın seyrinde alınan alkol miktarı fazla olmadıkça, herhangi bir zararı olmaz. Fakat bazı ilaçlarla etkileşime girme olasılığı olduğundan, yan etkiler ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisinde hastaların aşırı kilolarından kurtulması tedaviye olumlu şekilde yansır.

  Sedef hastalığının belirtileri nelerdir

  • Ciltteki kırmızı lekeler ve pullanmalarının oluşması, hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır.
  • Rahatsızlığın giderek yayılmasıyla birlikte, eklem iltihaplarının oluşması ve buna bağlı ortaya çıkan ağrılar
  • Daha ilerleyen aşamalarda ciltteki lekelerin üzerinde iltihaplı oluşumların meydana gelmesi, sedef hastalığına işaret eder.

  Sedef hastalığı neden olur

  Bu hastalığın oluşmasında beyaz kan hücrelerinde ortaya çıkan anormallikler önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle vücuttaki iltihaplı oluşumlar tetiklenerek, sedef hastalığının oluşmasına uygun zemin hazırlanır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde sedef hastalığı yaygın şekilde görülür. Soğuk ortamlarda bulunan, stres altında olma ve çeşitli enfeksiyonlar sedef hastalığını tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminin çok aktif olması da, hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir.

  Sedef Hastalığı Nedir

  Sedef hastalığının tedavisi nasıl yapılır

  Sürekli tekrarlayan bir rahatsızlık olduğundan, tedavide ortaya çıkan belirtilerin azaltılmasına, ortadan kaldırılmasına, bunlara neden olan etkenlerin önlenmesine çalışılır. Tedavi yöntemleri arasında tercih yapılırken belirtilerin şiddetine, yaygınlığına ve kişinin genel sağlığına göre belirleme yapılır. Hafif lezyonlar için yerel ilaçlar kullanılır. Yaygın lezyonlarda ultraviyole tedavisi kullanılabilir. Ağızdan alınan, serum ve iğne şeklindeki ilaçlarda tercih edilebilir. Kortizon içeren kremlerin sedef hastalığı tedavisinde önemi büyüktür. Fakat bu kremlerin kontrolsüz şekilde kullanılmaması gerekir. Çünkü ciltte tüylenme etkisi gösterebilir. Cilt bu hastalıklarda kuru ve kalın yapıda olacağından cildin nemlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle cilde uygulanacak nemlendiriciler tedavide faydalı olur.

  Tedavi sırsında destekleyici olarak bitkilerden de yararlanılabilir. Özellikle avakado, acı kırmızı biber, keten, melek otu, papatya, yulaf sedef hastalığında kullanılabilir. Ancak bu konuda bir uzmandan destek alınması tavsiye edilir. Ayrıca sedef hastalarının beslenmede kırmızı et ve yağlı besinleri daha az tüketmeleri de gerekir.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Çeşitleri https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 05:00:24 +0000 Sedef Hastalığı Çeşitleri, Sedef hastalığı, insanlar üzerinde oldukça büyük cilt problemleri arasında sayılacak bir durumdur.  Bu durum genç, yaşlı, kız, erkek herkeste görülebilecek deri hastalıklarından biridir. B Sedef Hastalığı Çeşitleri, Sedef hastalığı, insanlar üzerinde oldukça büyük cilt problemleri arasında sayılacak bir durumdur.  Bu durum genç, yaşlı, kız, erkek herkeste görülebilecek deri hastalıklarından biridir. Bu sorun günümüzde insanlar üzerinde etkilerini oldukça fazla olarak göstermektedir.  Sedef hastalığı vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Bu hastalık kimi insanlarda çok şiddetli bir şekilde görülebilir. Bu nedenle kişide kişiye hastalık şiddeti değişiklikler göstermektedir. Sedef hastalığının görüntüsü ve yoğunluğu yine bu hastalığın şiddetine ve görülen bölgeye göre değişiklikler göstermektedir. Bu hastalık kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve oldukça sorun haline gelmiş hastalıklar arasındadır. Kişinin cildinde oluşan lekeler kişinin sosyal hayatında bile olumsuzluklara yol açarak istenmeyen durumları meydana getirmektedir. Bu nedenle insanlar sadece ağrı ya da kaşıntı gibi sorunların yanı sıra bu gibi sorunlardan dolayı da rahatsızlıklar duymaktadır. Sedef hastalığının tıbbi olarak sınıflandırılmış dört çeşidi bulunmaktadır. Bunlar farklı isimlerle adlandırılarak incelenmektedir. 

  Sedef Hastalığı Çeşitleri
  • Eritrodermik Psöriazis:  Sedef hastalığı çeşitleri arasında en az görüleni fakat en ağır geçen çeşidi budur. Bu hastalık birçok insanda büyük problemlere neden olarak aşırı zorluklar yaşatmaktadır. Bu zorluklardan biri ise kişinin hastalıklı bölgesinde aşırı ağrıların gözlenmesidir. Bu ağrılar kişinin yaşamını etkileyecek kadar şiddetlidir. Bunun yanında bölgede yanmalar ve kaşıntılar meydana gelmektedir.Bu hastalıkta kişinin cildinde nokta nokta kızarıklıklar meydana gelerek  kişinin estetik güzelliğini ve diğer durumlarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hastalığın özellikle bu çeşidi kesinlikle aksatılmamalıdır. En küçük belirtilerde bile doktorunuza görünmeniz bu hastalığın büyümeden yok edilmesine neden olabilir.
  • Guttate Psöriazis: Hastalığın bu türü diğer türlerle benzerlikler göstermektedir. Hastalıkta ciltte oluşan kırmızı lekeler üzerinde beyaz deri dökülmeleri görülmektedir. Aşırı bir kaşıntı ve yanma hali vardır. Kaşıntının şiddeti kişiyi bu bölgeyi kaşımaktan alıkoyamaz ve kişi bölgeyi kaşır. Tabi bu kaşımalar hastalığın daha da şiddetlenmesine neden olarak kişinin zor durumlarda kalmasına neden olmaktadır. Bu hastalık genellikle kol ve bacaklarda görülen ve kullanılan tıbbi ilaçlarla birlikte birkaç hafta içerisinde etkilerini ortadan kaldıran bir hastalıktır. 
  • Aplak Psöriazis: Hastalığın diğer bir çeşididir. Bu durum hastalığın en çok görülen çeşididir. Genellikle vücuttaki ölü derinin ince bir şekilde tabakalar halinde dökülmesi ile meydana gelen bir durumdur. En çok kuru cilt problemi olan kişilerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkla birlikte kişinin vücudunda çatlaklar oluşmaktadır. Bu durum hastalıkta şiddetli kalıntılara ve ağrılara neden olabilmektedir. Günümüzde güneş ışınlarının şiddetinin daha fazla artmasına bağlı olarak bu durum daha fazla görülmeye başlamıştır. Bu durumdan cildinizi sürekli nemli tutarak biraz daha koruyabilirsiniz. 
  • Fleksural Psöriazis: Sedef hastalığı çeşitleri arasında son çeşididir.  Bu hastalık genellikle kilo problemi fazla olan insanlarda meydana gelen ve en başta çok fazla problem olmadığı halde sonraki aşamalarda kişiye çok zor anlar yaşatan bir hastalıktır. Genellikle koltuk altı ve bacak arası gibi sürekli sürtünme halinde olan bölgelerde görülen hastalığın bu çeşidi yapılan bazı ilaç tedavileri ile kısa sürelerde iyileştirilebilen bir durumdur.
  ]]>
  Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler.html Fri, 23 Nov 2018 11:42:39 +0000 Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler, Bazı hastalar üzerinde yapılan işlemlerde sedef hastalığı, yapılan tıbbi işlemlere rağmen azaltılamamaktadır. İşte bu durumda insanlar bu hastalığa bitkisel yollardan çözümler Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler, Bazı hastalar üzerinde yapılan işlemlerde sedef hastalığı, yapılan tıbbi işlemlere rağmen azaltılamamaktadır. İşte bu durumda insanlar bu hastalığa bitkisel yollardan çözümler aramaktadır. Bitkisel ürünler bazı insanlara tıbbi ilaçlardan çok daha fazla etki etmektedir. Bu durumu duyan sedef hastalığı olan kişiler hiç zaman kaybetmeden bu bitkilerden hastalıklarına şifa aramaktadır.  Kullanılan bitkiler doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığında çok güzel sonuçlar meydanda getirerek kişinin hastalığının şiddetinin azalmasını sağlayacaktır. Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, ülkemizde kolaylıkla bulunan bitkiler olduğu için bu bitkilere ya da bitkisel ürünlere rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat bitkilere karşı alerjik sorunları olan kişiler bu bitkileri kullanmadan önce uzman bir doktora görünmeleri çok daha iyi olacaktır. Aksi halde bu problemler kişide farklı ve kişiye zarar verebilecek durumlar yaşatabilmektedir.

  Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
  Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler arasında;
  • Zeytinyağı: Hemen hemen her evde bulunan, evde olmasa  bile kolaylıkla ulaşılan yağlardandır. Bilinir ki zeytinyağı insan vücudu için birçok yönden sağlıklıdır. İşte bu amaçla da kullanılan zeytin yağı sedef hastalığının görüldüğü bölgeye uygulandığında kısa bir süre sonra etkilerini hastalık üzerinde göstererek kişide hızlı bir iyileşme göstermektedir.  İşte bu bitkisel yağ sayesinde tıbbi olarak yapılan işlemlerden bile sonuç alınamayan sedef hastalığınızda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Herhangi bir alerjiniz yok ise bu durumu denemenizde faydalar vardır. Üstelik hamile olan insanlar bile bu bitkisel yağı kullanabilirler.
  • Deve dikeni: Bu bitki sedef hastalığına iyi gelen bitkiler arasında yine en fazla kullanılanlarından birisidir. Bu bitki kişinin karaciğerine destek olarak hastalığın çok daha kolay bir şekilde atlatılmasına olana sağlayacaktır. Bu nedenle kesinlikle denenmesi gereken bitkilr arasındadır. Deve dikeni bitkisi içerisinde ki mineral ve vitaminler sayesinde cildinizin daha hızlı yenilenmesine ve problemin çok daha kolay bir şekilde atlatılmasına olanak sağlayacaktır. Böylece  bu hastalığı kolay bir şekilde yenebileceksiniz.
  • Çörek otu: Birçok hastalıkta kullanılan çörek otu  ve çörek otu yağı yine bu hastalık içinde oldukça faydalı bitkilerden sayılmaktadır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan çörek otu sedef hastalığına da tıbbi bir ilaç kadar büyük etkiler oluşturmaktadır. Sadece bu hastalığa değil daha birçok hastalığa şifa olarak bu bitkiyi kullanabilirsiniz.
  • Kuru İncir: Bu bitki hem lezzeti ile hemde vücuda sağladığı faydalar ile birlikte insanlara şifa kaynağı olmaya devam etmektedir. Tıbbi olarak çözülemeyen hastalıklarda bile büyük etkiler gösteren kuru incir, sedef hastalığı problemi olanlar için alternatif bir ilaçtır. Sedef hastalığında oluşan iltihaplanmalar kuru incirin vücuda yaptığı doğal antibiyotik etkileri ile oldukça azaltılmaktadır.
  • Cennet otu: Son olarak cennet otu, sedef hastalığında cildin hızlı bir şekilde yenilenmesi için gerekli mineralleri cilde sağlayarak cildin hızlı yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
  ]]>
  Sedef Romatizması https://www.sedef.gen.tr/sedef-romatizmasi.html Fri, 23 Nov 2018 18:02:31 +0000 Sedef Romatizması, Sedef hastalığı bir cilt problemi olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Fakat bu hastalığın farklı türlerde karşınıza çıkması da sizleri şaşırtmamalıdır.  Ciltte kırmızı lekeler halinde Sedef Romatizması, Sedef hastalığı bir cilt problemi olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Fakat bu hastalığın farklı türlerde karşınıza çıkması da sizleri şaşırtmamalıdır.  Ciltte kırmızı lekeler halinde belirerek aşırı kaşıntı durumlarının oluşmasına neden olan bu hastalık kimi insanlarda romatizmal bir hal alabilmektedir. Sedef romatizması, sedef hastalığının görüldüğü kişilerde görülen ve genellikle sedef hastalığına müdahale edilmediği için ortaya çıkan sorunlardan biridir.  Bu hastalığın belirtileri romatizma hastalığına benzemektedir. Sedef romatizması yine kişinin eklem yerlerinin herhangi birinde ortaya çıkarak insanlara zorluklar yaratan bir durumdur. Bu ağrıların kesin bir tedavisi yoktur. Sedef romatizması nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve şişlikler tıbbi ilaçlar ile birlikte sadece bir süre ertelenebilmektedir. Bu nedenle insanlar genellikle bitkisel tedaviler ile bu duruma çözümler aramaktadır. Bazı bitkiler kimi zaman iyi bir ilaç niteliği göstererek sorunları çok daha azaltmaktadır.  Kişinin eklem yerlerinde oluşan ağrı ve şişlikler oldukça şiddetlidir. Bu ağrılar çoğu zaman kişiyi uyutmayacak kadar fazladır. Oluşan ağrı ve şişlikler kişide hareket kısıtlamalarına neden olarak zor durumlara düşürebilir. Bu nedenle sedef romatizması görülen kişiler bu gibi durumlara hazırlıklı olmak zorundadırlar. 

  Sedef romatizması, daha öncede söylediğimiz gibi sedef hastalarının çoğunda görülebilen bir durumdur. Bu hastalığın en küçük belirtilerinde bile doktorunuzla birlikte önlem alarak sonraki günlerde şiddetli ağrılar gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle bu romatizma hastalığında da erken teşhis önemlidir.  Sedef romatizması, vücudunuzdaki eklem yerlerinin hepsinde görülebilecek bir durumdur. bu nedenle hemen telaşa kapılmamalısınız ve gerekli olan müdahaleleri yapmalısınız. Tabi ki normal romatizma ilaçlarını doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir.   Sedef hastalığı olan insanlar belli yıllardan sonra bu hastalığa kesinlikle yakalanmaktadırlar. Bu hastalık ise kişiyi sosyal hayatından bile alıkoyacak kadar şiddetli sorunlar yaşatmaktadır. Bu nedenle önleminizi daha önceden almanız tavsiye edilmektedir. Öyle ki sedef hastalığının en büyük riski sedef romatizması sorunudur. Bu durumla karşılaşmamak için sedef hastalığını dikkate almanız önerilmektedir. Erken teşhis kullanılan ilaçların etkilerini çok daha rahat bir şekilde kısa bir sürede göstermesini sağlamaktadır. Bu nedenle hastalığı dikkate almalısınız.

  Sedef Romatizması
  Sedef romatizması yirmi yaşından önce görülür ise ve bununla birlikte muayene yapılmaz ise kişilerde sakatlık durumları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu tür hastalıklar kesinlikle ihmal edilmemesi gereken sorunlardandır.  Sedef romatizması, aynen normal romatizma gibi özellikle sabahları kişinin uyanmasından sonra ve geceleri yorulduktan sonra ağrı şiddetini arttıran hastalıklar arasındadır. Bu sorunlar kronik bir hal aldığında hasta için yapılacak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tek yapılan tedavi ağrı kesici tedavilerdir.  Bu romatizma hastalığının görüldüğü kişilerde ilk önce ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Uygulanan ilaç tedavileri kişilerin bağışıklık sistemi üzerinde etkiler yaparak aynı zamanda vücutta oluşacak herhangi bir iltihaplanma riskinide düşürmektedir. Bu sayede hastalık kişilerde herhangi bir ilerleme sağlamaz. Hatta bunun aksine hastalıkta azalmalar gözlemlenir. Bu sayede yavaş yavaş sedef romatizması denilen ve tedavisi zor olan bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında tedavinize ek olarak bazı ağrı kesici bitkileri tüketebilirsiniz.  
  ]]>
  Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi.html Sat, 24 Nov 2018 09:35:23 +0000 Sedef hastalığı, bu hastalık hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik olan bir tür deri hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre toplumda her yüz kişiden ikisinde Sedef hastalığı görülmektedir. Bu hastalığın kendi Sedef hastalığı, bu hastalık hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik olan bir tür deri hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre toplumda her yüz kişiden ikisinde Sedef hastalığı görülmektedir. Bu hastalığın kendisini gösterme belirtisi sıklıkla deri de kırmızı üzerinde gri ya da beyazımsı pullar bulunduran bir şekilde ortaya çıkar. Sedef hastalığının oluşum sebebi hala bilinemez. Bu hastalık bir deri hastalığıdır fakat bağışıklık sistemi tarafından oluşturulur. Günümüzde yapılmış olan araştırmalara göre hastalığın oluşum sebebi konusundaki görüşlerin temelinde bazı ilaçlar çeşitli bakteri ve virüsler deri de oluşan tahriş güneş yanığı gibi durumlarda açığa çıkan proteinler bağışıklık sistemimizdeki akyuvarları uyarır ve epidermis adı verilen üst deri hücrelerinin aşırı çoğalmasına ve üremesine böylelikle üst derideki hücreler normal işleyiş sürecindeki gibi olgunlaşıp atılmamakta ve deride kızarma ve pullanmalar oluşmaktadır. Sedef hastalığı normal bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olmaz. Sorunun sebebi bağışıklık sisteminin bu duruma hatalı tepki vermesidir. Sedef hastalığının ortaya çıkışında bir çok farklılık görülebilir.

  Plak psoriasis, Sedef hastalığının en sık görülen türü bu şekildedir. Bu türünde Sedef plakları vücudun tamamına yayılabileceği gibi sadece el avuç ve ayak bölgelerinde de olabilir. Bölgesel olarak oluşan türünde el ve ayaklarda kırmızı plaklar oluşur ve bu plakların üzerinde çatlaklar meydana gelir ve bu çatlaklar ciddi acı ve ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle kişi ellerini kullanamaz ve yürüyemez iş kaybı yaşayabilir ve yatağa bağlı kalabilir. Ayrıca bel kalça dirsek saç diplerinde diz de de sık rastlanır bu türe. Bu bölgelerde görüldüğü zaman kırmızı zemin üzerinde beyaz ve gri renkte parlak ve kabuklu bir oluşum görülebilir.

  Damlacık Tarzı Sedef, bu tür sedef hastalığı özellikle bademcik veya boğaz enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan bir türdür. Vücutta sıkça damlacık şeklinde görülür. Antibiyotik tedavisi ile bazen durdurulabilir. 

  Sedef Hastalığı
  Püstüler psoriasis, bu tür Sedef hastalığında sivilce şeklinde içleri sarı iltihaplar ile dolu kabartılar görülür. Çoğunlukla el ayasında ve ayak tabanında görülür. Vücuda dağılınca hafif kızarık ve ucu sarı sivilceler şeklindedir. Hastanede tedavi edilmesi gereken ağır bir türdür. 

  Eritrodermik psoriasis, nadir bir şekilde görülen bir Sedef hastalığı türüdür. Bu türde tüm vücutta kızarıklık ve soyulma görülür bu hastalık hastahane de tedavi edilebilen bir türdür. 

  Sedef hastalığı, bu hastalık uzun süreli olarak devam eden bir hastalık türüdür ve çoğu zaman yaşam boyunca sürer. Hastalık her kişide farklı etkileşimlere sebep olabilir. Bazı hastalarda oluşan plaklar az olurken kiminde vücudun tamamını kapsayabilir. Zaman zaman alevlenme ve yatışma dönemleri görülür. Son dönemlerde Sedef hastalığının kan yağı üzerinde ve  kalp damar rahatsızlıkları üzerinde etkili olduğu ve bunları tetiklediğinin farkına varılmıştır. Bu nedenle Sedef hastalarının beslenme ve yaşam tarzı oldukça önemlidir. Sedef hastaları düzenli olarak spor yapmalıdır sigara kullanmamalıdır normal vücut ağırlığını korumalıdır aşırı kilolu ise zayıflamalıdır.

  Bu hastalığın tedavisinde ise amaç hastalığın görülen belirtilerini en aza indirmek veya yok ederek hastalığın sebep olduğu ve olacağı sorunları ortadan kaldırmak yarattığı psikolojik sorunları gidermektir. Bu nedenle birçok farklı yöntem kullanılır. Bu hastalık için sürekli olarak yeni araştırmalar yapılmakta ve daha iyi tedavi yöntemleri de sürekli araştırılmaktadır. Tedaviye başlanırken hastalığın şiddeti kişiye etkileri öz önüne alınması gereken en önemli etkenlerdir. Hastalık hafif ve bölgesel düzeyde ise ilaç kullanılarak tedavi edilir fakat ilaçlar ile  tedaviye yanıt alınamaz ise ultraviyole tedavisine başlanır. Bu tedavi de yet]]> Sedef Hastalığı Kürü https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-kuru.html Sun, 25 Nov 2018 00:32:04 +0000 Sedef hastalığı kürü, Sedef hastalığı bir tür deri hastalığıdır. Genel olarak deride pullanma, kızarıklık ve döküntü ile bulgu verir. Sedef hastalığının altında genetik faktörler olduğu gibi stres, bazı ilaçların y Sedef hastalığı kürü, Sedef hastalığı bir tür deri hastalığıdır. Genel olarak deride pullanma, kızarıklık ve döküntü ile bulgu verir. Sedef hastalığının altında genetik faktörler olduğu gibi stres, bazı ilaçların yan etkisi de bu hastalığa neden olabilmektedir. Sedef hastalığının şiddeti görüldüğü bölgeye ve çeşidine göre her hastada farklılık gösterir. 

  Sedef hastalarının bazı gıdalardan kaçınması gerekir. Bunlardan bazıları : turşular, acı, baharatlar, domates, ceviz, portakal suyu, greyfurt suyu ve sarımsaktır. Bunları tüketen sedef hastalarının şikayetlerinde belirgin bir şekilde artış olacaktır bu yüzden kaçınmalarında fayda vardır. 

  Sedef hastalığı  için  ilaç tedavisinin yanı sıra  bazı kürler yapılabilir. Bunlar arasında çörek otlu kür üzüm kürü vardır. Ayrıca lavanta çayının da sedef hastalığına iyi geldiği bilinir. 

  Üzüm kürü: yaklaşık 10-15 tane  siyah kuru üzüm havanda çekirdekler çatlayana kadar dövülür. Havanda dövülen bu kuru üzümleri sedef hastası olan kişiye günde iki kez verilir. Bu üzüm kürü sayesinde sedef hastalarının kaşıntıların da büyük bir oranda azalma meydana gelecektir ve gözle görülür bir iyileşme sürecine gireceklerdir. 

  Sedef Hastalığı Kürü
  Üzüm kürünü şeker hastalarının tüketmesi sakıncalıdır. Bu kişiler için 20-25 tane siyah kuru  üzümün çekirdeği havanda iyice dövülerek  kür yapılır.
  Çörek otlu kür: 3 çay kaşığı çörek otu havanda iyice ezilene kadar dövülür ve bunun üzerine 1 kaşık yoğurt ilave edilir. Hazırlanan bu kürü sedef hasataları düzenli olarak sabah akşam tükettikleri taktirde faydasını göreceklerdir. 

  Sedef hastaları için lavanta çayı: yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı lavanta 7-8 dakika kaynatılır. Lavanta çayını sedef hastaları 1 ay boyunca her gece uyumadan önce içmelidirler. 1. ayın sonunda ise yine aynı şekilde 1 tatlı kaşığı karabaş otu 7-8 dakika kaynatılarak 1 ay boyunca düzenli bir şekilde  içilir.
  Bu çayların mutlaka faydası görülecektir. 
  ]]>
  Sedef Hastalığı Nasıl Başlar https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-nasil-baslar.html Sun, 25 Nov 2018 07:41:25 +0000 Sedef hastalığı nasıl başlar, Sedef hastalığı deri hastalıkları arasında en çok bilinen hastalık türüdür ve hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik bir hastalıktır. Hastalığın kesin olarak oluşum sebebi bilinmemek Sedef hastalığı nasıl başlar, Sedef hastalığı deri hastalıkları arasında en çok bilinen hastalık türüdür ve hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik bir hastalıktır. Hastalığın kesin olarak oluşum sebebi bilinmemektedir. Fakat hastalığa sebep olan hastalığı tetikleyen faktörler vardır bunlar, ani şoklar sıkıntı, gerginlik, sevgi eksikliği, diş çürükleri, bademcik iltihabı, idrar yolu iltihabı, çarpma ve kaşıma gibi zedelenmeler etki yapar. Günümüzde hastalığın oluşumu ile ilgili yapılan araştırmalarda ortak olarak elde edilen sonuç bu hastalığın bazı ilaçlar çeşitli bakteri ve virüsler derinin tahrişi veya güneş yanıkları sonucu açığa çıkan proteinler akyuvarları uyarır. Bu duruma tepki olarak akyuvarlar ürettiği çeşitli maddeler epidermis denilen üst deri tabakası hücrelerinin aşırı çoğalmasına ve deri damarlarının genişlemesine neden olur. Bundan dolayı normalden beş altı kat daha fazla deri hücresi oluşur. Aşırı derecede deri oluşunca üst yüzeydeki deriler yeterince olgunlaşıp atılamaz ve deride kızarma pullanmalar olur.

  Sedef Hastalığı Nasıl Başlar
  Sedef hastalığı nasıl başlar, Sedef hastalığı oluşumunda deri de kırmızı plaklar meydana gelir ve bu plakların üzerinde türüne göre beyaz ya da sarı iltihaplanmalar ya da çatlamalar görülür. Bu durum bazen bölgesel bazen de tüm vücudu kaplayacak şekilde olabilir. Bölgesel olan türlerde ilaç ve krem ile tedavi edilme şansı daha yüksektir. Fakat tüm vücudu kaplayan türlerinde hastahanede yatarak tedavi olmak gerekir. Bölgesel olarak meydana gelenlerde el ve ayakta bel de kalçada sırt bölgesinde saç diplerinde en çok plaklar oluşur. Ve genellikle beyaz kabuk tutmuş şekildedir. Sedef hastalığının tam olarak sebebi bilinmediğinden tedavi edilme aşamasında da amaç en az yan etki ile olabilecek en iyi iyileşmeyi sağlamaktır. Bu hastalığın tedavisinde her hastaya uyan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Her hasta için hastalığın şiddeti ve kişinin etkilenme durumuna göre tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle deriye sürülen kremler ile tedavi edilmeye başlanır ve yirmi yirmi beş gün içerisinde olumlu sonuçlar alınır. Eğer olumlu sonuç alınmazsa tedaviye ultraviyole ışınları ile devam edilir. Bu süreçte de 15-20 gün tedavinin etkisini göstermesi açısından yeterli olacaktır bu tedavi de etkili olmayınca ağızdan alınan iğne ve serumlar devreye girer. 
  ]]>
  Sedef Hastalığının Tedavisi İçin Öneriler https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaliginin-tedavisi-icin-oneriler.html Sun, 25 Nov 2018 18:56:21 +0000 Sedef hastalığının tedavisi için öneriler, Sedef hastalığı insan vücudunda meydana gelen bir deri rahatsızlığıdır. Bu hastalığın sebebi uzmanlar da tam olarak çözmüş vaziyette değildir. Yeni teknolojik gel Sedef hastalığının tedavisi için öneriler, Sedef hastalığı insan vücudunda meydana gelen bir deri rahatsızlığıdır. Bu hastalığın sebebi uzmanlar da tam olarak çözmüş vaziyette değildir. Yeni teknolojik gelişimlerin sayesinde artık bu rahatsızlık da tedavi edilmeye başlamıştır. Bu hastalığın tamamen bağışıklık sistemi rahatsızlığının olduğunu bilmeliyiz. Deri rahatsızlıkları çevresel ve psikolojik faktörler ile insan vücudunu sarmakta ve ciddi rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Sedef hastalığı tedavisi için önerilerin başında insanın her şeye karşı tedbirli ve dikkatli olması gelmektedir.

  Sedef hastalığı insan için tehlikeler arz eden deri de kalıcı izlerin kalmasına sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığı tedavisi için önerilerin başında ilaç kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Bazı kullanılan ilaçlar insan bünyesinde birçok rahatsızlığı tetiklediği gibi sedef hastalığının da vücutta artmasını sağlamaktadır. Vücutta bulunan enfeksiyonlar da sedef hastalığını tetiklemektedir. Kullandığımız ilaçlar bu tür rahatsızlıklara sebebiyet verdiği anlaşıldığı andan itibaren doktora başvurmak gerekir. Doktor da yapacağı testler ile bu sorunun neyden kaynaklandığını bu şekilde çözme imkanı elde edecektir.

  İnsan psikoloji o kadar ani değişikler göstermektedir ki bir anda insan vücudunda birçok mekanizmayı ve organlara etki edebilmektedir. Aniden gelişen bu psikolojik gelişimler insan vücudunda oluşan bu deri hastalığı olan sedef hastalığını artırmaktadır. Bu durumlar da doktor başvurmak en kesin çözümdür. Psikoloji tedaviler ile ruh sağlığı yerine getirilir ve bu rahatsızlıktan kurtulma imkanı vardır. Hemen hemen dünya da yaşayan insanların en fazla maruz kaldığı ve gün içinde sürekli değişebilen psikoloji neticesinde stres meydana gelmektedir. Hayatın içinde olan her duruma karşı stres yapılmakta ve durumda insan sağlığını etkilemektedir. Sedef hastalığı da bu durumdan meydana gelmekte ve insan vücudunda yayılmasına en büyük etkenlerden bir tanesidir. Yapmamız gereken gün içinde ve diğer durumlardan meydana gelen strese karşı biraz daha rahat olmak ve vücudun dengesini bozmamak gerekmektedir. Ve bu durumun karşısında da en basit yöntem ise doktora başvurmak gerekmek en kesin çözümdür. Sedef rahatsızlığının en büyük düşmanlarından bir tanesi de iklimdir. İnsan derisinde oluşan kabuklar nemli bölgelerde yaşayan insanlarda daha azdır. İklimi nemli olmayan yerlerde yaşayan insanlar bu durumdan çok daha fazla etkilenmektedir. Kış mevsiminde sobalı ve kaloriferli evde yaşayan insanlarda da bu rahatsızlık herhangi küçük bir sedef hastalığı olsa da tetiklemekte kuruyan vücut sayesinde insan derisinde çoğalmaktadır. Sedef hastalığının tedavileri içinde nemli hava tercihi yapılması rahatsızlığı olan kişi için etkileyici çözümdür. Sedef hastalığı tedavisi için önerilerin başında bunlar gelmektedir. İnsan sağlığına zarar veren sigara ve alkol sedef rahatsızlığının en büyük düşmanıdır.

  Sedef Hastalığının Tedavisi İçin Öneriler

  Sedef hastalığının tedavisi için önerilerin en önemlisi dikkat edilmesi gerekmektedir. Her bir duruma dikkat edilmesi ve durumlara karşı gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. İnsan sağlığını etkileyen her şey bu rahatsızlığı etkilemekte ve ilerlemesine yardımcı olmaktadır. İnsanın ilaç kullanması, psikolojinin bozulması, stres, iklim ve insan sağlığına zarar veren her şeye karşı duyarlı yaklaşılması bu rahatsızlığın ciddi boyut almasını engellemek anlamında en büyük önerilerdir. İnsan vücudu her şey karşı hassas olduğu için ve her bir duruma karşı bir reaksiyon gösterdiği için kişinin sebep her ne olursa olsun doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü çözüme giden yolu uzmanlar belirlemektedirler.

  ]]>
  Sedef Hastalığı İçin Kaplıcalar https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-icin-kaplicalar.html Mon, 26 Nov 2018 09:09:29 +0000 Sedef hastalığı için kaplıcalar, İnsan vücudunda belli etkenlerden dolayı meydana gelen sedef hastalığı deri hastalığıdır. İnsan derisinde kabuklar şeklinde oluşan bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri ilk zamanlarda k Sedef hastalığı için kaplıcalar, İnsan vücudunda belli etkenlerden dolayı meydana gelen sedef hastalığı deri hastalığıdır. İnsan derisinde kabuklar şeklinde oluşan bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri ilk zamanlarda kısıtlı iken teknolojinin gelişmesi ile yeni yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ancak şifa olarak bildiğimiz ve her türlü hastalığa iyi gelen kaplıcalarda bu rahatsızlığa iyi geldiği halk arasında çokça söylenmektedir.

  Sedef hastalığı için kaplıcaların iyi geldiği eskiden beri bilinmektedir. Anam babam tedavi usulü desek de yanılmamış oluruz çünkü eski zamanlardan beri eski insanlarda sedef hastalığının en iyi tedavisi olarak kaplıcalar olarak söylemekteydi. Günümüzde de birçok insan için en iyi ve en temiz tedavi yöntemi kaplıcadır. İnsan sağlığına da hiçbir zararı olmayan ve aksine diğer hastalıklarında tedavisi için iyi gelen kaplıcalar insanlar tarafından yılda en az bir defa ziyaret edilmektedir. Kaplıcaların sedef hastalığı için iyi geldiği ünü dünyaya yayılmış ve Türkiye'ye diğer ülkelerden de ülkemize birçok turist bu rahatsızlığın tedavisi için ziyaretlerde bulunmaktadırlar. Bilimsel olarak insan sağlığına iyi geldiği söylense de tıp olarak kesinliği yoktur ama zararı da yoktur. Ama tecrübe ederek bu şifadan yararlanan insanlar sedef rahatsızlığı için kaplıcaların kesin çözüm ve tedavi yeri olduğunu söylemektedirler. Kaplıcalar ülkemizde şifalı su olarak söylendiği için de birçok rahatsızlıktan biri olan sedef hastalığı içinde iyi geleceği ifade edilmektedir. Bugüne kadar pek fazla tedavi olmayan bu rahatsızlık için şifalı su olan kaplıcalar ile tedavi edilmiştir. İnsan sağlığına zararın olmayan kaplıcalarda yan etkisi ve herhangi bir zararı olmadığı için de tercih edilmektedir. Kaplıca suları insan vücudunu rahatlatmak da ve sıcak suyun etkisi ile de insan vücudu nefes almaktadır. Her yıl milyonlarca insan kaplıcalara akın etmekte ve ülkemizde ayrı bir sektör oluşturmaktadır. Sedef hastalığı için iyi gelen bu yöntem yıllarca insanların hastalığın tedavisi olmuş ve birçok insanında bu rahatsızlıktan kurtulmasına yardımcı olmuştur. Tabi bu deri rahatsızlığı insan derisi ile direk temas etmekte olduğu için iyileştirme oranı oldukça yüksektir. Tabi sedef hastalığının seviyelerine göre iyileştirme gösterecektir. Her insanın derisi ve vücudunda meydana gelen sedef hastalığı seviyesinin aynı olmadığı için her kişiye farklı sonuçlar çıkma ihtimalide oldukça yüksektir. Bu rahatsızlığa yakalanan insanlar şifa için mutlaka kaplıcaları ziyaret etmiştir.

  Sedef Hastalığı İçin Kaplıcalar

  Sedef hastalığı için kaplıcalar çok önemli bir yere sahiptir. Birçok insanın tedavisine iyi gelmiş kaplıcalar diğer türlüde olsa yılda bir kez ziyaret edilmesi gereken eşsiz yerlerden bir tanesidir. Eskiden beri de halk arasında şifalı sular olarak da bilinen kaplıcalar uzmanlar tarafından onaylanmakta ve hiçbir yan etkisi olmadığı için de bu rahatsızlığa da iyi geleceği düşüncesi ile de tavsiye edilmektedir. Tabi sedef hastalığının seviyesine göre etki ettiği de unutulmamalıdır. Şifa niyetine gidilmesi daha uygundur. Kesin çözüm beklemek yanlıştır. Ama iyi geldiği insanlar tarafından sedef hastalığı olan kişiler tarafından söylenmektedir.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Tedavisi https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 10:26:32 +0000 Sedef hastalığı tedavisi, Sedef hastalığı her yaşta görülebilecek kalıtsal yatkınlığı olan kronik bir deri hastalığıdır ve sık görülmesi nedeni ile deri hastalıkları arasında en çok görülen hastalıktır. Hastalıkta Sedef hastalığı tedavisi, Sedef hastalığı her yaşta görülebilecek kalıtsal yatkınlığı olan kronik bir deri hastalığıdır ve sık görülmesi nedeni ile deri hastalıkları arasında en çok görülen hastalıktır. Hastalıkta sıklıkla deri üzerinde kırmızı plaklar oluşur ve bu plakların üzerinde iltihaplanmalar veya türüne göre kabuklanmalar meydana gelir. Sedef hastalığının tedavisinde amaç iltihabı azaltmak ve derinin kabuklanıp dökülmesini kontrol altında tutmaktır. Nemlendirici özelliği bulunan kremler deri üzerinde oluşan pulların oluşumunun engellenmesi ve kaşıntının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bu hastalığın tedavisinde özel bir diyet uygulama zorunluluğu yokturdur. Tüm hastalar için geçerli olan tek bir tedavi yöntemide yokturdur her hastanın genel sağlığı yaşam tarzı ve sedefin şiddetine göre tedavi yöntemi belirlenir ve tedavisine başlanır. Çeşitli tedavi yöntemleri belirlenebilir ve bunlara göre doktorun önerdiği kontrollere dikkat etmek gerekir. Doktorlar hastalıklı deriler üzerine uygulanması amacı ile kortizon benzeri ilaçlar verebilir sentetik vitamin D katran veya antralin içeren ilaçlar önerebilir. Sedef hastalığının en ileri safhalarında ağızdan alınan ilaçlara ihtiyaç duyulabilir bu ilaçlar tedavinin son aşamasında kullanılır. Bu tedaviye ilave olarak güneş ışınları önerilir. Güneş ışınları çoğunlukla hastalara fayda sağlayarak tedaviye yardımcı olur. Ancak bu uygulama sırasında dikkatli olmak gerekir aksi takdirde bu ışınlar hastalığı alevlendirebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesine uygun bir şekilde güneşe çıkılmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler;

  Sedef Hastalığı Tedavisi
  Steroidler(kortizon), kortizon içeren kremler merhem veya losyonlar pek çok hastada tedavinin olumlu sonuçlanmasını hastalığın etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlar. Özellikle genital bölge kasıklar yüz gibi hassas bölgelerde gücü zayıf olan kortizonlar tercih edilir bu bölgelerde kalıcı hasarlara sebep olmasın. Güçlü olan kortizonlar daha çok saçlı deride diz ve dirseklerde avuç içi ve ayak tabanlarında kullanılır. Bu bölgelerde ilacın etkisini arttırmak için ilaç sürüldükten sonra üzeri ince bir naylon ya da streç film ile kapatılmalıdır. Fakat bu ilaçların uzman doktor kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu ilaçların çok ciddi yan etkileri olabilir tedaviyi iyice zorlaştırabilir. Bu ilaçların kullanılması kadar aniden bırakılması da sakıncalıdır. Aniden kesilmesi halinde hastalığın iyice şiddetlenmesine sebep olur. Tedavi devam ederken aylar sonra kortizon içeren ürünlere karşı direnç gelişebilir uzman doktor bu durumda tedaviye direnç gösteren bölgelerin içerisine kortizon enjekte edilir bunun dozu doktor tarafından ayarlanır. 

  Saçlı deriye uygulanan tedavi yöntemi, Saçlı bölgede oluşan Sedef hastalığının tedavisinde hastalığın şiddetine saçın uzunluğuna ve hastanın yaşam tarzına göre en uygun olan tedavi yöntemi seçilir. Reçeteli ya da reçetesiz olarak bir çok şampuan ve solüsyon şaçlı deride oluşan Sedef hastalığı için kullanılan yöntemlerdendir. Bunlardan bir çoğu katran ve kortizon içerir. Saç derisinde Sedef plakaları bulunan hastalar saçlarını çok sert bir şekilde kaşımaktan ve şampuanlamaktan kaçınılmalıdır. 

  Antralin tedavisi, bu ilaç kalın kabuklara sahip Sedef hastalığı oluşumlarının tedavisinde tercih edilen bir ilaçtır. Deriyi tahriş edebilen bir ilaçtır derinin ve giysinin boyanmasına sebep olabilir. 

  Vitamin D ve kömür katranı tedavisi, hastalığı sadece belirli bölgelerde olan hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Yan etkilerinden korunmak için belirli miktarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kömür katranıda yüzyıllardır Sedef hastalığının tedavi sürecinde kullanılır. Özel merkezlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

  Işık tedavisi, güneş ışığı ve ultraviyole derideki hücrelerin gelişmelerini]]> Sedef Çiçeği https://www.sedef.gen.tr/sedef-cicegi.html Tue, 27 Nov 2018 04:51:11 +0000 Sedef çiçeği, oldukça eski zamanlardan beri insanların severek yetiştirdiği ve oldukça şık bir görünüme sahip olan bitkidir. Bu bitki  özellikle bayanların çok fazla ilgisini çekmektedir. Eski zamanlardan beri yetiştiri Sedef çiçeği, oldukça eski zamanlardan beri insanların severek yetiştirdiği ve oldukça şık bir görünüme sahip olan bitkidir. Bu bitki  özellikle bayanların çok fazla ilgisini çekmektedir. Eski zamanlardan beri yetiştirilen bu çiçek günümüzde de oldukça yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Sedef çiçeği yaşamı boyu ile insanların ilgisini son derece çekmektedir. Bunun yanında çiçeğin ömrü sonunda çiçek kurutularak kullanılabilir. Bu hali ile de çiçek insanların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu çiçek ülkemizde oldukça popüler olmuş ve can kenarlarını son derece renkli bir şekilde canlandıran bitkilerdendir. Bu bitkiler genellikle nemli ortamları sevmektedir. Fakat istenilirse diğer iklim şartlarında da yetiştirilebilir. Sedef çiçeğinin biraz bakıma ihtiyacı vardır. Öyle ki sürekli olarak bu çiçeğin altı havalandırılmalı ve toprağı gübreli olmalıdır. Renkli görüntüsü ile bu çiçek evlerinizi güzelleştirecektir. Sedef çiçeği oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bakımı sırasında sedef çiçeğine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu çiçek kuruduktan sonra geriye kalan tohum tanecikleri dalları ile birlikte çok güzel görüntüler oluşturacaktır.Üstelik kurumuş sedefin, kokusu gelmeye devam edecektir.

  Sedef çiçeği ülkemizde genellikle bahçelerde yetiştirilmektedir. Bu çiçek kuruduktan sonra dekor amaçlı ev içerisinde bulundurulabilir. Emin olunmalıdır ki çiçeğin bu halini birçok kişi çok beğenecektir. Sedef çiçeğinin daha önce de söylediğimiz gibi oldukça fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım genellikle dört ayrı gruba ayrılmıştır.
  Sedef Çiçeği
  • İlk bakım topraktır. Toprak sadece sedef çiçeği için değil tüm bitkiler için oldukça önemlidir.  Sedef çiçeğinin toprağı kesinlikle gereği kadar gübre ile karıştırılmalıdır. Gübre çiçeğin daha uzun süreler canlı kalmasını sağlayarak toprağa gerekli mineralleri katacaktır. Toprağın sürekli olarak havalandırılması çiçek için çok sağlıklı olacaktır. Bu durumun gerçekleştirilmesi çiçeğin oksijen almasını kolaylaştırır.
  • Diğer bakım ise iklim şartlarıdır. Ülkemizde çok çeşitli bir iklim olduğu için birçok türde bitki görülebilir. Fakat her ne kadar çeşitli bir iklime sahip olsak bile bazen bazı bitkiler ülkemizde yetişmemektedir. Sedef çiçeği ise genellikle soğuğu çok sevmektedir. Bu nedenle daha soğuk iklimlerde bu çiçek çok iyi bir şekilde yetişmektedir. Ülkemizde yaz aylarının çok sıcak olması bu çiçeğin iklim koşullarını sağlamamasına neden olmaktadır. 
  • Sedef çiçeği sıcağı çok fazla sevmediği için kesinlikle sık sık sulama yapmanız gerekmektedir. Bu da sedef çiçeğinin en çok ihtiyaç duyduğu bakımlardan biridir. Fakat sedef çiçeğini bahçenizde yetiştiriyorsanız bu kadar fazla sulama yapmanız gerekmemektedir. Bu çiçek ihtiyacı olan suyu zaten topraktan alabilmektedir. Yani dışarıda beslenen sedef çiçeği saksıda beslenene göre daha az bakım istemektedir.
  • Çiçeğin diğer bir bakımı ise onu korumaktır. Oldukça hassas olan bu çiçek dış ortamlardan oldukça etkilenmektedir. Bu nedenle çiçeğinizi dış etmenlerden elinizden geldikçe korumalısınız. Bu sayede herhangi bir darbe almadan bu korumayı sağlamış olursunuz. Uygun bakımlar yapıldığında güzel bir şekilde kurutarak dekor amaçlı kullanılabilir.
  ]]>
  Sedef Hastalığı Nasıl Geçer https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 17:26:59 +0000 Sedef Hastalığı Nasıl Geçer, Sedef hastalığı tedavisi mümkün olan ve kronik bir rahatsızlık olmaktadır. Bu hastalık için kişiler uzmanlar tarafından mutlaka bilinçlendirilmelidir. Sedef hastalığı günümüzde halk arasınd Sedef Hastalığı Nasıl Geçer, Sedef hastalığı tedavisi mümkün olan ve kronik bir rahatsızlık olmaktadır. Bu hastalık için kişiler uzmanlar tarafından mutlaka bilinçlendirilmelidir. Sedef hastalığı günümüzde halk arasında deri hastalıklarının en yaygın olanı ve en soğuk duran bir rahatsızlık olduğu dilden dile yayılmaktadır.  Bu rahatsızlığın sedef adını alması ise pembe ve kızarık hafif kabarık bir zemin üzerinde olan beyaz, büyük ve kuru kepekli olmaktadır. Sedef 3-4 cm den 30-40 cm kadar büyüyebilen ve değişik şekillerde bir yada daha fazla sayıda olabilmektedir. Sedef genel olarak yetişkinlerde görülmektedir çocuklarda az sayıda ender bir şekilde rastlanmaktadır. Genel olarak bacak, kol, gövdede görülür ve doktor olmadan da anlaşılabilmektedir. Fakat saç diplerinde, topukta, ayak altında, eklem yerlerinde egzama tarzı oluşan sedef hastalığını uzmanlar ancak teşhis edebilmektedir hatta bazen doktorlar bile teşhis koyamamaktadır. Bazen sedef hastalığı tırnakta da görülebilmektedir. Sedef hastalığının kesin olarak nedeni belli olmamaktadır. İlk olarak kişi psikolojisini rahatlatmalı ve hastalığı büyük sorun etmemelidir. Kişiler ani şoktan, üzüntüden, stresten, gerginlikten gün boyu uzak durmalıdır. Aksi halde sedef hastalığını tetikleyen birinci faktör bunlar olmaktadır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra dişte çürük, kulakta iltihap, idrar yollarında olan iltihap sedef hastalığını tetiklemektedir.  Bunların dışında ciddi bir tetikleyen olmamaktadır. Kişi sedef hastalığını ciğerden geldiğini düşünse de sedef hastalığı karaciğerden gelmemekle birlikte yenilen yiyecekle de alakası olmamaktadır. Fakat görüp yiyemediği ve canı çektiği yiyeceklerden kaynaklı bir şey olabilmektedir. 

  Sedef Hastalığı Nasıl Geçer
  Sedef hastalığı tedavisinde amaç en aza düşürmek olmaktadır. Çünkü bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak henüz tıbbi bir çözüm uygulanmamaktadır. Fakat belirtilerin önüne geçilerek yenilerin oluşmasını engellemekte bizim elimizde olan bir şeydir. Tedavi öncesi bir uzmana görünüp ondan destek almak kişi için oldukça sağlıklı olmaktadır. Oluşan belirtileri yok etmek için ilk olarak yerel uygulanan yani dıştan sürülen ilaçlarla başlanılır. Bu uygulama da ilk olarak kepek dökücü ilaçlar kullanılarak o bölgenin temizlenmesi ve bir başka ilaçların daha iyi etkisini gösterebilmesi sağlanmalıdır. Fakat uygulama olarak 4-5 çeşit uygulama olmaktadır ancak hangisi olursa olsun 20 gün içerisinde kesin çözüm sağlanır. Sedef hastalığının belirgin olduğu durumda ultraviyole ışını ile özel tedaviler uygulanır. Çok ağır sedef hastalığında ise yan etkiler göz önüne alınarak ağız yolu ilaç veya iğne ile tedavi sağlanır. Birde kişilerin kendileri uygulayabileceği çözümler olmaktadır örneğin: 
  • Merhemi sedef olan bölgeye sürerek iyice yumuşatın. 
  • Cildinizi alkalik olmayan sabunlar ile yıkayın. 
  • Kortizon içeren merhem oldukça faydalıdır fakat doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.
  • Beslenmeye dikkat etmeniz de katkı sağlayacaktır. 
  • Et, hayvansal yağlar ve alkol tüketimi sınırlanmalıdır.
  • Lifli besinler ve balık tüketimine ağırlık verilmelidir.
  • Yüksek potansiyelli vitamin ve mineraller içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
  Sedef hastalığı nasıl geçer: ağızdan tedavi veya enjeksiyon ile tedavi, D vitamini ile tedavi, ilaç ile tedavi, lazer tedavisi, banyo solüsyonları ve kaşınma karşıtı tedaviler, güneş ışığı, nemlendiriciler ve salisilik asitler olmaktadır. 
  ]]>
  Sedef Hastalığı Duası https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-duasi.html Wed, 28 Nov 2018 02:11:11 +0000 Sedef Hastalığı Duası, Sedef hastalığı günümüzde birçok insanda büyük problemler haline gelmiş ve geçen uzun yıllara rağmen iyileşme göstermeyen bir hastalıktır. Bu hastalık kimi insanlarda iyileştirilebilse bile k Sedef Hastalığı Duası, Sedef hastalığı günümüzde birçok insanda büyük problemler haline gelmiş ve geçen uzun yıllara rağmen iyileşme göstermeyen bir hastalıktır. Bu hastalık kimi insanlarda iyileştirilebilse bile kimi insanlarda yapılan işlemlere rağmen iyileştirilememektedir. Bu durumlarda kişi birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Sedef hastalığı tedavisinde kimi insanlar bitkisel ilaçlardan yardım alırken kimi insanlarda dua etmektedir. Bu dualar eski zamanlardan beri sedef hastalığı için ya da buna benzer hastalıklar için okunan farklı dualardır. Sedef hastalığı duası oldukça güzel ve işe yaramaktadır. Sizlerde bu tür hastalıklarınız için bu tür dualar ile Allah'a yalvarabilirsiniz. Unutmayın hiçbir dua cevapsız kalmayacaktır. Bu durum dinimizde ayetler ile kesinleşmiştir. Özellikle sedef hastalığı için farklı dualar vardır. Bu dualardan ilki şu şekildedir;  
  • Ve yes'elüneke  anil cibali fe kul yansifuha rabbi nesfa. Fe yezeruha kaan safsafa. La tera fiha ivecen ve la emta.
   Türkçe meali ise: (Resulum!) Sana dağlar hakkında sorarlar. De ki Rabbim onları uflayıp savuracak, Böylece yerlerini dümdüz ve bomboş bırakacak. Orada ne bir iniş neden bir yokuş göreceksin.

  Türkçe anlamı da bu şekilde meal olmuş bu duanın gün içerisinde bolca okunması bu tür hastalıklarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Bu tür dualar tabi ki bir kez okunmamalı gün içinde sürekli olarak duanın okunuşuna dikkat etmelisiniz. Bunun yanında en çok okunan dualardan birine örnek olarak  şu dua söylenebilmektedir;
  Sedef Hastalığı Duası
  • Allahümme rabben-nas müzhibel-be's enteş-şafi la şafiye illa ente üşfi  şifaen la yüğadirü sekamen.
  Meali ise: Ey Allah'ım insanların Rabbi sensin, her zorluğu gideren sensin. Şifa ver, şifayı ancak sen verirsin, senden başka şifa verecek yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hasta üzerinde hastalık izi ve eseri kalmasın.

  İşte bu dua Peygamber efendimiz (S.A.V)  tarafından sedef hastalığı duası ya da başka hastalık durumlarında okunmaktaydı. Sizde bu hastalığınızdan kurtulmak için bu duaları gün içerisinde bolca okuyun.
  ]]>
  Sedef Hastaları Ne Yemeli https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastalari-ne-yemeli.html Thu, 29 Nov 2018 00:58:32 +0000 Sedef Hastaları Ne Yemeli, Sedef hastalığı vücudun hemen hemen her yerinde görülebilecek kırmızı pembe ve kepekli bir şekilde olmaktadır. Sedef hastalığını kızarıklık şeklinde baş gösteren daha sonrasında kendini kabu Sedef Hastaları Ne Yemeli, Sedef hastalığı vücudun hemen hemen her yerinde görülebilecek kırmızı pembe ve kepekli bir şekilde olmaktadır. Sedef hastalığını kızarıklık şeklinde baş gösteren daha sonrasında kendini kabuğa çeviren bir deri hastalığı olmaktadır. Sebebi her hangi  bir şeye bağlanmayıp  beyaz kan hücrelerindeki anormallik sonucu geliştiği görülmektedir. Fakat sedef genetik de olabilmektedir.  Çocuklarda nadir görülen bu hastalık genel olarak 30 yaş üzerinde daha fazla görülmektedir. sedef hastalığı bulaşıcı olmamakla birlikte stres, üzüntü ve yorgunlukla yoğunlaşmaktadır. Sedef hastalığı kaşınmayı seven ve alanında genişleyebilen bir hastalık türüdür. Bu hastalığın iğne tedavisi, ilaç tedavisi ve krem tedavisi olmaktadır. Sedef hastalığı komple bitirilemez fakat en az seviyeye düşürülebilir.  Bu kişilerin elinde olmaktadır. Özellikle sedef hastaları yemesine, giyimine ve günlük yaşantısına oldukça dikkat etmelidir. Örneğin oruç tutan sedef hastaları belli bir süre aç kalmaktadır. Bu olay ise vücudun susuz kalmasını, vitaminsiz kalmasını sağlar ve yenik düşmesine neden olur. Bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılı olan sedef hastalığı özellikle ilk olarak tetiklenmesi yemeye bağlı olmaktadır.  Beslenme ve vücut nem dengesinin korunması gerekmektedir. Sedef hastaları ne yemeli diyecek olursak şöyle bilinmektedir:

  Omega 3 içeren yiyecekler tüketin. İnflamasyonu azalttığı bilinen omega-3 yağ asitlerini içeren ceviz, soya fasulyesi, keten tohumu gibi besinlerin tüketilmesi sedef hastaları açısından günlerini oldukça sağlıklı geçireceklerini belirtmektedir. Oldukça A ve D vitamini tüketilmelidir. Kısaca antioksidan açısından zengin olan tam tahıllar, sebze ve meyve tüketimi oldukça önemli olmaktadır. Özellikle kişiler hamur işlerinden oldukça uzak durmalı ve antioksidan açısından zengin olan tam tahıllı gıdalara çevirip, sebzeyle desteklemek gerekmektedir. Özellikle akşam yemeklerini az yenilip sonrasında bolca meyve tüketilmesinde oldukça katkı sağlamaktadır. Ayrıca canınızın şeker çektiği zamanda karpuz yemenizi öneririm. Sedef hastaları özellikle rezene, papatya çayı, yeşil çay tüketmelidir diğer her hangi bir siyah çay veya kahveden oldukça uzak durulmalıdır. Bitki çaylarının tüketilmesi rehabilitasyonun devamlılığına katkı sağlamaktadır. Ayrıca sedef hastalarının yemeleri ve içmeleri gerekenleri kısaca şöyle sıralayalım:
  Sedef Hastaları Ne Yemeli
  • Limonlu su içilmesi oldukça etkilidir.
  • Enginar yenilmesi vücuda direnç katar.
  • Havuç ve turp tüketimi yapılmalıdır.
  • Kahvaltıda mutlaka tuzsuz peynir yenilmelidir.
  • Ebegümeci tüketilebilir.
  • Karpuz, kavun ve her türlü sebze yenilebilir.
  Ayrıca sedef hastalığı obez kişide görülüyor ise tedavisi çok zor olmakla birlikte zayıflaması gerekmektedir. Sedeften kurtulmak iisteyen kişinin vejeteryan diyetlerine girmesi sağlanmalıdır. Sedef hastası olan kişiler elma ve armut tüketimi yapmalıdırlar. Elma ve armut tüketimi kandaki fazla olan asit, tuz gibi minerallerin atımını sağlar, sedef yaralarının iyileşmesini sağlar, kaşıntıları önler ve karaciğeri temizler. Sedef hastaları özellikle güneş ışını almalıdır giyimine ve yemesine özen gösterildiği takdirde sedefi en az dereceye indirebilirsiniz. Sedef hastaları tam lifli besinler tüketmelidir ve bol miktarda sulu yiyecekler tüketmelidir. Vücudun ayrıca sebze ve meyve tüketimi yapılarak mikropları arındırılır. 
  ]]>
  Sedef Hastalığı Başlangıcı https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-baslangici.html Thu, 29 Nov 2018 02:19:31 +0000 Sedef Hastalığı Başlangıcı, Büyük bir cilt problemi olan sedef hastalığı başlangıcı sırasında kişide birçok problem belirtisi ortaya çıkarmaktadır. bu belirtiler genellikle hastalıktan kısa bir süre önce g Sedef Hastalığı Başlangıcı, Büyük bir cilt problemi olan sedef hastalığı başlangıcı sırasında kişide birçok problem belirtisi ortaya çıkarmaktadır. bu belirtiler genellikle hastalıktan kısa bir süre önce görülmektedir. Bu belirtiler herkes tarafından bilindiğinde erken teşhis olarak, belkide çok büyük problemlerin meydana gelmesi engellenmektedir. Sedef hastalığının başlangıcında vücutta farklı belirtiler ve küçük izler meydana gelebilmektedir. bunun yanında gelen kaşıntı da bu durumun belirtileri arasından sayılmaktadır. Sedef hastalığı derinin üst kısmında kalınlaşarak zamanla belirginleşen ve uzun süreler boyunca iyileşmeyen bir deri hastalığıdır. En çok bacaklar ve kollarda görülen bu hastalık sonucunda deri üzerinde birçok ölü deri meydana gelmektedir. Ayrıca sedef hastalığının başlamasını en büyük nedenlerinden biri olan aile için bu hastalığın olmasıdır. Yani anne ya da babada olan bu hastalığın çocukta olma ihtimali de oldukça yüksektir. Bu nedenle en küçük şüphelerinizde bile doktorunuza görünmeniz sizler için oldukça iyi olacaktır. Bu hastalık başlangıcında ve diğer aşamalarında herhangi bir bulaşma riski göstermemektedir. Bu nedenle kesinlikle bu durumdan korkulmaması gerekmektedir. 

  Sedef hastalığının başlamasının sebebi henüz tıbbi olarak bilinememektedir. Bu durumun birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Tahmini olarak sedef hastalığı başlangıcı, beyaz kan hücrelerinde oluşan problemlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu durum kişinin kanı ile alakalı olduğu için tedavisi oldukça zor olan durumlardandır. Bu hastalığın başlangıcı sırasında kişide kaşıntı, yanma ve deride çatlamalar meydana gelmektedir. Bu durumda kişinin kesinlikle bölgeyi kaşınmaması ve üzerine kolonya gibi kimyasal maddeler temas ettirmemesi gerekmektedir.  Bu hastalık başlangıcında ve sonrasında kesinlikle ciltte açık bir yara şeklinde görülmemektedir. Bu hastalığın bulaşıcı olmaması birçok insanı rahatlatmaktadır. Çünkü bu hastalık uzun yıllar boyunca insanlarda sorun halinde olabilen bir durumdur. Bu hastalığın başlamasını en büyük nedeni olarak yaralanmalar, bazı vücut travmaları ve deri enfeksiyonları gibi durumlar tahmin edilmektedir. Fakat her ne kadar araştırma yapılsa da net bir neden bulunamamıştır. Bunların yanı sıra hastalığın tetiklenmesinde stres en ön planda gelmektedir. Bu durum genellikle sınav stresi yaşayan geçlerde etkilerini göstermektedir. 

  Sedef Hastalığı Başlangıcı
  Sedef hastalığının farklı türleri bulunmaktadır. Bu nedenle sedef hastalığı başlangıcı, bu hastalığın türüne göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kimi sedef hastalığı kaşıntı ve kızarmalar ile belirtiler gösterirken diğer sedef hastalığı direk olarak yanma ve çatlama durumları meydana getirebilmektedir. Bu hastalığın başlangıcı, kilo problemi olan insanlarda genellikle genital bölgelere ve koltuk altlarında belirtiler oluşturabilmektedir. Sedef hastalığının başlangıcı sırasında ekenden teşhis edilmesi hastalar için çok büyük problemlerin önüne geçilmesini saplamaktadır. Öyle ki bu durum birçok sorunun ortaya çıkmasını ve hastalığın müdahale edilemeyecek kadar ilerlemesini engellemektedir. İlk başlarda kaşıntı olarak belirti gösteren bu hastalığın son aşamasında kişi birçok sorun ile karşılaşarak yaşam kalitesini en altlara indirir. Sedef hastalığı başlangıcı en çok kuru cilt problemi olan insanlarda görülmektedir  Bu nedenle cildinizi sürekli olarak nemli tutmak bu ve bunun gibi problemlere önceden alınmış bir önlem sayılmaktadır. 
  ]]>
  Sedef Hastalığına İyi Gelen Kaplıcalar https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligina-iyi-gelen-kaplicalar.html Thu, 29 Nov 2018 23:14:24 +0000 Sedef hastalığına iyi gelen kaplıcalar, Hem dünyada hem de ülkemizde bilinen Sivas'ın Kangal İlçesi'ndeki Balıklı kaplıcaya gelen sedef hastaları ,birkaç gün içerisinde hastalıklarının tedaviye cevap verdiğini sö Sedef hastalığına iyi gelen kaplıcalar, Hem dünyada hem de ülkemizde bilinen Sivas'ın Kangal İlçesi'ndeki Balıklı kaplıcaya gelen sedef hastaları ,birkaç gün içerisinde hastalıklarının tedaviye cevap verdiğini söylüyorlar. Sedef hastalığının tek tedavi merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca, hastalarca büyük ilgi görüyor. Cilt hastalıkları ve sedef hastalığı başta olmak üzere, sinir eklem rahatsızlıkları ve dahiliye hastalığına iyi gelir ve hiçbir yan etkisi olmayan kaplıcaya gelen hastaların, hastalıklarına  iyi geldiği söyleniyor. Hastaların ifadesiyle selenyumlu su ve içindeki doktor balıkların hastalıklarını iyi ettiğini belirterek buraya gelmenin ve tedavi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylüyorlar. Sivas Kangal İlçesi'ndeki Balıklı Kaplıca 'da Kaplıca işletmecisi' nin açıklamasına göre;  6 havuz bulunuyor. Hasta olan kişilerin bir hemşire ve bir doktor  gözetiminde muayene sonrasında tedaviye başladığını söyleyen Kaplıca işletmecisi günde 4 saat suda kalınarak 21 gün içinde sedef hastalığının tedavi edildiğini ifade etti.  Binlerce yıldan bu yana Anadolu topraklarında kurulmuş olan zengin termal su kaynaklarına sahip  kaplıcalar  insanlık için şifa kaynağı olmaya devam ediyor. Ülkemizde birçok kaplıca bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Antakya Ottoman Palace-Antakya, Balçova Termal Tesisleri-İzmir, Afyon Thermal Resort Oruçoğlu-Afyon, SPA Herakles Thermal Otel-Denizli, Asya Kızılcahamam Termal Tatil Köyü-Ankara, Balıklı Kaplıca-Sivas, Hisarcık Esire Kaplıcaları 

  Antakya Ottoman Palace - Antakya

  Hem tarihi, hem doğal güzellikleriyle çok önemli bir coğrafyada yer alan Antakya Ottoman Palace, sağlık turizmi konusunda iddialı olduğunu aktivitelerine de yansıtıyor. Sıcak suyun şifasından değişik şekillerde yararlanabilmek için Otelde Türk hamamı, jakuzi, buhar odaları ve yüzme havuzu olanakları sunuluyor. Otelde ayrıca fitness center'den spa merkezine kadar bir çok etkinlik ve bakım merkezi de yer almaktadır. Dünyada bu şifalı suyun eşi ve benzeri olmadığı belirtiliyor. Şifalı mineral sular; içme, banyo ve kaplıca kürleriyle şu hastalıklara iyi gelmektedir:(Hastalıklarda tedavi ile rehabilitasyon amaçlı kullanılıyor) Osteoartrit gibi eklem hastalıklarında, ankilozan spondilit ve romatoit artrit  gibi iltihabi romatizmal hastalıklarda, fibromiyalji gibi yumuşak doku romatizmalarında ve kronik bel ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönemde, felç, sinirsel ağrılara oldukça fayda sağlıyor. Egzama  ve sedef gibi cilt hastalıklarında etkili oluyor. Kadın hastalıklarında da faydalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca kalp damar hastalıktan  atardamar ve toplardamar hastalıkları ile hipertansiyon gibi ve solunum yolu hastalıklarında da  astım, bronşit, larenjit, faranjit ile sinüzit gibi hastalıklara fayda sağlıyor.    

  Sedef Hastalığına İyi Gelen Kaplıcalar

  Balçova Termal Tesisleri - İzmir

  Şehrin kalabalık  ve stresli ortamından uzakta, ormanlık alanda, doğal termal kaynaklara sahip olan Balçova Termal Otel, doğanın kendisine sunduğu tüm güzelliklerle sakin ve huzur dolu atmosferi ayağınıza getiriyor. Balçova Termal Otel, bünyesindeki kaplıca, kür merkezi ve çeşitli tedavi ünitelerinin yanı sıra, sosyal aktivite ile spor merkezine de sahiptir. Suyun sıcaklığı 34-40 arasında değişen derecelerdeki  şifalı sulardan faydalanılmaktadır. Pek çok hastalığa iyi gelmektedir; kireçlenmeler gibi eklem hastalıklarında, Romatoid artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit ve kollajen doku hastalıktan gibi iltihabi romatizmal hastalıklarda ,fibromiyalji, periartrit, tendinit, bursit ve epikondilit gibi romatizmal ve yumuşak doku hastalıklarında fayda sağlıyor. Aynı zamanda bu şifalı su bel-boyun fıtık ve ağrılarında, osteporoz, paget hastalığı ve gut gibi kemik-metabolizma hastalıklarında da etkili oluyor. Burada  birkaç kaplıcanın özelliklerini belirttik. Genel anlamda termal su birçok]]> Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-bulasici-mi.html Fri, 30 Nov 2018 22:19:37 +0000 Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı, Sedef hastalığı bir deri hastalığı olmaktadır. Sedef adının konulması deride kırmızı, pembe şekilde olmasıdır. Sedef kişide kaşınma ve deride kızarıklık şişlik gibi şikayetle gözle Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı, Sedef hastalığı bir deri hastalığı olmaktadır. Sedef adının konulması deride kırmızı, pembe şekilde olmasıdır. Sedef kişide kaşınma ve deride kızarıklık şişlik gibi şikayetle gözlenmektedir. Ancak ilerledikçe büyür büyüdükçe sorun olmaya başlar. Fakat sedef hastalığı artması ve azalması kişinin elinde olmaktadır. Kişi stres, sinir, panik, korkudan ve yiyeceklerine dikkat eder ise sedef en aza düşürülür. Sedef genelde 30 yaş üzerinde görülür çocuklarda nadir görülmektedir. 


  Sedef hastalığı bulaşıcı mı dersek eğer kesinlikle sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Ancak aile fertlerinde sedef hastalığı görülüyorsa o kişide de olabileceği belirlenir. Hemen hemen her yaşta ortaya çıkan sedef hastalığında tıp da 45-65 yaş aralığına daha çok rastlanmaktadır. Beyaz kan hücrelerinde meydana gelen bozukluklar sonucunda oluşan sedef hastalığı deriyi döken bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve kaşıma nedeniyle vücut da çizikler oluşturabilir. Dizlerde, dirseklerde canlı kırmızı renge sahip sedef renginde kabuklar olarak belirlenen sedef hastalığının en çok görüldüğü yerler ise tırnaklar genital bölge ve saçlı deri bölgeleri olarak bilinmektedir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir fakat et ürünleri, sigar, alkol tüketimi ile kişinin vücudunda zamanla büyüme ve dağılma gösterebilmektedir. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı olmadığı tüm dünyada bilinmektedir. 

  Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı
  Sedef hastalığı sadece deriyi etkilemeyip özellikle erken yaşlarda başladığı zaman eklemleri, kalp-damar sistemini tutarak şeker hasatlığı ve obesiteye yol açtığını uzmanlar belirtmektedir. Fakat bu hastalık bulaşıcı olmadığından kişi tiksinmemelidir. Yalnız bu rahatsızlığın geçmesi için mücadele edilmelidir. Hastanın kendisinde bir bölgeden diğerine veya başkasına temas ile, ortak eşya kullanarak bulaşmaz. Bazen kişiler aileden birinde bu rahatsızlık görünce korkar ve hijyenik olmaya çalışır fakat bu rahatsızlık temas ile bile bulaşıcı olmamaktadır. Sedef hastalığı  bulaşıcı olmamaktadır fakat irsi olabilmektedir. ailede birinde görülmesi bile yeterli olmaktadır bu nedenle diğer aile bireyleri bu hastalığa yakalanmadan önlem almalıdır. 

  Tıp dalında araştırma sonucu bulaşıcı diye bilinen bu hastalık kesinlikle kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Birde saçta görülen sedef bulunmaktadır. Tıpkı normal bölgelerde de olduğu gibi saçta sedef bulaşıcı olmamaktadır. Fakat deride yaygın olarak görüldüğü ve toplum önünde yaşandığı için kişiler arasında 'bulaşabilir' düşüncesi yaratmaktadır. Bu da kişinin ailesinden ve sosyal yaşantısından uzaklaşmasını göstermektedir. Sedef her ne kadar kişide görülse de her nerede görülse de aynı havuzda yüzmekle, ayı tarağı kullanmakla, aynı tırnak makasını kullanmakla, aynı yastığı, aynı kıyafeti kullanmakla bulaşmamaktadır. Sedef çok karmaşık bir hastalık türüdür hala nedenleri bilinmemektedir. Sedef hastalığı uzun süren ve geçmek bilmeyen bir hastalık olduğundan kremlerle ve hava alışıyla en az duruma düşürülür. 

  Sedef hastalığına yakalanan bir anne ve babadan olan çocukta ilk aylarda hatta bir kaç sene geçene kadra sedef görülmemektedir. Fakat bir kaç sene sonra sedef görülmesi bulaşıcı olmamaktadır sadece genetik olduğundan dolayı kaynaklanmaktadır ve çocukta da rastlanmaktadır. Ayrıca o çocuk büyür ve evlenir ise diğer yeni nesilde oluşmasında %50 oranındadır. Fakat günümüzde çevremiz bu olayı bulaşıcıdır diye belirtir. 
  ]]>
  Sedef Hastaları Ne Yememeli https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastalari-ne-yememeli.html Sat, 01 Dec 2018 07:17:30 +0000 Sedef Hastaları Ne Yememeli, Sedef bağışıklık sistemi hastalığıdır. sedef vücutta görülen kırmızı ve pembemsi yaralardır. Zamanla kepekli bir şekilde kaşıntılar oluşur. Sedef bulaşıcı olmayıp geçici olmamaktadır. F Sedef Hastaları Ne Yememeli, Sedef bağışıklık sistemi hastalığıdır. sedef vücutta görülen kırmızı ve pembemsi yaralardır. Zamanla kepekli bir şekilde kaşıntılar oluşur. Sedef bulaşıcı olmayıp geçici olmamaktadır. Fakat sedef için diyet ve yeme içmeye dikkat edildiği takdirde en az dereceye düşürülebilmektedir. Sedef güneşli iklimlerde azalır ve kışın artış gösterir nedeni ise güneşli iklimde sebze ve meyve tüketimi artıp kışın hem hava alması önlenmekte olup hemde sebze meyve tüketimi düşüp et tüketimi yapılmaktadır. Bu nedenle de sedefte artış görülür. Sedef bazen kişileri sosyal hayattan uzaklaştıracak kadar kötü bir görünüme sahip olabilmektedir. ayrıca sedef tedavisinde en zoru ise obez bir kişiyi tedavi etmektir. 

  Sedef rahatsızlığı olan bir kişi kesinlikle alkol tüketmemelidir. Çünkü alkol sedefi azdırarak hızla çoğalmasını ve yayılmasını sağlamaktadır. Ayrıca sedef hastaları sigara kullanımını da aynı şekilde bırakmalıdırlar. Bu gibi zararlı maddeler vücudu nemsiz ve susuz bıraktığı için kaşıntılara yol açmaktadır. Sedef hastası kesinlikle şeker yememelidir. Tuz tüketmemelidir, ekşi yememelidir ve kısaca hararet verici şeyler tüketmemelidir. Çünkü cilt kuruyarak su ihtiyacı karşılanamaz ve kaşıntılar sürekli çoğalım gösterir. Kişi et yememelidir ve et koyulan yemekten uzak durulmalıdır. Ayrıca sedef olan kişi bira, domates ve patlıcandan oldukça uzak durmalıdır. Sedef hastaları kesinlikle sabah kahvaltılarında tuzlu peynir tüketmemelidir.  Sedef hastalarının uzak durması gerekenler şöyledir:
  • Gereksiz ilaç kullanmamalıdır. 
  • Sağlıklı beslenmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapmalıdır.
  • Çikolata ve koladan uzak durulmalıdır.
  • Asitik ve trans yağdan uzak durulmalıdır.
  Sedef hastaları ne yememeli dersek birde şunu belirtmek gerekir. Dışarıda yapılan çiğ köfte yada etli köftelerden oldukça uzak durulmalıdır. Kuru fasulye, taze fasulye etli yapılmış ise kesinlikle yenilmemelidir. Hayvansal ürünlerden oldukça uzak durulmalıdır. doktorun vermediği ilaçları kullanmamalıdır kişiler. Ayrıca kimyasal yağlardan kızartmalardan da aynı şekilde uzak durulmalıdır. Bol şekilde sebze ve meyve A ve D vitamini içeren yiyecekler yenilmelidir. 

  Sedef Hastaları Ne Yememeli
  Hamur türü işlerini çok kaçırmamalı ve sınırda bırakılmalıdır. Tuz oranı oldukça iyi ayarlanmalıdır.  Çünkü tuz sağlıklı bir vücudun bile tetikleyicisidir.  Zaten vücut, sevmediği bir şey olursa belli eder ve kaşınır. O şeyin tüketilmemesi gerektiğini size belli eder. Bir de herhangi bir şey az tüketildiğinde bir şey olmayabilir fakat çok yenildiğinde zararlı nedenler oluşturabilir. Fakat  mayalı içkilerin etkisi çok büyük olmaktadır. Sedef hastaları kesinlikle kahve tüketmemelidir. Yada Siyah çay tüketmemelidir onun yerine bitki çayları tüketilmelidir. Sıkça tükettiğimiz buğday içeren yiyeceklerde bulunan glüten, sedef hastalarının dikkatli tüketmesi gereken besinlerden biri olmaktadır. Maya içeren salça, turşu, acı biber sosları, sirke ve pastahane ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerin, yaraların kötüleşmesini arttırdığı bilinmektedir. Sedef hastaları ne yememeli diyecek olursak Kabartma tozu bulunan pastalardan uzak durmalıdır. Acı içeren yemeklerden uzak durulmalıdır. Özellikle beyaz gazoz içen kişiler zamanla azaltmalı ve bırakmalıdır. Çünkü bu tür yiyecek ve içecekler sedef hastalığı azdırıcı  olarak bilinmekle birlikte uzmanların tavsiye etmediği yiyeceklerdir. Bu uygulamaları yapan hasta rejim uygulamaktadır. 
  ]]>
  Sedef İçin Sabun https://www.sedef.gen.tr/sedef-icin-sabun.html Sun, 02 Dec 2018 02:15:48 +0000 Sedef İçin Sabun, Sedef hastalığı her yaşta meydana gelen ve sıklıkla karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından birisidir. Bu rahatsızlık kronik bir deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık her 50 kişiden biri Sedef İçin Sabun, Sedef hastalığı her yaşta meydana gelen ve sıklıkla karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından birisidir. Bu rahatsızlık kronik bir deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık her 50 kişiden birinde kendini göstermektedir. Bu rahatsızlığın vücutta belirmesinde deri üzerinde kırmızımsı yüzeyi gri bir renk olan pullanma oluşumlarıyla belirti göstermektedir. Sedef hastalığının neden dolayı meydana geldiği bilinmemektedir fakat vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak vücudun enfeksiyon almasıyla oluştuğu bilinen nedenlerden olmaktadır. Kullanmakta olduğumuz bazı ilaçlar, virüsler, bakteriler ve buna benzer türden olan birçok mikrobun vücuda bulaşmasıyla vücudun bağışıklık sistemi etkilenir ve sedef hastaligi belirtileri vücutta kendini gösterir.

  Sedef hastalığı oluşumuna bağlı olarak kişilerin vücudunda bazı belirtiler meydana gelmektedir. Sedef hastalığı oluşumuyla vücutta beliren pullanmaların vücutta kötü görünüm oluşturması ve oluşan pullanmaların  kişileri rahatsız etmesiyle bu belirtilerin vücuttan yok edilmesi için sedef için sabun kullanımı uygun görülmektedir. Sedef için sabun kullanımı bitkisel yollarla elde edilmekte olan karışımlarla oluşturulmaktadır. Bu rahatsızlığın giderilmesi için Defne sabunu en çok tercih edilen sabunlardan birisi olmaktadır. Defne sabunu sedef rahatsızlığının belirmesinden dolayi oluşan vücutta ki pullanmaların giderilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Defne sabunu Hatay ilinde oluşturulmakta olan bir bitkisel sabun türü olarak bilinir. Sonbahar aylarında toplanan Defne yapraklarından ve Defne meyvesinden yağının çıkarılmasıyla elde edilmektedir. 

  Sedef İçin Sabun
  Sedef için sabun belli bölgelerde doğal olarak üretilmekte olup bu rahatsızlığın giderilmesi için satışa sunumu yapılmaktadır. Sedef rahatsızlığının giderilmesi için Defne sabununun yani sıra katran sabunu da kullanılmaktadır. Bu sabunun kullanılması vücutta beliren pullanmaların giderilmesinde, oluşan kızarıklıkların yok edilmesinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Sedef için sabun yapımında genel olarak aynı yöntemler kullanılmaktadır. Mevsiminde toplanmakta olan doğal bitkilerin yağlarının çıkarılması için soğuk pres yöntemi uygulanır yada eski yöntemler kullanılarak bitkilerin meyvelerinin tokmakla ezilmesiyle yağları çıkarılır ve bu sayede sedef için sabun imal edilmesi için ana madde elde edilmiş olur. Sedef için sabun kullanımı en fazla tercih edilen tedavi yöntemlerinden olmaktadır fakat farklı olarak uygulanmakta olan tedavi yöntemleri de vardır. Olumlu sonuç veren yöntemin bitkisel yollardan elde edilen sabun olduğu kanısına varılmıştır olmasından dolayı bu yöntemin uygulanması tıpta da önerilmektedir. Sedef rahatsızlığıyla karşı karşıya gelen kişilerin yapması gereken ilk şey kesinlikle uzman bir cilt doktoruna başvurmaları olacaktır. Bu sayede oluşan rahatsızlığın tedavisi yapılacak ve rahatsızlığın giderilmesi için uygun olan ilaçların yada sedef sabunlarının ciltte kullanımı önerilecektir.
  ]]>
  Sedef Sabunu https://www.sedef.gen.tr/sedef-sabunu.html Sun, 02 Dec 2018 22:57:58 +0000 Sedef sabunu,klinik olarak değerlendirildiği zaman sedef hastalığı ciltte birçok nedene dayanan kronik bir hastalıktır fakat genetik köken ile cildin herhangi bir kısmını etkileyebilir, öncelikli etkilenme alanları Sedef sabunu,klinik olarak değerlendirildiği zaman sedef hastalığı ciltte birçok nedene dayanan kronik bir hastalıktır fakat genetik köken ile cildin herhangi bir kısmını etkileyebilir, öncelikli etkilenme alanları kafa derisi, dirsekler, dizler ve lumbosakral bölgedir. (bel ve sakrum bölgesi) Lezyonlarda kaşınmaya neden olabilir. 4 günde yenilenme,  keratinleme  döngüsünü tamamlayan  epidermal hücrelerin hiper proliferasyonu (hiper artışı) ile tanımlanmaktadır. Bu durumda deri durumu dışa eritemli plakalarla (kızarıklıklarla)  vurmaktadır. Bir ay kadar bir süre ile yeni cilt hücreleri alt tabakadan üst yüzeye çıkar. Vücutta etkilenen alan  % 30 kadar bir kısımdır. Sedef hastalığı olan insanların tırnaklarında %13-50 arasında sedef etkilidir. Ardıç Katranı; antiseptik ve kaşıntı önleyici özelliği ile önemli bir etmendir. Keretoplastik etkiler metil naftalin, ksilenol , klinaftalin ve naftol tarafından üretilmektedir. 

  Sedef hastalığı için birçok tedavi yöntemi var. Bunlar; sistemik, puva ,uvb, mevzi, fototerapi, retinoid, kortikosteroid,calcıprotiol, anthralin, metotreksat, siklosporin, toksisite artışı gibi tedaviler. Kafa derisi için çeşitli şekillerde pek çok şampuan çeşidi ticari olarak satışa sunulmuştur. Sedef hastalığından kaynaklanan deri lezyonlarında Ardıç katranının % 2.13 oranında kullanıldığı  Dermabon sabunun klinik olarak iyileştirilmiş etkiye sahip olduğunu doğruluyor. Lezyonun büyüklüğünü ve derinliğini azaltan doğal bir keratolitik maddedir. Kortikosteroidlerden farklı olarak sedef hastalığından kaynaklanan lezyonların azalmasını ve yok olmasını  çok kısa bir sürede sağlar. Steroid Antieflamatuarlardan farklı olarak hastalığın yayılmasının ve kullanımdan sonra büyümesini önler. Deri lezyonlarına sahip olan sedef hastalarının kaynaklanan Dermabon sabunu günlük kullanımı ile gerçekleşecek ikincil etkileri gözlemlemek. Farklı derecelerdeki sedef hastalığına sahip hastaların deri lezyonlarının günlük Dermabon sabun kullanımı ile iyileşme süresini belirleniyor.

  Sedef Sabunu

  Dermabon  sabunun kullanımı; lezyonların ebatına göre günde 2 kez yıkanmalıdır. Sabunu yalnızca lezyonların üzerine uygulanmalı, baştan ayağa lezyonların olması durumunda tüm vücuda gözünüze sabunun kaçmaması için gözünüzü çok sıkı kapatarak uygulayınız ve  durumu kötü olan lezyonların olması durumunda 30 dakika kadar sabunlu kalınmalıdır. Etikette ne belirtileniyorsa ona göre kullanılmalıdır ,üründe belirlenen miktardan ve sıklıktan fazla kullanılmamalıdır. Aksi taktirde bu durum  yan etkilerin oluşması olasılığını arttırır. Sabunun kullanımı ile ilgili olarak, hastaların %93ü kullanımının kolay olduğunu söyleniyor, bazı hastalar kullanımın sabunu uygulama süresi ve köpürtme zorluğu nedeni ile karmaşık olduğu söylenmektedir. Dermabon sabunun sedef hastalığı vakalarında lezyonlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğu klinik olarak doğrulanmıştır. Bu iyileşme hafif ve orta şiddetli vakalarda daha net gerçekleşmiştir. Hafif ve orta büyüklükteki vakalarda klinik iyileşme durumu sabunun kullanılmasının üçüncü haftasında daha fazla gözlemlenmiştir. Çok büyük vakalarda klinik bir iyileşme gözlemlenmesi sabunun  8 haftadan fazla kullanılmasından sonra gerçekleşmiştir. Belirlenmiş olan  yan etkilerin başlıcası lezyonların kararmasıdır. Bu durumun sadece estetik bir etkisi mevcuttur.

  Hastaların az bir kısmında sabunun kullanımından sonra kaşıntı oluşmuştur. Bu durumda banyodan sonra yağlı bir krem kullanımının  iyi olacağını ortaya koymuştur.Sedef hastalığının kontrol edilmesinde çok iyi tedavi alternatifidir.

  ]]>
  İğne İle Sedef Tedavisi https://www.sedef.gen.tr/igne-ile-sedef-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:54:10 +0000 İğne İle Sedef Tedavisi, İğne ile sedef  tedavisinden önce kısaca sedef hastalığı hakkında bildi verecek olursak; sedef hastalığı, henüz  nereden kaynaklandığı bilinmeyen ve verdiği rahatsızlıktan çok deride kaynaklana İğne İle Sedef Tedavisi, İğne ile sedef  tedavisinden önce kısaca sedef hastalığı hakkında bildi verecek olursak; sedef hastalığı, henüz  nereden kaynaklandığı bilinmeyen ve verdiği rahatsızlıktan çok deride kaynaklanan çirkin görüntüler oluşturan ve dünya çapında incelendiğinde yaygın bir hastalık biçimidir. Sedef hastalığına neden olan faktörler belirlenmediği için hastanın tedavileri gerçekleştirilirken sedef hastalığının tamamen kesilmesi sağlanamaz. Yalnızca oluşan yaraların önünü alarak kontrol altında tutabiliriz. Bunun için de sedef hastalarının durumuna göre tedavileri gerçekleşir. Bu tedavilerin yan etkileri ise oldukça tehlikelidir. Bu yan etkilerin riski bakımından en yükseği iğne ile sedef tedavisidir. Sedef hastalığı olan kişilerde en son olarak iğne tedavisi kullanılır. 

  Öncelikle hastaya kremler verilerek yaraları kontrol altına almaya çalışılır. Sedef hastalarında oluşan yaralar kremler ile kontrol altına alınmadığı takdirde; bu tedavi sürecini lazer, hap ve son olarak iğne ile sedef tedavisi izlemektedir. Son olarak iğne ile sedef tedavisine başvurulması ise, sedefin tamamen geçmesi sağlanmadığından hastada oluşan tedavi süresince verilen ilaçlar ve kremlerde hastada en azami bir şekilde yan etkilerin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Bundan dolayı son olarak iğne tedavisi gerçekleşir. Ve iğne ile sedef tedavisine geçilmeden önce hastadan bazı tenkitler ve tahliller yapılarak tedaviye geçirilir. 

  İğne İle Sedef Tedavisi
  Bu tenkit ve tahliller ise idrar tahlili ve kan tahlili istenir. Her ne kadar sedef hastalığının neden kaynaklandığı bilinmese de genel olarak vücudun bağışık sistemiyle alakalı olduğu kanıtlanmıştır. Bundan ötürü iğne ile sedef tedavisinde yapılacak olan iğnenin en büyük yan etkisi vücudun bağışıklık sistemi dengesini alt üst etmesinden korkulur. İğne ile sedef tedavisine geçilmeden önce idrar tahlilleri ve kan tahlilleri yapılmasındaki gayede bundan dolayıdır. İğne ile sedef tedavisi gerçekleştiği süre zarfında en büyük yan etkiden böbrekler zarar görmektedir. Bundan dolayı iğne tedavisi periyodik bir şekilde devam ederken idrar testleri yapılır. Ve vücudun bağışıklık sistemiyle alakalı her hangi bir sorun ile karşılaşıldığında iğne ile sedef tedavi durdurulur. Çünkü sedef hastalığı bilindiği üzere henüz tamamen iyileşmesi ve geçmesi sağlanmadığı için başka kalıcı rahatsızlıklara da neden olmaması için durdurulabilir. Ayrıca iğne ile sedef tedavisi gerçekleşirken vücutta oluşan yaralar için doktorunuzun kontrolü altında cilt kremleri de kullanabilirsiniz. 
  ]]>
  Sedef Hastalığı İlaçları https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 09:59:29 +0000 Sedef Hastalığı İlaçları; Son yıllarca Türkiye'de hızla yaygınlaşan Sedef hastalığı deri üzerinde pullanma, kızarıklık, yangı ve kaşıntı ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Türkiye'de 2014 yılı resmi rakam Sedef Hastalığı İlaçları; Son yıllarca Türkiye'de hızla yaygınlaşan Sedef hastalığı deri üzerinde pullanma, kızarıklık, yangı ve kaşıntı ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Türkiye'de 2014 yılı resmi rakamlarına göre yaklaşık 540 bin kişi sedef hastalığı tanısıyla tedavi görmektedir.  Ne yazık ki hastalığın kesin bir tedavisi yoktur, son yıllarda bilim ve tekniğin artmasına bağlı olarak hastalığa yönelik daha nitelikli çalışmalar yapılmış olsa da uygulanan yöntemler şimdilik hastalığın seyrini kontrol etmek, hastalığı baskılamak ve yaşam kalitesini biraz daha arttırmaya yöneliktir. 

  Geçtiğimiz yılın içinde düzenlenen Avrupa Dermotoloji Kongresine katılan GATA Öğretim Üyesi uzman dermatolog Doç.Dr. Erol Koç'a göre,  Dna teknolojisiyle üretilen ve şu an çalışmaları süren yeni nesil ilaçlar  sedef hastalığını tamamen bitirme yönünde umut vaad ediyor. Doç. Dr. Koç gönüllüler üzerinde yapılan araştırmalarda Dna teknolojisiyle üretilen yeni nesil ilaçlar ile ilk 3 haftada hastaların yüzde 65'inde Sedef hastalığının kontrol altına alındığını, 12. haftada ise sedef hastalarının yüzde 50'sinde hastalığın tamamen yok edildiğini ve çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

  Şu an uygulanmakta olan tedavi yöntemleri ise, hastanın yaşı, hastalığın ortaya çıktığı bölge, hastalığın hangi dönemlerde daha şiddetli bir hal aldığı, hastanın geçmişte kullanmış olduğu ilaçlar ve gördüğü tedavilere göre farklılaşmaktadır. Hafif seyir eden vakalarda harici ilaçlar, bitkisel yöntemler, diyet programları uygulana biliyorken, ağır vakalarda fototerapi, lazerli tedaviler, enjeksiyon ve sistemik tedavi yöntemlerine başvuruluyor. Sedef tedavisinde amaç en az yan etkiyle en iyi iyileşmeyi sağlamak ve bu iyilik halini uzun süre sürdürmeye yardımcı olmaktır. Bu yüzden doktorla iyi iletişim kurmak, hastalığın seyri konusunda günlük tutmak ve en önemlisi iyileşmeye yönelik motivasyonu yüksek tutarak kendine inanmak tedavinin daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. 
  Sedef Hastalığı İlaçları
  Sedef hastalığının hafif seyrettiği durumlarda kullanılan ilaçlar; 

  Sedef hastalığında ilk yapılması gereken ciltteki kurulukla mücadele etmektir. Bu yüzden nemlendirici kremler, cildi kurutmayan sabunlar tercih edilmelidir. Doktorunuzun önereceği Ozon yağı, Shea yağı, Omega 3 gibi yağ asitlerini içeren yağlar cildin nemi tutmasına yardımcı olabilir. Yine doktorunuzun uygun gördüğü kortizon içeren kremlerle steroidler hastalığın hafif belirtilerini baskılayabilir. Fakat bu tarz ilaç kullanımlarında doktor kontrolü çok önemlidir, hatalı ilaç kullanımı sedef hastalığını tetikleyerek daha geniş alanlara yayılmasına neden olabilir ya da kortizon türevi ilaçların yan etkileri başka sıkıntılara yol açabilir. Antralin kortizon türevlerine göre daha az yan etkisi olan ama uygulandığı deride kahverengi leke bırakan bir ilaçtır. İlaç kesildikten bir süre sonra deri eski rengine döner. 
  Yüzeyde oluşan kepeklenmeyi ortadan kaldırmak için Salisik asid içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Salisik asid deriyi incelterek asıl tedavi edici ilaçların etkisini arttırır. D vitamini içeren kremler ve hapların tedavide önemi büyüktür. Doktorun uygun göreceği diyetlerde hafif seyreden sedef hastalığını baskılamakta kullanılır. 

  Sedef hastalığının ağır seyrettiği durumlarda kullanılan ilaçlar; 

  Sedef hastalığının daha şiddetli seyrettiği ve dışarıdan tedavi yöntemleri ile sonuç alınamadığı durumlarda retinoidler, siklosporin metotreksatlar kullanılabilir.  İlaçlara yanıt vermeyen bir hastalık sürecine girilmişse, Ultraviyole tedaviler (PUVA, Dar Bant UVB ya da Lazer) uygulanabilir. Yine son yıllarda sistemik tedavilere cevap vermeyen, tedaviye direnç kazanmış sedef hastalarında biyolojik ajanlar olarak adlandırılan yeni nesil tedavi yöntemleri denenmektedir. Bunlar, hayvan dokusu]]> Sedef İçin Şampuan https://www.sedef.gen.tr/sedef-icin-sampuan.html Tue, 04 Dec 2018 03:00:30 +0000 Sedef için Şampuan, Kimyasal şampuanlardan farklı olarak bitkisel ürünlerin tercih edilmesi günümüzde hayli yaygınlaşmıştır.  Bitkisel ürünlerin  tercih edilme sebebiyse kimyasal ürünlerin ciddi hasarlara yol açmasıdı Sedef için Şampuan, Kimyasal şampuanlardan farklı olarak bitkisel ürünlerin tercih edilmesi günümüzde hayli yaygınlaşmıştır.  Bitkisel ürünlerin  tercih edilme sebebiyse kimyasal ürünlerin ciddi hasarlara yol açmasıdır. Saç dökülmesine iyi gelerek  saçı besleyen, düzenli kullanıldığında saçı sıklaştırıcı özelliği olan, hücreleri canlı tutarak  parlaklık kazandıran  şifalı şampuanlardır.  Piyasada bulunan ve ciddi ilgi gören en etkili saç şampuanı Kozlap Dermaceuticals araştırmalarının neticesi sonucu Poliphindir. 

  Poliphin özellikle saç derisi canlılığını koruyan folikül problemler üzerinde etkili olan benzersiz süper antioksitanların bileşiminden oluşmaktadır.  Kısa zamanda ciddi sonuçlar vermektedir.  Bu birleşimin etkisini geliştirmek içinde Kozlap Dermaceuticals klinik etkinliğini koruyan benzersiz kimyasal maddesiz damıtma süreciyle geliştirilmiştir. Poliphin içeriğinde yüksek kaliteli yağ barındırarak saçı beslenmesini destekler ve nemlendirici özelliğiyle de birleştirir. Ayrıca saç kökünde temel amino asit tedarik eder. Poliphin bu eşsiz mekanizmasıyla saçlarda mükemmel deri canlılığı sağlayarak saçın gelişimini tetikler.  Yine saç tellerinin çapını geliştirerek saç derisini hırpalamadan temizler ve saça yumuşaklıkla birlikte güzel bir koku verir. Poliphin özellikle saç derisinde problemler ortaya çıkmadan ki ilk safhalar ile saçların dökülme saflarına kadar oldukça etkili bir üründür. 

  Poliphin saçlarda kullanıldığı ilk andan itibaren etkisini gösteren bir üründür. Direk sonuç almak saç kaybınızın şiddet ve süresine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ne kadar uzun ve şiddetli olursa olsun Poliphin saç bakım seti kullanıldığı takdirde saç derinizde ciddi bir canlılık göstererek saçın kalitesini arttıracaktır. Özellikle saç derisindeki problemleri yok ederek aşama aşama saça kalite kazandırmak amacıyla Poliphin saç bakım seti üretilmiştir. Ayrıca içeriğinde var olan güçlü antioksidan moleküller ve minerallerin birleşmesiyle de Poliphin sizlere en güçlü ve kısa zamanda saçlarınızın uzamasına yardımcı olan muhteşem bir üründür.  İçeriğinde soğuk pres yağlar barındırır. 

  Sedef İçin Şampuan

  Bitkisel polifenol özütü,mineraller ve organik gliserin de bulunmaktadır. Saç dökülmesi yönünde piyasaya sunulan birçok ürün geri dönüşü imkansız ciddi hasarlara yol açmıştır. Özellikle erkeklerde klasik "U" şekli bayanlarda ise saçların zayıflayıp incelmesine sebep olmuştur ve bu tahribatın nedeni netleşmemiştir. Poliphin farklı bir perspektifle yaklaşarak saç derisi sorunlarıyla mücadele etmektedir. Saç derisindeki genel durumu iyileştirerek saç hücreleri gelişme evresine hazırlamaktadır. Ayrıca bir çok araştırmacıların saç dökülmesindeki ana sebep olarak gördüğü hücre aralarında ki lif artışını engelleyerek saç kökünün etrafını saran kollajen dokunun katılaşmasının da önüne geçilmiş olur. Yan etkisi yoktur. Tahrişe neden olmaz.

  ]]>
  Coresatin Sedef Kremi https://www.sedef.gen.tr/coresatin-sedef-kremi.html Tue, 04 Dec 2018 22:33:22 +0000 Coresatin Sedef Kremi, Sedef hastalığının tıp dilindeki adı  psioriasis’dir. Bu hastalık dünya genelinde insanlarda %2 oranında görülmektedir. bu deri hastalığı, genetik faktörlerin rol oynadığı, stres ve üzüntü Coresatin Sedef Kremi, Sedef hastalığının tıp dilindeki adı  psioriasis’dir. Bu hastalık dünya genelinde insanlarda %2 oranında görülmektedir. bu deri hastalığı, genetik faktörlerin rol oynadığı, stres ve üzüntü ile aktif hale gelmektedir. Sedef hastalığının  dört farklı çeşidi vardır. Bunlardan en yaygın olanları ise altı kızarık üzeri tıpkı sedefi andıran beyaz pullu tabaka halinde olan ve ,diz, dirsek, sırt ile saçlı bölgelerde rastlanılmaktadır.

  Coresatin Sedef kreminin içeriğinde, Aloe Vera, Nane Yağı, Vitaminler ve Mineraller bulunmaktadır. Coresatin Nonsteroidal Krem cildin doğal bariyerini ve doğal yapısını geri kazanmasına yardımcı olmanın yanı sıra  deri bariyerini de işlevlerinin yetersiz oluşuna bağlı olarak oluşan belirtilerin giderilmesi konusunda destek cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır.
  Coresatin Sedef Kremi
  Coresatin Nonsteroidal Kortizon İçermeyen Krem’in  Kullanım Şekli

  Coresatin Nonsteroidal Krem, kişide rahatsızlık uyandıran bölgelere ve çevresine, sabah ve akşam olmak üzere iki sefer uygulanmalıdır. Coresatin Nonsteroidal Sarı Krem,  atopik dermatitli ciltler için özel olarak geliştirilmiş olan ve cildin zedelenen doku tabakasını koruyucu nitelik taşıyan bir kremdir. Ürün allantoin, aloe vera özütü, üre, mineral yağ, nane yağı, vitamin B6 ve E, pantenol gibi cilde faydası kanıtlanmış maddeler kullanılarak formülü oluşturulmuş olan bu ürün, etki gösteren özgün bileşeni sayesinde, koruyucu katmanın eski işlevini geri kazanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, kremin içeriğindeki özel formülü, ciltte görülen lezyonların üzerinde ince bir koruyucu katman oluşturarak,  nem kaybının en aza indirilmesine vesile olmaktadır. Coresatin kremin  içeriğinde  bulunan doğal yağlar,  cilt  ve cilt altındaki tabakayı tahriş edici dış etkenlere, alerjenlere ve mikroorganizmalara müsaade etmeyerek tam koruma sağlamaktadır. Ayrıca Coresatin, cilt döküntülerini ve ciltteki pullanmaları da kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

  ]]>
  Sedef https://www.sedef.gen.tr/sedef.html Wed, 05 Dec 2018 16:48:48 +0000 Sedef, her yaşta olan kişilerde belirmesi mümkün olan, kişilerde oluşumu sıklıkla meydana gelen ve belirtilerinin vücuda yansımasıyla vücutta pullanmalar oluşturan deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Sedef h Sedef, her yaşta olan kişilerde belirmesi mümkün olan, kişilerde oluşumu sıklıkla meydana gelen ve belirtilerinin vücuda yansımasıyla vücutta pullanmalar oluşturan deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Sedef hastalığı son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan cilt ve deri rahatsızlıkları arasında vücutta belli belirsiz lekeler oluşturan, vücutta kızarıklık oluşturan rahatsızlık belirtisidir. Bu rahatsızlığın kişilerde görülmesinde belli bir yaş sınırlamasına bakmaksızın oluşur fakat genellikle küçük çocuklara nazaran genç kişilerde oluşum göstermesi daha belirgin olmaktadır. Sedef hastalığı belirtileri bu nedenle bünyeye değişim göstermektedir yani her bünye sedef rahatsızlığı oluşturduğunda aynı belirtisi gösterecek diye bir şey söz konusu olamaz. Elbette bu rahatsızlığın belirmesinde genel olarak kızarıklık oluşumu gerçekleşir, kaşıntı oluşur, sedef rahatsızlığının belirti gösterdiği yerde yanma olabilir ve bütün bu belirtilerin görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bazı hastalarda kaşınma olur bazı hastalarda kaşınma yerine aşırı derecede yanma olur.

  Sedef rahatsızlığının belirmesinde deride pullanma oluşumuna bağlı olarak döküntüler meydana gelir, döküntü oluşan bölgede ise kızarıklığın kalması bir müddet daha devam eder. Kızarıklık rahatsızlığın komple vücuttan giderilmesi ile son bulacaktır. Sedef hastalığı belirmesinde genellikle mevsim geçişleri etkili olmaktadır. Mevsim geçişlerine bağlı olarak kişilerin bünyelerinin alışık olmadığı belirtiler oluşur. Mevsim geçişlerinin yanı sıra yaz aylarında kişilerin tatildeyken serinlemek amacıyla havuza, denize girmeleriyle sedef rahatsızlığının görüldüğü bir kişininde o havuzu kullanmasıyla sedef rahatsızlığı kişilere bulaşıcı olarak geçecektir. Sedef hastalığının kişilere bulaşmasında bilinmesi gereken husus topluma açık alanlarda kullanılmakta olan havuzların ve buna benzer alanların kullanılmasında dikkatli olunması gerekmektedir. 

  Sedef
  Sedef hastalığının saptanabilmesi için vücutta bir takım kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın belirlenmesinde tanı ve teşhis oldukça önemlidir. Uzman doktorlar tarafından kişilerde sedef rahatsızlığının oluşması, bütün vücuda yayılması neden dolayı kaynaklandığının belirlenmesi gerekmektedir. Sedef rahatsızlığı belirmesinde mevsimsel olarak yada kişilerin bağışıklık sistemine bağlı olarak belirti gösterdiği bilinmektedir. Sedef belirtilerinin giderilmesi için genel olarak bitkisel ilaçlar kullanılmakta ve uzman doktorlar da sedef belirtilerinin giderilmesi için bitkisel karışımların kullanımını önermektedir. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.
  ]]> Sedef Hastalığı Kesin Çözüm https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-kesin-cozum.html Wed, 05 Dec 2018 17:08:59 +0000 Sedef Hastalığı Kesin Çözüm; Sedef hastalığı kesin çözüm, hakkında bir çok araştırmalar ve incelemeler yapılmaktadır. Sedef hastalığı neden kaynaklandığı bilinmediğinden, hastalığının kesin bir tedavisi gerçekl Sedef Hastalığı Kesin Çözüm; Sedef hastalığı kesin çözüm, hakkında bir çok araştırmalar ve incelemeler yapılmaktadır. Sedef hastalığı neden kaynaklandığı bilinmediğinden, hastalığının kesin bir tedavisi gerçekleşmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu hazırlanan ilaçlar ile kalıcı olmasada uzun süreli sedef hastalığının önü alınmış olur. Ve kontrol altına alarak oluşan çirkin görüntüleri minumum seviyeye çekebilirirz. Unutmamalııdır ki sedef hastalığı genellikle ömür boyu süren ve kiminde ara ara kiminde ise sıklıkla yaralar meydana gelir. Burada önemli olan bu çıkan yaraları gidermek ve tekrardan çıkmaması için tedavi edilmektir. Yani sedef hastalğı kesin çözüm ile sedef hastalarının yaraları giderilebilir. Fakat sonrasında tekrardan tekrarlanıp tekrarlanması kestirilemez.

  Tedavi sırasında en büyük payda hastaya düşmektedir. Sedef hastalığından dolayı çoğalan yaraların artmasına en çok sebeb olan etki strestir. Hasta mümkün olduğu sürece stresden uzak durmalıdır. Bunun yanında sedef hastalığına kesin çözüm isteyen hastaların bol bol güneş alması yani D vitamini alması gerekmektedir. Sedef hastalığının en önemli doğal tedavisi güneştir. Bunlar sedef hastalığının kişisel tedavileridir. Bunlar uygulandığı takdirde farkı görecek olacaksınız. Bunların yanında sedef hastalığı kesin çözüm istiyorsanız mutlaka tıbbi tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Sedef hastalığının tıbbi tedavisinde hastanın durumuna göre periyodik tedavi sürecini en iyi şekilde değerllendirmelidir. Ve sedef hastaları doktor kontrolünde uygulanan tedavileri ihmal etmemelidir.

  Sedef Hastalığı Kesin Çözüm

  Sedef hastalığı kesin çözüm tedavisinde tıbbı tedavisinin sürecini kısaca sıralayacak olursak; öncelikle ilk olarak krem ve merhemler verilir. Sonrasında oluşan yaralar kontrol altına alınmadığı takdirde lazer yöntemiyle yaralar yakılmaya çalışılır. Tekrardan yaralar çoğalıyorsa hap tedavisi gerçekleştirilir. Bundan da sonuç alınmadığı takdirde sedef hastalığı kesin çözüm için ve çoğu sedef hastalarında oldukça başarılı sonuç alınan iğne tedavisi gerçekleşir. Bu periyodik tedavi sırasında malum herkes gibi sizinde takıldığınız konu neden ilk olarak sedef hastalığı kesin çözüm için ilk olarak iğne tedavisinden başlanmadığıdır. Sedef hastalığı kesin çözümü için hastaların bu yaralardan yalnızca yaralardan kurtulur. Ama bu yaraların tekararlanmayacağını hiç bir hekim söyleyemez. Yalnızca tekrarlanmama süresi uzatılabilir. Yaralar kontrol altına alınarak büyümeden giderilmesi amaçlanır. Bu periyodik tedavi sırasında en çok yan etkisi olan tedavi ise iğne tedavisidir. iğne tedavisine en son geçilmesinin nedeni de budur sedef hastalığın kesin çözümünde amaç yaraları uzun süre kontrol altına almak ve tekrarlanmamasını uzun bir süreye kadar sağlamaktır. iğne tedavisininde ciddi yan etkileri olduğunu göz önüne aldığımızda en son tedavi olarak kullanılmasının mantığını anlamış oluruz.

  Sedef hastalığı kesin çözüm, tıbbi tedavisinin yanında besin yardımıyla da tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Sedef hastalarına iyi gelen bazı besinler mevcuttur. Bunları kısaca sıralayacak olursak; sarımsak, soğan, kuru baklagiller, bal, kuru üzüm, defne tohumu, hatmi çiçeği, hardal ve turunçgiller gibi besinleri kullanarak sedef hastalığı kesin çözüm tedavi sürecine besinler ile katkıda bulunabilirsiniz. 

  ]]>
  Çocuklarda Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/cocuklarda-sedef-hastaligi.html Thu, 06 Dec 2018 11:44:37 +0000 Çocuklarda sedef hastalığı, çocuklarda erkeklere oranla kız çocuklarında sedef hastalığı daha fazla görülmektedir. Ailede sedef hastalığı bulunuyorsa, sedef hastalığı daha erken yaşlarda etkili olmaya başlar. Çocuklarda sedef hastalığı, çocuklarda erkeklere oranla kız çocuklarında sedef hastalığı daha fazla görülmektedir. Ailede sedef hastalığı bulunuyorsa, sedef hastalığı daha erken yaşlarda etkili olmaya başlar. Bu şekilde çocuklarda erken yaşlarda görülen rahatsızlık klinik olarak kötü prognoza sahip olmaktadır. Çocuklarda en fazla plak tipte sedef görülür. En fazla görüldüğü yerler arasında saçlı deri yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerde sedef hastalığı genellikle bez bölgesinde etkili olmaya başlar. Dışkı ve üre yeni doğanda sedefi tetikleyici bir etkendir. Ayrıca üst solunum yolları enfeksiyonu da çocuklarda sedefin başlamasına neden olabilir. Çocukların daha fazla travmaya maruz kalması nedeniyle, oluşan yaraların koparılmamasına, aşırı güneş ışığına maruz bırakılmamalarına dikkat edilmelidir.

  Çocuklarda sedef hastalığında nelere dikkat edilmelidir

  Sedef el ve ayak tabanlarına yerleştiyse, buralarda simetrik kızarıklık, kabuklu kaşıntılı lezyonlar oluşur. Diğer alanlardaki sedef daha hafif belirtiler gösterebilir. Genellikle el hareketlerini kısıtlayıcı etkiler ortaya çıkabilir.

  Tırnaklara yerleşen lezyonlarda kalınlaşma, sarı lekeler, boşalma olabilir. Vücudun diğer alanları da sedef açısından incelenmelidir. Tırnakları tutan sedef sonradan sedef romatizmasını başlatabilir.

  Saçlı derideki lezyonlarda kaşıntılı kabuklanmalar olur. Bu genellikle egzamayla karıştırıldığından, tedavide gecikilebilir. Vücudun diğer alanları da kontrol edilmelidir. Sedefin başka cilt sorunlarından ayrılması açısından keskin sınırlı, kırmızı zemine yerleşen pullanma, kabuklanma olması, ailede sedef öyküsünün olması önemli unsurlardır.

  Çocuklar güneşte bırakılmamalıdır

  Çocuklarda Sedef Hastalığı

  En fazla plak tipi sedef görülen çocukluk döneminde çocukların güneşte bırakılmaması tavsiye edilir. Ciltte oluşan sedef lezyonlarını koparmamaları sağlanmalıdır.

  Çocuklarda sedef hastalığında beslenmenin yeri

  Sedef hastalığının oluşması beslenmeyle ilgili değildir. Buna rağmen yağlı besinler, kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli, beyaz et tüketilmelidir. Bu konuda aileler çocukların beslenmesini düzenlemelidir.

  Sedefi bulaşıcı bir hastalık olmaması nedeniyle, ortak eşyaların kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Bu yüzden çocukların tedirgin edilmemesi gerekir.

  Bazen eklemleri turan sedef hastalığı çocukları etkileyebilir. Ağır seyreden bu durum sedef romatizması olarak tanımlanır. % 5-8 oranında hastaları etkiler. Bu konuda dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Çocuklarda sedefin erken aşamada teşhis edilerek, bir an önce tedaviye başlanmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Sedef Hastalığı Kürü https://www.sedef.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sedef-hastaligi-kuru.html Thu, 06 Dec 2018 18:59:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü, sedef hastalığı çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Bunda en fazla etkili olanın stres olduğu düşünülmektedir. Kişilerin yaşam kal İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü, sedef hastalığı çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Bunda en fazla etkili olanın stres olduğu düşünülmektedir. Kişilerin yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen sedef hastalığında İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kürden yararlanabilirsiniz. Öncelikle doğru beslenmenin, sakin ve huzurlu bir yaşamın tedaviyi destekleyeceğini belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sedef hastalığını tetikleyecek etkenlerden uzak kalınmasını tavsiye etmektedir.

  İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü (Kaşıntı için)

  Sedef hastalarının en önemli yakınması ciltteki lezyonlarda oluşan kaşıntıdır. Bu kür sayesinde kaşıntılara karşı etkili bir tedavi uygulanmış olacak. Bunun için kullanılacak malzeme sadece çekirdekli siyah kuru üzümdür.

  Çekirdekli siyah kuru üzümlerden 10-15 adet havanda iyice dövülmesi gerekir. Bu üzümlerin çekirdekleri çatlayıncaya kadar yapılmalıdır. Hastalar günde 2 defa bu kürü tüketebilir. Sedef hastalarında oluşan kaşıntı bu sayede önemli oranda iyileşme gösterecektir.

  Şeker hastası olan sedef hastalarının bu kürü uygulamaları kan şekeri bakımından sakıncalı olabilir. Bu hastalar için tavsiye sadece siyah üzümüm çekirdeğini kullanmaları yönündedir. 20-25 adet siyah üzüm çekirdeğini havanda ezerek, şeker hastaları da bu kürü uygulayabilir.

  İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü (İyileşme için)

  İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığına iyi gelecek öneriler arasında çörek otlu kürü ve lavanta çayını önermektedir. Bu kürlerin yapılması ise;

  Çörek otlu kür: Havanda 3 çay kaşığı çörek otunu iyice ezin. Bunun  1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırarak, sabah ve akşam tüketin. Devamlı olarak uygulandığı takdirde sedef hastalarındaki olumlu etkisi en kısa sürede görülecektir.

  Lavanta çayı: 1 su bardağı suyun içinde 1 tatlı kaşığı lavantayı 10 dakika kadar kaynatın. Bunu akşam yatmadan önce içebilirsiniz. Hem sedef hastalığını iyi eden etkisi, hem de rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak bir çaydır. Bunu 1 ay süreyle içtikten sonra, 1 ay süreyle karabaş otu ile hazırladığınız çayı tüketmelisiniz.

  İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı kürü sayesinde hem kaşıntılardan hem hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bu bitkisel kürler uygulanırken hastaların greyfurt suyu, portakal suyu, sarımsak, turşu, acı baharatlar, domates gibi sedefi tetikleyecek besinlerden uzak kalması, stresli ortamlardan kaçınması tavsiye edilir.

  ]]>
  Sedef Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligina-iyi-gelen-yiyecekler.html Fri, 07 Dec 2018 01:56:23 +0000 Sedef hastalığına iyi gelen yiyecekler, sedef hastalığı kronik bir ilerleme gösteren, ciltte kuru, kırmızı, iltihaplı da olabilen lekelerle, pullanmayla, kaşıntılı lezyonlarla yaşanan bir rahatsızlıktır. Normal Sedef hastalığına iyi gelen yiyecekler, sedef hastalığı kronik bir ilerleme gösteren, ciltte kuru, kırmızı, iltihaplı da olabilen lekelerle, pullanmayla, kaşıntılı lezyonlarla yaşanan bir rahatsızlıktır. Normal olarak cilt hücreleri 1 ay gibi bir sürede kendini yeniler. Sedef hastalığında cilt hücrelerinin yenilenme hızı arttığından, ciltte yamalar ortaya çıkar. En fazla sırtın alt bölgesinde, kafa derisinde, dizlerde, dirseklerde, eklemlerde etkili olan hastalık genellikle kalıtsal etkenlerden kaynaklanır. Sedef hastalığına iyi gelen yiyecekler sayesinde ciltteki lezyonların daha iyi ilerlemesi sağlanabilir. Bu tedaviye de katkı sağlar. Besinler gerek tüketilerek, gerekse cilde harici olarak uygulanarak yararlı etkiler gösterirler.

  Sedef hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir

  Acı mısır baklası sedefe iyi gelen besinler arasındadır. Bunu kaynatarak sedef nedeniyle oluşan lezyonların üzerinde 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra lezyonları ılık suyla yıkayabilirsiniz.

  Mandalina, portakal gibi narenciye meyvelerinin kabuklarını yakarak kül şekline getirin. Bu külün içine saf zeytinyağı ilave ederek, merhem şekline getirin. Bunu sedef lezyonlarının üzerine sürün. Bu uygulamayı günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

  Yine sarımsağı yakıp kül şekline getirin. Bunun içine biraz bal ilave ederek merhem gibi yapın. Bunu sedef lekelerinin üzerine sürün.

  Defne tohumu ve sirkeyi birbirine karıştırarak, sedefli alanlara uygulayabilirsiniz. Lezyonlar etkisini yitirinceye kadar uygulayabilirsiniz.

  Aloe vera yaprağını ya da aloe vera yağını sedef hastaları sıkça uygulayabilir. Bu lezyonların nemlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

  Sedef Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

  Sedef hastalığına iyi gelen yiyecekler içinde bulunan ceviz, badem, yer fıstığı, antep fıstığı, çam fıstığı gibi kuruyemişler tüketilebilir.

  İçeriğinde çinko olan yiyecekler sedef hastalığına iyi gelir. Bu yiyeceklerin içinde kırmızı et, mantar, ıspanak, kabak çekirdeği, balık eti, peynir, süt ve süt ürünleri yer alır. Bu nedenle çinko içeren besinlerin bolca tüketilmesini tavsiye ederiz.

  Sedef hastalarındaki lekelerin kısa sürede iyileşmesi için, deniz tuzu çok yararlı etkiler yapar. Özellikle iltihaplı yaraların daha hızlı iyileşmesine faydalı olur.

  ]]>
  Yüzde Sedef Hastalığı https://www.sedef.gen.tr/yuzde-sedef-hastaligi.html Fri, 07 Dec 2018 15:50:54 +0000 Yüzde sedef hastalığı, genellikle ailesel yatkınlık bulunan kişilerde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Her yaşta etkili olsa da, genellikle 50-60 yaşlarındaki kişileri etkiler. Yüzde sedef hastalığı, genellikle ailesel yatkınlık bulunan kişilerde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Her yaşta etkili olsa da, genellikle 50-60 yaşlarındaki kişileri etkiler. Vücutta en pek çok bölgede etkili olan rahatsızlık, keskin sınırları olan kırmızı renkte üzeri kabuklanan lezyonlarla ortaya çıkar. Yüzde sedef hastalığı en fazla etkili olan türdür. Bununla birlikte tırnaklarda, diz ve dirsekte, saç derisinde, ellerde ve ayaklarda da yaygın şekilde görülür. Sedef hastalığı sadece cildi değil, eklemleri de etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Özellikle erken yaşta etkili olduğunda, eklemler, kal ve damar sistemi, obezite, şeker hastalığı gibi olumsuz etkileri de görülmektedir.

  Yüzde sedef hastalığı etkileri yaşam boyu görülmektedir. Ancak alınacak bazı önlemler ve tedavi yolları sayesinde kontrol altında tutulabilir, etkisi azaltılabilir. Toplumda görülme sıklığı % 2-3 kadardır. Bu hastaların üçte birinde ailesel yatkınlık olduğu belirlenmiştir. Bu rahatsızlıkla başa çıkabilmek için, yaşam kalitesini yükseltmek için, sedef hastalığının yakından tanınması ve bununla yaşamayı öğrenmek gerekir.

  Yüzde sedef hastalığını tetikleyen faktörler

  Hastalığı özellikle enfeksiyonlar, alkol ve sigara kullanma alışkanlığı, obezite gibi beslenme alışkanlıkları, stresin etkisinde olma, güneş ışınları, travma gibi etkenler tetikleyebilmektedir. Çocukları nadir olarak etkiler. Çocuklarda görüldüğünde daha ince ve hafif kabuklu lezyonlar ortaya çıkmakta, bunlar daha fazla kaşıntılı olmaktadır. Özellikle küçük bebeklerde bez bölgesinde, koltuk altında etkili olur. Yüzde sedef hastalığı yanında bazı ek sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastaların gözlenmesi ve yaşam tarzı bakımından eğitim verilmesi tavsiye edilir.

  Yüzde Sedef Hastalığı

  Yüzde sedef hastalığı bulaşıcı olur mu

  Bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Yüzde çıkan lezyonlar hastada bile başka bölgeye bulaşmaz. Ortak eşyaların kullanımında sorun çıkmaz. Ancak hastalarda sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden iş kaybı olabilir, sosyal izolasyon sorunu yaşanabilir.

  Yüzde sedef hastalığı tanısı ve tedavisi nasıl yapılır

  Hastalığın tanınması ve tetikleyici etkenlerden uzak kalınması oldukça önemlidir. Erken teşhis edildiğinde yüzdeki lezyonlar henüz az miktarda olduğundan daha kolay kontrol edilebilir. Ciltteki lezyonlar % 10 dan daha fazla olursa, tedavide fototerapi ya da sistemik tedavi uygulanması gerekir. Tedavide sadece kremlerin kullanılması halinde, sedef hastalığının kontrol altında tutulması hem zor olur, hem de buna eşlik edebilecek başka hastalıkların oluşması önlenemez. Günümüzde hala nedene yönelik bir tedavi bulunmasa da, uygulanan yöntemler sayesinde yüzdeki lezyonların iz bırakmadan tedavisi sağlanmaktadır. Ancak tekrarlayan özelliği bulunduğundan, lezyonlar tetikleyici etkenler nedeniyle yeniden ortaya çıkmaktadır. Tedavi uygun olduğunda, sedef hastalığı iyilik dönemleriyle seyreder. Özel bir diyet uygulanması gerekmese de, sağlıklı beslenmek önemlidir. Hastaların kilo sorunu yaşamaması gerekir.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Balıklı Göl https://www.sedef.gen.tr/sedef-hastaligi-balikli-gol.html Sat, 08 Dec 2018 04:39:02 +0000 Sedef hastalığı Balıklı Göl, sedef hastalığı ciltteki şiddetli lezyonlarla seyreden bir cilt hastalığıdır. Bu hastalar aynı zamanda kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona, kolesterol yüksekliğine, kansere, obezi Sedef hastalığı Balıklı Göl, sedef hastalığı ciltteki şiddetli lezyonlarla seyreden bir cilt hastalığıdır. Bu hastalar aynı zamanda kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona, kolesterol yüksekliğine, kansere, obeziteye daha yatkın bir hasta grubudur. Tam olarak sebebi belirlenemese de, altta yatan genetik yatkınlığın hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Bu hastalık kişileri yaşam boyu etkisi altına almaktadır. Bu nedenle sedef hastalığı alınan bazı önlemlerle kontrol altında tutulmaktadır. Günümüzde kaplıcaların, şifalı suların çeşitli hastalıklara iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Sivas'ta bulunan Balıklı Göl ise sedef hastaları açısından bir umut ışığı olarak görülür. Cinsiyet ve yaş ayırt etmeden herkesi etkileyebilen sedef hastalığı yüzde, ellerde ve ayaklarda, saç derisinde, dizlerde, dirseklerde daha yaygın şekilde görülmektedir. Bunun yanında tırnakları, eklemleri bile etkisi altına alabilir.

  Sedef hastalığına Balıklı Göl iyi gelir mi

  Kronik hastalıklara yatkın olan sedef hastaları Balıklı Göl sayesinde tedavi olmayı isterler. Hastalar için bir umut olarak görülen Balıklı Göl içindeki balıklar sedef hastalarının vücutlarında olan sedef plakalarını ısırıp kalkmalarına neden olurlar. Ancak göldeki hijyen koşullarının sağlık açısından uygun olması gerekir. Çünkü sedef hastaları zaten başka hastalıklara karşı daha yatkın bir bünyeye sahiptir. Balıkların bu şekilde ısırdıkları lezyonlarda kanama ortaya çıkmakta ve suyun içinde kan yoluyla bazı hastalıkların bulaşma riski olmaktadır. Böylece hastalıkların kişiden kişiye bulaşma riski ortaya çıkmaktadır. Balıklar bazı durumda ciltte travmaya neden olur. Bu şiddetli etkilere neden olabilir. Sedef hastalığı travmayla birlikte tetiklenen bir özelliğe sahiptir. Sedef hastalarında bile başka alanlarda lezyonların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden sedef hastalarının bu konuda daha dikkatli olması tavsiye edilir. Hastalığın tedavisinde diğer tedavi yöntemlerinin ihmal edilmemesi gerekir.

  Sedef Hastalığı Balıklı Göl

  Tıbbi açıdan sedef hastalığının tedavisi tam olarak yapılamasa da, Sivas Balıklı Göl'de bulunan balıkların cilt hastalıklarına ve sedef hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Bu yönüyle kaplıca dünya çapında ün yapmıştır. 36-37 derece olan kaplıca suyu sıcaklığı çok eski dönemlerden itibaren cilt hastalıkları bakımından tedavi edici yönüyle bilinmektedir. Sedef hastalığı Balıklı Göl içindeki özel balıklar tarafından tedavi edilir denmektedir. Bu konuda uzmanlardan gereken desteği almak mümkündür.

  ]]>