Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı, bu hastalık hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik olan bir tür deri hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre toplumda her yüz kişiden ikisinde Sedef hastalığı görülmektedir. Bu hastalığın kendisini gösterme belirtisi sıklıkla deri de kırmızı üzerinde gri ya da beyazımsı pullar bulunduran bir şekilde ortaya çıkar. Sedef hastalığının oluşum sebebi hala bilinemez. Bu hastalık bir deri hastalığıdır fakat bağışıklık sistemi tarafından oluşturulur. Günümüzde yapılmış olan araştırmalara göre hastalığın oluşum sebebi konusundaki görüşlerin temelinde bazı ilaçlar çeşitli bakteri ve virüsler deri de oluşan tahriş güneş yanığı gibi durumlarda açığa çıkan proteinler bağışıklık sistemimizdeki akyuvarları uyarır ve epidermis adı verilen üst deri hücrelerinin aşırı çoğalmasına ve üremesine böylelikle üst derideki hücreler normal işleyiş sürecindeki gibi olgunlaşıp atılmamakta ve deride kızarma ve pullanmalar oluşmaktadır. Sedef hastalığı normal bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olmaz. Sorunun sebebi bağışıklık sisteminin bu duruma hatalı tepki vermesidir. Sedef hastalığının ortaya çıkışında birçok farklılık görülebilir.

Plak psoriasis, Sedef hastalığının en sık görülen türü bu şekildedir. Bu türünde Sedef plakları vücudun tamamına yayılabileceği gibi sadece el avuç ve ayak bölgelerinde de olabilir. Bölgesel olarak oluşan türünde el ve ayaklarda kırmızı plaklar oluşur ve bu plakların üzerinde çatlaklar meydana gelir ve bu çatlaklar ciddi acı ve ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle kişi ellerini kullanamaz ve yürüyemez iş kaybı yaşayabilir ve yatağa bağlı kalabilir. Ayrıca bel kalça dirsek saç diplerinde dizde de sık rastlanır bu türe. Bu bölgelerde görüldüğü zaman kırmızı zemin üzerinde beyaz ve gri renkte parlak ve kabuklu bir oluşum görülebilir.

Damlacık Tarzı Sedef, bu tür sedef hastalığı özellikle bademcik veya boğaz enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan bir türdür. Vücutta sıkça damlacık şeklinde görülür. Antibiyotik tedavisi ile bazen durdurulabilir.

Püstüler psoriasis, bu tür Sedef hastalığında sivilce şeklinde içleri sarı iltihaplar ile dolu kabartılar görülür. Çoğunlukla el ayasında ve ayak tabanında görülür. Vücuda dağılınca hafif kızarık ve ucu sarı sivilceler şeklindedir. Hastanede tedavi edilmesi gereken ağır bir türdür.

Eritrodermik psoriasis, nadir bir şekilde görülen bir Sedef hastalığı türüdür. Bu türde tüm vücutta kızarıklık ve soyulma görülür bu hastalık hastane de tedavi edilebilen bir türdür.

Sedef hastalığı, bu hastalık uzun süreli olarak devam eden bir hastalık türüdür ve çoğu zaman yaşam boyunca sürer. Hastalık her kişide farklı etkileşimlere sebep olabilir. Bazı hastalarda oluşan plaklar az olurken kiminde vücudun tamamını kapsayabilir. Zaman zaman alevlenme ve yatışma dönemleri görülür. Son dönemlerde Sedef hastalığının kan yağı üzerinde ve kalp damar rahatsızlıkları üzerinde etkili olduğu ve bunları tetiklediğinin farkına varılmıştır. Bu nedenle Sedef hastalarının beslenme ve yaşam tarzı oldukça önemlidir. Sedef hastaları düzenli olarak spor yapmalıdır sigara kullanmamalıdır normal vücut ağırlığını korumalıdır aşırı kilolu ise zayıflamalıdır.

Bu hastalığın tedavisinde ise amaç hastalığın görülen belirtilerini en aza indirmek veya yok ederek hastalığın sebep olduğu ve olacağı sorunları ortadan kaldırmak yarattığı psikolojik sorunları gidermektir. Bu nedenle birçok farklı yöntem kullanılır. Bu hastalık için sürekli olarak yeni araştırmalar yapılmakta ve daha iyi tedavi yöntemleri de sürekli araştırılmaktadır. Tedaviye başlanırken hastalığın şiddeti kişiye etkileri öz önüne alınması gereken en önemli etkenlerdir. Hastalık hafif ve bölgesel düzeyde ise ilaç kullanılarak tedavi edilir fakat ilaçlar ile tedaviye yanıt alınamaz ise ultraviyole tedavisine başlanır. Bu tedavi de yeterli olmadığı taktirde ağızdan alınan iğne ya da serum şeklinde tedaviler uygulanır. Kızarıklıklar ve plaklar üzerine sürülen kremler kortizon ilaçları da oldukça etkili olabilir fakat bunların kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. D vitamini takviyeleri de hafif olan durumlarda etkili olabilecek yöntemler arasındadır.

Sedef Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni