Sedef Hastalığı Diyeti
24 Haziran 2024

Sedef Hastalığı Diyeti


Sedef hastalığı, ciltte kalın, pulsu plaklar ve kaşıntıya yol açan iltihaplı bir deri rahatsızlığıdır. Bu hastalık, bazı ilaçlar, besinler, genetik yatkınlık ve duygusal dalgalanmalar sonucu ortaya çıkabilir. Sıklıkla dirsek, diz, avuç içi, kafa derisi, sırt ve ayaklarda görülür. Güneşli mevsimlerde daha az görülürken, kış aylarında şiddetlenir. Tedavisi ilaçla, ışınla, biyolojik ajanlarla, psikolojik yardımla ve doktor kontrolündeki diyetlerle sağlanır. Kilo alma ve sedef hastalığı arasında güçlü bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Tedavi için hastaneye yatırılan sedef hastalarının büyük bir bölümü yüksek kilolara sahip bireylerdir. Kilo ve sedef hastalığı arasındaki ilişki nedeniyle kilo fazlası olan kişilere kilo vermeleri tavsiye edilir. Obezite, iltihabı artıran bir etkendir.

Bilimsel Çalışmalar ve Diyet Önerileri

Bilimsel çalışmalar, su toplamayan sedef tiplerinde düşük kalorili ve glütensiz vejetaryen diyetlerin sedef belirtilerinde düzelme sağladığını göstermektedir. Düşük yağlı ve düşük kalorili diyetlerin sedef hastalığının şiddetini azaltacağına dair çalışmalar yayınlanmıştır.

Bazı durumlarda maya içeren gıdaların hastalığı tetiklediği düşünülmektedir, bu yüzden doktorlar tedavi sürecinde maya içeren gıdalar tüketilmesini önermez. Buğday, arpa ve çavdar gibi gıdaların da sedef hastalığını tetiklediği düşünülmektedir. Tüketilmemesi gereken diğer besinler ise tam yağlı süt ve peynir türleri olarak sayılabilir. İşlenmiş rafine gıdalar, şeker, kahve ve beyaz undan hastalık süresince uzak durulması gerekenler arasındadır. Özellikle alkol ve sigara kullanımı da sedef hastalığını tetikleyici etki yapmaktadır.

Sedef Hastalığı Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Sedef hastalığında diyete A ve D vitamini açısından zengin gıdalar öncelikle eklenmelidir. Özellikle D vitamini, kış aylarında tetiklenen sedefin tedavi sürecinde destekleyici etki yapar. Yapılan araştırmalarda, topikal tedavi almayan 30 yaş civarı sedef hastalarına uygulanan D vitamini hapı takviyesinin hastalığın etkilerini azalttığı izlenmiştir.

Balık tüketimi de sedef hastalığına karşı bağışıklığı güçlendirici etki yapar. Araştırmacılar, balıkta bulunan omega-3'ün bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından en güçlü etkiye sahip maddelerden biri olduğunu savunmaktadır. Özellikle somon, sardalya, uskumru, ringa gibi balıkları tüketmek, sedef hastalığının ortaya çıkardığı kaşıntı ve pullanmanın önüne geçmede olumlu katkı sağlar. Yapılan bir araştırmada, 15 hafta süreyle balık yağı takviyesi alan hastaların sedefli vücut alanında azalma görülmüştür.

İçerdiği kuersetin ile sedef hastalığında yangıya neden olan etmenlerin etkisini azaltan elma, sedefle ilgili olan kaşıntıyı almaya da yardımcı olur. Sedef hastalığı diyeti süresince günde en az bir elma yemek, sedefin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Taze meyve suları tüketmek ve taze mevsim meyveleri ve sebzelerine yönelmek, vücudun antioksidan ihtiyacını gidererek hastalığa karşı bedeni güçlendirmek açısından destekleyici olacaktır. Antioksidan besinler, cildi serbest radikallere karşı koruma altına alan ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan besinlerdir. Temel yağ asitleri içeren zeytinyağı gibi doğal yağlar özellikle tüketilmelidir.

Sedef Hastalığı Diyetinin Etkileri Nelerdir?

Bu tür diyetlerin tamamen tedavi edici ya da hastalığı ortadan kaldırıcı bir etkisi yoktur. Bunlar, etkileri kişiden kişiye değişen diyetlerdir ve kişinin hassasiyetleri önemlidir. Bu nedenle sedef hastalığının seyri süresince küçük bir günlük tutarak hastalığın rehavetinin arttığı durumları kaydetmek, bünyenin nelere tepki verdiğini anlamak açısından ve doktorun hastayı daha iyi tanıyarak tedaviyi yönlendirmesi için önemli bir yardımcı olacaktır.

Sedef Hastalığı Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu diyetin başarılı olması için aşağıdaki gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir:

  • A ve D vitamini açısından zengin gıdalar
  • Omega-3 yağ asitleri içeren balıklar (somon, sardalya, uskumru, ringa)
  • Antioksidanlar açısından zengin meyve ve sebzeler
  • Temel yağ asitleri içeren doğal yağlar (zeytinyağı)

Kaçınılması Gereken Gıdalar

  • Maya içeren gıdalar
  • Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllar
  • Tam yağlı süt ve peynir türleri
  • İşlenmiş rafine gıdalar, şeker, kahve ve beyaz un
  • Alkol ve sigara

Sedef hastalığı diyeti, hastalığın semptomlarını hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla uygulanmalıdır. Diyet değişiklikleri ve önerilen gıdaların tüketimi, hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, bu diyetin etkileri kişiden kişiye değişebilir ve doktor kontrolünde uygulanması önemlidir.

Sedef Hastalığı Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sulu Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sulu Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi