Sedef Hastalığı Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Sedef Hastalığı Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığı kürü, Sedef hastalığı bir tür deri hastalığıdır. Genel olarak deride pullanma, kızarıklık ve döküntü ile bulgu verir. Sedef hastalığının altında genetik faktörler olduğu gibi stres, bazı ilaçların yan etkisi de bu hastalığa neden olabilmektedir. Sedef hastalığının şiddeti görüldüğü bölgeye ve çeşidine göre her hastada farklılık gösterir.

Sedef hastalarının bazı gıdalardan kaçınması gerekir. Bunlardan bazıları: turşular, acı, baharatlar, domates, ceviz, portakal suyu, greyfurt suyu ve sarımsaktır. Bunları tüketen sedef hastalarının şikâyetlerinde belirgin bir şekilde artış olacaktır bu yüzden kaçınmalarında fayda vardır.

Sedef hastalığı için ilaç tedavisinin yanı sıra bazı kürler yapılabilir. Bunlar arasında çörek otlu kür üzüm kürü vardır. Ayrıca lavanta çayının da sedef hastalığına iyi geldiği bilinir.

Üzüm kürü: yaklaşık 10-15 tane siyah kuru üzüm havanda çekirdekler çatlayana kadar dövülür. Havanda dövülen bu kuru üzümleri sedef hastası olan kişiye günde iki kez verilir. Bu üzüm kürü sayesinde sedef hastalarının kaşıntıların da büyük bir oranda azalma meydana gelecektir ve gözle görülür bir iyileşme sürecine gireceklerdir.

Üzüm kürünü şeker hastalarının tüketmesi sakıncalıdır. Bu kişiler için 20-25 tane siyah kuru üzümün çekirdeği havanda iyice dövülerek kür yapılır.

Çörek otlu kür: 3 çay kaşığı çörek otu havanda iyice ezilene kadar dövülür ve bunun üzerine 1 kaşık yoğurt ilave edilir. Hazırlanan bu kürü sedef hasataları düzenli olarak sabah akşam tükettikleri taktirde faydasını göreceklerdir.

Sedef hastaları için lavanta çayı: yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı lavanta 7-8 dakika kaynatılır. Lavanta çayını sedef hastaları 1 ay boyunca her gece uyumadan önce içmelidirler. 1. Ayın sonunda ise yine aynı şekilde 1 tatlı kaşığı karabaş otu 7-8 dakika kaynatılarak 1 ay boyunca düzenli bir şekilde içilir.

Bu çayların mutlaka faydası görülecektir.

Sedef Hastalığı Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sedef Hastalığı Diyeti

Sedef Hastalığı Diyeti

Haber Bülteni