Ayakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta sedef hastalığı, gümüş rengine benzeyen pullarla kaplı olan kırmızı lekeler halinde çıkan bir deri hastalığıdır. Kaşıntı yapmaz ancak görüntüsü itibariyle hastayı rahatsız edebilir. Ayakta çıkan sedef kalp hastalarında, şeker hastalarında ve obezite olanlarda daha sık rastlanır. İlk başta bir cilt lekesi gibi gözükse de zamanla tüm vücuda yayılabilir. 3-4 cm'den 30-40 cm'ye kadar büyüyebilmektedir. Ancak organları etkileyen bir durum söz konusu değildir. Sadece bir deri hastalığıdır ve deride gözükür. Çocuklarda ender gözükmesinin yanı sıra genellikle yetişkinlerde gözükür.

Ayakta çıkan sedef sıklıkla strese bağı olarak çıkmaktadır. Stres gibi sonradan gelen etkiler haricinde genetik olarak da rastlanmaktadır. Ailede bu hastalığa yakalananların olması ileride sizlerin de yakalanacağınıza işaret eder.

Ayaktaki sedef hastalığı sıklıkla ayak tabanında görülür. Kabarcıklar oluşturur. Bu sebepten dolayı da yürümeyi zorlaştırır. Normal derecede oluşan kabarcıklarda hasta acı hissetmez ve krem ya da solüsyon kullanarak sedefin yayılmasına engel olunabilir.

Ayakta sedef hastalığını geçirmek için uygulanacak yöntemler
  • Topikal tedavi
  • Topikal kortikosteroidler
  • Sistemik tedavi
  • Katranlar
Bunlar hastalığın tedavi yöntemleridir ancak bu tedaviler esnasında hastanın aynı zamanda psikiyatristler tarafından da yardım alması gerekmektedir. Hastalığın tekrarlamaması açısından bu önlem oldukça önemlidir.

Ayakta Sedef Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sedef Hastalığı İbrahim Saraçoğlu

Sedef Hastalığı İbrahim Saraçoğlu

Güncel

Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü

Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü