Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sedef hastalığı, ciddi ve kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Bu hastalığın tedavisi oldukça zordur ve genellikle tam olarak iyileşmiş gibi görünse de tekrar ortaya çıkma eğilimindedir. Beyaz renkli kepeklenme ve döküntüler ile kendini gösteren sedef hastalığı, özellikle dirsekler ve saçlı deride kaşıntılı ve tekrarlayan bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu hastalık, vücut savunma mekanizmasındaki bir bozukluk nedeniyle deri yenilenme sürecinin neredeyse yedi kat hızlanması sonucu ortaya çıkar. Kalıtsal yatkınlık da sedef hastalığında önemli bir rol oynar. Ancak, sedef hastalığı kesinlikle insandan insana bulaşmaz. Stres ve sıkıntı, bu hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerdir. Geçirilen enfeksiyonlar, ağır hastalıklar, diş çürükleri, kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen ameliyatlar, deriyi zedeleyen yanık ve travmalar gibi nedenler de sedef hastalığını tetikleyebilir. Sedef hastalığının çaresi yok diye düşünmek ve bu hastalığı geçiştirmek yanlıştır. Doğal ve bitkisel yöntemlerle sedef hastalığına çare bulmak mümkündür.

Sedef Hastalığına Kırmızı Pancar İyi Gelir mi?

Sağlık açısından çok fazla faydası olan kırmızı pancarın, sedef hastalığına iyi geldiği ve olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Şifalı bitkiler ile ilgilenen uzmanlar, sedef hastalığı tedavisinin kırmızı pancar ile mümkün olduğunu belirtiyorlar. Kırmızı pancar, içerdiği A, B, C, P vitaminleri ve fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve potasyum mineralleri ile cilt ve deri hastalıkları için son derece etkili bir besindir. Ayrıca, vücuttaki kaşıntıların önlenmesi için inanılmaz faydalıdır. Kırmızı pancar tam bir karaciğer dostudur. Sedef hastalıklarında yanlış bilinen bir gerçek şudur ki, sedef hastalığı bir karaciğer hastalığı değildir. Bazı yiyecekler karaciğeri son derece yorarak sedef hastalığını tetiklemekte ve hastalığın artmasına neden olmaktadır. Oysa kırmızı pancar, karaciğerin düzenli ve sistemli çalışmasını sağlayarak sedef hastalığının nüksetmesini önler, kaşıntıları azaltır ve deride rahatlama meydana getirir.

Sedef Hastalığı İçin Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmelidir?

Kırmızı pancarın sedef hastalığına olan faydalarından yararlanmak için doğru şekilde tüketilmesi önemlidir. İşte kırmızı pancarın nasıl hazırlanıp tüketileceğine dair adımlar:
  • 1-2 adet orta boy kırmızı pancar bir akşam önceden sirke ilave edilmiş su ile bekletilir. Böylece kırmızı pancarın üzerinde bulunan kalıntı ve kirler arınacaktır.
  • Ertesi gün kırmızı pancarlar doğranarak 1 litre kadar kaynatılmış suda 4-5 dakika kaynatılır.
  • Ocağın altı kapatıldıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar iyice demlenmesi beklenir.
  • Kırmızı pancar suyu süzülerek cam bir kavanoza alınır.

Sedef hastalığı için kırmızı pancar suyu günde 3 defa olmak üzere, özellikle bir bardağı sabahları aç karnına, 3 hafta boyunca tüketilmelidir. Kırmızı pancar suyu her gün mutlaka taze olarak hazırlanmalıdır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Kırmızı pancarın yanı sıra, sedef hastalığına iyi gelebilecek diğer doğal yöntemler ve besinler de bulunmaktadır. İşte bazı öneriler:
  • Aloe vera jeli, ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkları azaltabilir.
  • Balık yağı, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olup, cilt sağlığını destekler.
  • Zerdeçal, anti-enflamatuar özellikleri ile bilinir ve sedef hastalığının belirtilerini hafifletebilir.
  • Probiyotikler, bağırsak sağlığını destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Sedef hastalığı ile mücadelede doğal yöntemlerin yanı sıra, doktorunuzun önerilerini de dikkate almanız önemlidir. Her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için, tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, herhangi bir doğal tedavi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Sedef Hastalığı Kırmızı Pancar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sedef Hastalığı Diyeti

Sedef Hastalığı Diyeti