Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir, Sedef hastalığı çok yaygın bir hastalıktır. Henüz tam bir tedavisi olmayan cilt hastalığına bazı bitkiler iyi gelmektedir. Sedef hastalığı olan kişide, deride kabuklanma, deri de yanma ve kaşıntı gibi durumlar görülür. Sedef hastalığı kronik, bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bazen bu hastalıktaki belirtiler ortadan kaybolsa da zaman zaman tekrar belirti göstermeye başlamaktadır. Sedef hastalığı genellikle, dizde, belde, dirseklerde ve saç bölgesinde çok sık görülmektedir. Sedef hastalığında kremler, ışın tedavisi, iğne gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunun dışında kişilerin reçetesi arasında sedef hastalığına iyi gelen bitkilerde tüketilmektedir. Bunun için ilk olarak doktor muayenesinden geçilmeli ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Her hasta için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler

Aloe Vera, kaktüsle akraba olan bir bitki türüdür. Bu bitkiden bir jel elde edilir ve günlük bu jel 3 kez sedef hastalığı olan bölgeye sürülür. Ağızdan alınan aloe vera tabletleri sedef hastalığını ortadan kaldırmaz, hatta bir tehlikeye yol açabilmektedir.

Kapsaisin, biberlerin içinde biberlerin acı olmasını sağlayan bir maddedir. Bu madde birçok ağrı kesicilerin, kremlerin içerisinde bulunmaktadır. Cayenne biberi ile zeytinyağı karışımı cilde sürüldüğünde ağrıyı ve kaşıntıyı bir süreliğine ortadan kaldırmaktadır.

Elma sirkesi, dezenfektan olarak kullanılan bir maddedir. Sedef hastalarının kaşıntısını ortadan kaldırmak için elma sirkesi kullanılmaktadır. Yanma şikâyeti, kaşıntı şikâyetlerini azaltmaktadır. Eğer ciltte açık yara varsa sirke kullanılmamalıdır. Sirke ara olan deriyi tahriş edebilmektedir.

Zerdeçal, Hemen hemen her sağlık sorunu için zerdeçal çok tüketilen bir bitkidir. İyi bir antioksidandır. İltihap giderici özelliği vardır. Yemeklere katıldığında ya da tablet olarak tüketildiğinde sedef hastalığına iyi gelmektedir.

Deve dikeni, sedef hastalığına iyi gelir ve pullamayı önler. Kronik bir hastalığı olmayan kişi, devamlı kullandığı bir ilacı olmayan kişi doktor tavsiyesi ile bu bitkiyi tüketebilmektedir.

Zeytinyağı, sedef hastalığı olan bölgeye zeytinyağı sürüldüğü zaman kuruluk ve kaşıntı ortadan kalkar ve kişiyi rahatlatır. Kabuklardan kurtulmak için zeytinyağı ile cilde masaj yapılabilir.

Sedef hastalığına ne iyi gelir?
  • Omega 3 içeren balıklar haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Uskumru, somon balığı, ton balığı, alabalık, sardalye, çiroz gibi.
  • Yemeklerde acı biber, biberiye ve zerdeçal kullanılmalıdır.
  • Kara buğday, darı, kinoa, esmer pirinç gibi gulutensiz besinler tüketilmelidir.
  • Sıcak su yerine ılık su ile duş alınmalıdır. Duş ve banyo sonrası nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Güneş banyosu sedef hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kırmızı et ve yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Çikolata, soya ve küçük taneli meyveler tüketilmelidir.
  • Boya ve parfüm gibi maddeler cilde uygulanmamalı ve kullanılmamalıdır.

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sedef Hastalığı Sülük Tedavisi

Sedef Hastalığı Sülük Tedavisi

Güncel

Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavisi