Sedef Hastalığı Tırnak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sedef Hastalığı Tırnak Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Tırnak, Tırnakta oluşan sedef hastalığı, insanlar için oldukça rahatsızlık veren bir haldir. Bu sorun meydana geldiğinde tırnak üzerinde renk değişimi ve beyazlıklar göze çarpar. Bu durumda kişinin el veya ayak tırnakları çukurlaşıp kalınlaşmaya başlar. Hatta sedef hastalığı tırnak ilerlediği vakit tırnak üzerinde pullu oluşumlar meydana gelir. Sedef hastalığı tırnakta oluşmasının birçok farklı sebebi vardır. Ancak hastalık olan kişilerin geneline bakıldığı zaman, bu sorunun enfeksiyonlar ve bakteri nedeni ile meydana geldiği anlaşılmaktadır. Hastalarda tırnak sedefinin oluşması bazı zamanda kişinin yaşam şekline bağlı olarak değiştiği görülür. Bu durumlarda kişinin hayatında hijyen kurallarına uyup, uymadığına bakılır. Kişinin yaşam tarzında temizliğin önemi varsa o zaman sorun, daha çok başka sorunlara bağlı olarak gelişmiş olabilir. Şayet kişi hijyen kurallarına önem vermiyorsa böyle bir durumda bakterilerin tırnakla et kısımlarında birikmesi halinde meydana gelmesi ihtimali yüksektir. Tırnak sedefi insanlarda, en fazla tırnak temizliğinin yanlış veya eksik yapılması nedeniyle oluşur. Bu durum, bilhassa çocuklarda mesele haline gelir. Zira çocuklardaki hijyen, yetişkin insanlara göre daha azdır. Bu hastalık tırnaklar üzerinde yayılan bir etki gösterebilir. Bundan dolayı, tırnak sedefinin geciktirilmemesi ve erken tedavi edilmesi şarttır. Ayrıca sedef hastalığı tırnak bulaşıcı değildir. Bu sebeple hastalığı taşıyan kişilerden kaçmaya ya da uzak kalmaya gerek yoktur.

Sedef Hastalığı Neden Tırnakta Olur? Sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde oluştuğu gibi tırnaklarda da oluşur. Sedef hastalığında en büyük etken kişilerin hijyen eksikliğidir. Bundan dolayı hijyen şartlarına çok dikkat edilmelidir.

Sedef hastalığı tırnakta oluşmasının bir nedeni de kişilerin çalıştıkları işle alakalı olabilir. Özellikle ellerin veya ayakların büyük zarar gördüğü işler, tırnak hastalıklarına sebep olan en önemli faktörlerden biridir.

Vitamin eksikliği de sedef hastalığına sebep olur. Özellikle D vitamini eksikliği olan insanların tırnağında sedef hastalığı görülme riski daha fazladır. Son olarak, vücudunda şeker hastalığı olan özellikle yüksek şeker oranı olan insanların, vücutlarda sedef hastalığı görülme ihtimali çok yüksektir.

Sedef Hastalığının Tırnaktaki Belirtileri: Tırnağında bu hastalığı taşıyan insanlarda, sedef hastalığının en büyük belirtisi tırnak üzerinde oluşan kızarıklıktır. Bu bazen kişinin parmak uçlarında da tesirini gösterebilir. Oluşan bu kızarıklık sorunları kısmi kabarıklıklara neden olabilir. Ayrıca bazı insanlarda sedef hastalığı, hafif ağrılara da sebep olmaktadır. Bu ağrılar tırnak üzerinde yalnızca dokunmalar esnasında hissedilir.

Sedef Hastalığı Tırnak Tedavisi: Tırnağında sedef hastalığı olan insanlar için yapılan tedavi, direkt olarak bu hastalığa sebep olan virüsleri uzaklaştırmaktır. Şayet mesele kişinin tırnağında bulunan enfeksiyonlardan kaynaklıysa, bunun için kişiye antibiyotik önerilir. Ayrıca kişide kullanılan diğer ilaçlar ve kan yoluyla sedef hastalığına sebep olan enfeksiyonlar yok edilmeye kaldırılmaya çalışılır. Sedef hastalığıtırnağında olanlar için ayrıca krem tedavileri uygulanır. Bilhassa nemlendirici ve losyon kullanımıyla, bu hastalığın gücü çok azaltılır. Tırnakta meydana gelen, sedef hastalığı iyileştikten sonra bu bölgelerde yine de izler, kalabilir. Bu kalan izler için de yapılacak iş, lazer tedavisidir. Sedef hastalığı için, bazı kişilerde yoğun bir vitamin kullanımı gerekebilir. Bunun için başvurulan doktor gereken önerileri size verir.

Sedef Hastalığı Tırnak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ellerde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Diyeti

Sedef Hastalığı Diyeti

Güncel

Sedef Hastalığı Beslenme

Sedef Hastalığı Beslenme